Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kliniczny Szpital Woj. Nr 2 w Rzeszowie leczy innowacyjną metodą wrodzone wady serca

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Kolejny zabieg interwencyjny na Pododdziale Kardiologii Dziecięcej w Rzeszowie.
Kolejny zabieg interwencyjny na Pododdziale Kardiologii Dziecięcej w Rzeszowie. Fot. Archiwum KSW Nr 2
Pododdział Kardiologii Dziecięcej w KSW Nr 2 w Rzeszowie to jedyny ośrodek we wschodniej Polsce, w którym wykonywane są zabiegi interwencyjne u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Większość mieszkańców Podkarpacia nie wie, że w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie w lutym 2022 r. został otwarty pododdział dla dzieci z problemami kardiologicznymi. Chociaż funkcjonuje on dopiero od kilku miesięcy, to już jest znany nie tylko w kraju wśród specjalistów i rodziców dzieci, u których występują nieprawidłowości w pracy serca. Zobaczmy, jaki cel przyświecał, powołaniu tej placówki i komu ona służy?

- Pododdział Kardiologii Dziecięcej powstał z myślą o dzieciach z województwa podkarpackiego z zaburzeniami układu krążenia, a w szczególności tych, które wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Nie jest on duży, bo do dyspozycji mamy bazę 6 łóżkową, ale już wykonaliśmy tu kilkadziesiąt cewnikowań serca, w większości przypadków zakończonych zabiegiem interwencyjnym i wyleczeniem z wady serca. Planujemy, że do końca roku wykonamy ich w sumie około stu. Procedury interwencyjne bardzo często zastępują tradycyjne zabiegi kardiochirurgiczne – tłumaczy dr Wojciech Tarała, koordynator Pododdziału Kardiologii Dziecięcej przy I Klinice Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej KSW nr 2 w Rzeszowie.

Dla przykładu 14 września br. w pracowni Zakładu Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych KSW Nr 2 w Rzeszowie przeprowadzono kolejne trzy zabiegi u dzieci (pochodzących z Polski, Norwegii oraz Ukrainy), polegające na zamknięciu ubytków przegrody międzykomorowej.

Na czym polega innowacyjność tych zabiegów? – Przy wykorzystaniu specjalnych technik interwencyjnych wprowadza się przez naczynia krwionośne (w tym przypadku przez żyłę i tętnicę udową) urządzenie zamykające ubytek przegrody międzykomorowej. Dzięki temu coraz częściej udaje się wyleczyć dzieci, które jeszcze kilka lat temu musiałyby być leczone chirurgicznie. Zaletą zabiegu wykonanego metodą cewnikowania jest to, że pacjent po jego wykonaniu nie wymaga pobytu na intensywnej terapii pooperacyjnej, a jego pobyt w szpitalu jest bardzo krótki, najczęściej tylko trzydniowy – wyjaśnia dr Wojciech Tarała.

Ponadto dodatkową korzyścią dla małego pacjenta oprócz krótszego pobytu w szpitalu, jest to, że po takim zabiegu nie ma on/ona blizny na mostku.

Pododdział Kardiologii Dziecięcej KSW Nr 2
Kliniczny Szpital Woj. Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie jest jedynym ośrodkiem we wschodniej Polsce, w którym wykonywane są takie zabiegi u dzieci i jednym z nielicznych w Europie.

Ten pododdział to pierwszy od lat nowopowstały oddział kardiologii dziecięcej w Polsce. Po kilku tygodniach po zabiegu i po kontrolnej wizycie kardiologicznej dzieci wracają do pełnej aktywności fizycznej.

Największą wartością Pododdziału Kardiologii Dziecięcej w Rzeszowie, oprócz nowoczesnego wyposażenia jest zespół znakomitych specjalistów: lekarzy, techników i pielęgniarek. Ich praca przynosi wymierne i oczekiwane efekty zdrowotne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24