Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy na ul. 3 Maja w Rzeszowie wróci pomnik Nalepy?

beta
Pomnik Tadeusza Nalepy stanął na ul. 3 Maja w grudniu 2009 r.  Przedstawia maszerującą legendę polskiego bluesa z gitarą w ręku
Pomnik Tadeusza Nalepy stanął na ul. 3 Maja w grudniu 2009 r. Przedstawia maszerującą legendę polskiego bluesa z gitarą w ręku Krzysztof Łokaj
Pytają o to zaniepokojeni mieszkańcy Rzeszowa, którzy spacerując odnowioną ulicą 3 Maja, patrzą na wciąż puste miejsce po pomniku Tadeusza Nalepy.

- Ulica 3 Maja już pięknie odrestaurowana, kończą się prace porządkowe, a naszego „Tadzia Nalepy” z brązu dalej nie widać. Czyżby miasto miało jakiś inny pomysł na lokalizację rzeźby? - pytają nasi czytelnicy.

Zapytaliśmy o to w ratuszu. - Pomnik został usunięty na czas remontu. Stoi w naszym magazynie. Do końca tygodnia wróci na swoje miejsce - uspokaja Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Rzeźba to mosiężny odlew postaci Nalepy. Pomnik ojca polskiego bluesa został zaprojektowany przez artystów z Krakowa: Agnieszkę Świerzowicz-Maślaniec i Marka Maślańca.

Przedstawia artystę idącego z gitarą w ręku. Muzyk z rozwianymi, długimi włosami ma na sobie skórzaną kurtkę i wąskie spodnie. Tak się ubierał w wieku 40 lat. Jedna z wcześniejszych propozycji zakładała, że będzie to ławeczka, na której siedzi Nalepa. Na deptaku widać także odlany z brązu cień artysty, a na nim nuty jednego z przebojów oraz napis: „Tadeusz Nalepa 1943-2007”.

W uroczystości odsłonięcia rzeźby (16 grudnia 2009 r.) wzięli udział syn i brat Nalepy, przyjaciele i miłośnicy talentu muzyka i pieśniarza. - Jestem bardzo wzruszony, a jednocześnie szczęśliwy, że doczekałem chwili, w której mój brat został w tak piękny sposób uhonorowany przez miasto, w którym spędził wiele lat - mówił Czesław Nalepa. - To na prawdę szczególna chwila.

Pomnik szybko stał się wizytówką miasta. Turyści chętnie się przy nim fotografują. - Bez tej rzeźby tak tu pusto, dziwnie. Przyzwyczailiśmy się, że jest - mówią.

Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 r. w Zgłobniu. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Zadebiutował podczas II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1963 r. W dwa lata później założył w Rzeszowie zespół wokalno - instrumentalny Blackout. Swoją jedyną płytę długogrającą zatytułowaną „Blackout” nagrał w 1967 r.

Po odejściu Stanisława Guzka zespół Nalepy zmienił nazwę na Brekout. Istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. Nalepa zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek. Został pochowany na Powązkach. Największe przeboje Nalepy to m.in. „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Oni zaraz przyjdą tu”.


ZOBACZ TEŻ: Ulica 3 Maja w Rzeszowie po remoncie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24