Kierowcy: na ulicach Rzeszowa znowu korki

  Kierowcy: na ulicach Rzeszowa znowu korki

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Po uruchomieniu elektronicznego systemu sterowania ruchem drogowym w Rzeszowie jazda była o wiele płynniejsza, a korki mniejsze. Niestety, na drogach miasta znowu są problemy, a kierowcy narzekają.
  - Co się dzieje w mieście? Mniej więcej od końca października na ulicach tworzą się okropne korki. Początkowo myślałem, że to przez jesień, bo gdy jest ciemno i deszczowo, kierowcy zawsze zwalniają. Ale w miniony czwartek nadziałem się na zator około godziny 14 w słoneczną pogodę. Żeby dojechać do zapory z okolic hipermarketu E. Leclerc potrzebowałem ponad 20 minut. Ludzie, przecież to nie więcej niż 2 kilometry! - denerwuje się pan Marek. Podobnych głosów jest więcej. Tydzień wcześniej, w piątek pan Darek napisał: - Rzeszów się zepsuł! Co może być powodem dzisiejszych dramatycznych korków na ulicach?

  Kierowcy narzekają też na problemy w rejonie ulic Wyspiańskiego, Jabłońskiego, Grottgera, Powstańców Warszawy, Przemysłowej, Staroniwskiej i Dąbrowskiego. W rejonie Lisa-Kuli i Placu Śreniawitów swoje trzeba odstać codziennie. - Fatalnie jedzie się od zamku przez most Zamkowy po Millenium Hall. Tak źle nie było tutaj już dawno - przekonuje nasza czytelniczka. Przypomina, że budując elektroniczny system sterowania ruchem w mieście, władze Rzeszowa obiecały poprawę sytuacji na drogach. Zdaniem kierowców było ją widać, ale teraz znowu jeździ się źle.

  - Czyżby ktoś zaczął grzebać w systemie, który działał już jak dobrze naoliwiona maszyna? - pyta pani Dorota, która do pracy w Rzeszowie dojeżdża codziennie z okolic Jarosławia.

  - Autostradą do miasta dojeżdżam w około 25 minut, a potem dojazd od Załęża do centrum zajmuje mi tyle samo - skarży się nasza czytelniczka.

  Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie tłumaczy, że problemy, o których piszą kierowcy powinny się skończyć za około tydzień. Co jest ich przyczyną?

  - Na Nowym Mieście do powstawania korków przyczyniają się przede wszystkim roboty drogowe. To budowa lewoskretów w aleję Powstańców Warszawy z ulic Granicznej i Kwiatkowskiego - mówi dyrektor Świder.

  Zapewnia, że prace w szczególności na Kwiatkowskiego są już na ukończeniu. Zmiana w działaniu sygnalizacji świetlnych jest natomiast zamierzona.

  - Pracujemy nad tym, by zielone światło świeciło się nieco dłużej dla pojazdów jadących głównymi ulicami. Z tego względu na drogach, które je przecinają trzeba postać nieco dłużej na czerwonym. Z naszych obserwacji wynika, że kiedy przestawimy światła na wszystkich krzyżówkach, ruch w mieście będzie płynniejszy - zapewnia dyrektor Świder.

  Na skargi kierowców odpowiada: - Do nas takie uwagi nie dotarły, a ja sam nie zauważyłem, aby jeździło się znacznie gorzej. Ale oczywiście przyjrzymy się uwagom czytelników i będziemy na nie reagować. Mamy podgląd na skrzyżowania z 73 kamer - zapewnia szef MZD.

  Rzeszowski Inteligentny System Transportowy za 87 mln zł zbudowała i wprowadziła hiszpańska firma ACISA. Składa się z kilku elementów. Najważniejszy to system obszarowego sterowania ruchem, którym objęto 53 rzeszowskie skrzyżowania wyposażone w sygnalizację świetlną. Działają na nich kamery, które przekazują obraz z ulic do centrum sterowania ruchem przy ul. Targowej.

  W pomieszczeniu jest pięć stanowisk dla operatorów systemu. Każde z nich wyposażone w komputer i dwa monitory. Na głównej ścianie wisi duży ekran (wymiary 1,5 x 3 m), na którym można wyświetlić obraz z każdego stanowiska. Normalnie system zlicza samochody i ocenia natężenie ruchu dzięki zatopionym pod jezdniami pętlom indukcyjnym. Umieszczono je 50 metrów przed sygnalizatorami, kilkanaście cm pod asfaltem.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Autobusem po Rzeszowie - gra zarówno dla młodszych jak i starszych graczy

  Autobusem po Rzeszowie - gra zarówno dla młodszych jak i starszych graczy

  Dlaczego Studio Fringuello w Rzeszowie ma same pozytywne opinie?

  Dlaczego Studio Fringuello w Rzeszowie ma same pozytywne opinie?

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!