Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy umiera człowiek

Grażyna Woźniak
Śmierć bliskiej osoby powoduje, że nie jesteśmy w stanie załatwić wielu podstawowych spraw.
Śmierć bliskiej osoby powoduje, że nie jesteśmy w stanie załatwić wielu podstawowych spraw. Tadeusz Poźniak
Śmierć bliskiej osoby paraliżuje. Tymczasem bliscy zmarłego muszą zmierzyć się z wieloma formalnościami, które trzeba załatwić.

Karta zgonu
Zgon i jego przyczyny określa się w karcie zgonu. Przepisy w sprawie stwierdzenia zgonu zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 3 sierpnia 1961 r.

- Wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał świadczeń lekarskich zmarłej osobie.

- Jeżeli nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu z przyczyny uzasadnionej (jest nieobecny, np. wyjechał i nie ma możliwości dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania), kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, lekarz zatrudniony w przychodni bądź ośrodku zdrowia sprawujący opiekę zdrowotną nad danym rejonem.

- W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu lub prokuratora dokonał oględzin zwłok lub sekcji.

- W soboty, niedzielę i święta w Rzeszowie opiekę POZ w wyznaczonym rejonie sprawuje Pogotowie Ratunkowe, tym samym przejmuje ono obowiązek stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu.

Przepustka do pochówku

- Karta zgonu jest potrzebna w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tam bowiem otrzymamy trzy skrócone odpisy aktu zgonu oraz dokument potrzebny do załatwienia pochówku zmarłego.

- W USC należy zwrócić dowód osobisty oraz paszport zmarłego.

- Informację o zgonie pracownicy USC przekażą do Ewidencji Ludności.

Przed pogrzebem

- Do załatwienia pochówku na cmentarzu potrzebny będzie jedynie dokument otrzymany w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Z pracownikiem cmentarza ustalana jest data i godzina pochówku. Dopiero po załatwieniu tych formalności możemy się udać do księdza.

Pieniądze po zmarłym

Pieniądze deponowane w banku, po śmierci jego właściciela nie zawsze i nie w całości trafią do kieszeni pozostałych przy życiu krewniaków. Co i ile się należy pogrążonej w żałobie rodzinie, to już zależy od rodzaju konta, na którym gromadzone były pieniądze. Możliwości jest dużo. Podajemy dwa, najczęściej występujące warianty.

1.W przypadku rachunku indywidualnego:

a) z chwilą śmierci posiadacza rachunku wygasają udzielone do rachunku pełnomocnictwa

b) w przypadku śmierci posiadacza rachunku indywidualnego wypłaty środków pieniężnych realizowane są w następującej kolejności:

- koszty pogrzebu - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku i oryginałów rachunków wystawionych na osobę, która poniosła faktyczne koszty,

- dyspozycje posiadacza rachunku na wypadek śmierci - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku oraz oświadczenia w zakresie realizacji dyspozycji na wypadek śmierci w innym oddziale banku lub innym banku,

- wypłaty z tytułu dziedziczenia - po przedłożeniu aktu zgonu posiadacza rachunku oraz prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub prawomocnego postanowienia sądu o dziale spadku albo zgodnego pisemnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o podziale środków pieniężnych znajdujących się na rachunku.

2. W przypadku rachunku wspólnego:

- decyzja, co do dalszego prowadzenia rachunku należy do osoby żyjącej,

- drugi współposiadacz może zamknąć rachunek, lub pozostawić rachunek jako czynny, prowadzony na swoją rzecz.

Nie dokonuje się wypłat z tytułu zwrotu kosztów pogrzebu i nie przyjmuje się dyspozycji na wypadek śmierci do rachunków wspólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24