Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny koncert "Artyści swojemu miastu" w Przemyślu

Tomasz Beliński, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Na Zamku Kazimierzowskim odbył się kolejny koncert z cyklu "Artyści swojemu miastu".
Na Zamku Kazimierzowskim odbył się kolejny koncert z cyklu "Artyści swojemu miastu". Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
W niedzielę, w ramach cyklu "Artyści swojemu miastu", jako główni bohaterowie wieczoru przed przemyską publicznością wystąpili: artysta rodem z Przemyśla Gajusz Kęska (fortepian) oraz sopranistka Joanna Trafas.

W programie ich występu znalazły się pieśni i utwory fortepianowe Fryderyka Chopina. Artyści zadeklarowali, że swoje honoraria przekazują na cel charytatywny.

"Artyści swojemu miastu" to cykl spotkań, które pozwalają nam podziwiać artystów uznanych w kraju, jak również dobrze znanych za granicą, których życiorysy związane są z naszym miastem. Takie koncerty utwierdzają nas w przekonaniu, że Przemyśl był, jest i będzie ważnym miejscem na mapie Polski. Twórcą tego projektu jest Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Rozpoczęty został 6 marca 2006 roku koncertem w wykonaniu Anny Szałygi, Lesława Żółtego i Norberta Gudeli. Do tej pory odbyło się blisko 20 spotkań z naszymi krajanami.

Gajusz Kęska - (pochodzi z Przemyśla) absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie odbywa studia doktoranckie poświęcone muzyce Karola Szymanowskiego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych. Został dwukrotnie nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki (1999 i 2001). Otrzymał Nagrodę Specjalną Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy) w 2001 roku oraz Nagrodę Specjalną fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" w Amsterdamie w 2005. Występował jako solista w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii i Izraelu. Dokonał nagrań dla polskiego, kanadyjskiego, francuskiego, niemieckiego i portugalskiego radia i telewizji.

Joanna Trafas - sopran, krakowianka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest laureatką Kiwanis Solo Vocal Scholarship Competition (USA, 1997), Konkursu Arii i Pieśni K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1999) oraz Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie (2004). Brała udział w wielu mistrzowskich kursach wokalnych. Współpracuje z Filharmonią Krakowską, Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Posiada w swoim dorobku role operowe, operetkowe. Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej Adriana Konarskiego: "Przerwany Lot" (TVP), "Mała Księżniczka" (Teatr "Capitol"). Jest laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2007.
To ostatnia niedziela

To był naprawdę niezwykły wieczór. To była ostatnia niedziela bieżącego roku na Zamku Kazimierzowskim z twórczością Fryderyka Chopina. W roku, który sygnowany jest jego imieniem i nazwiskiem.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK uczciło wcześniej Rok Chopinowski czterema imprezami. Pierwsza odbyła się już 16 lutego, a był to koncert z cyklu "Zamkowe Wieczory Muzyczne". Przemyskiej publiczności zaprezentowali się Mateusz Swoboda (Kanada) - wiolonczela i Janusz Skowron - fortepian. Druga odsłona Roku Chopinowskiego w PCKiN ZAMEK to audycje muzyczne dla szkół, które odbywały się w dniach 29-30 marca. "Chopin jakiego nie znacie" to trzecia impreza z tym wielkim artystą jako głównym bohaterem. Koncert ten był inauguracją roku artystycznego 2010/2011 na Zamku Kazimierzowskim. 3 października odbył się recital wokalno-fortepianowy w wykonaniu Laureatów Konkursu Kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu - Sopot 2010.

Atrakcji co niemiara - za darmo

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zawsze stara się w sposób maksymalny uatrakcyjnić każdą swoją inicjatywę. Tak też było i tym razem i to za darmo, ponieważ wstęp na ten wieczór na Zamku Kazimierzowskim był wolny.

W przerwie koncertu wystąpili aktorzy kilkakrotnie już goszczącego na Zamku Kazimierzowskim Teatru Nikoli z Krakowa. Ich surowcem scenicznym jest pantomima, która nie stwarza barier językowych co skrzętnie wykorzystują uczestnicząc w wielu festiwalach nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Zaprezentowali inscenizację teatralną "Nokturny Chopina". Jednak to nie wszystko co mieli do zrobienia tego dnia. Przed wejściem na salę widowiskową witali wszystkich gości rozdając na prawo i lewo pantomimiczne ukłony.

Na wszystkich przybyłych na Zamek Kazimierzowski czekała jeszcze jedna atrakcja, impreza towarzysząca w postaci wystawy fotograficznej "Pamiątki Chopinowskie ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu autorstwa Jeana- Marca Mosera".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24