Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło stadionu w Rzeszowie powstaną dwa bliźniacze wieżowce

Bartosz Gubernat
Tak według aktualnej koncepcji prezentują się budynki, które rzeszowski inwestor chce budować w rejonie ul. Hetmańskiej, po sąsiedzku ze stadionem.
Tak według aktualnej koncepcji prezentują się budynki, które rzeszowski inwestor chce budować w rejonie ul. Hetmańskiej, po sąsiedzku ze stadionem. PROJEKT: ARCH. Piotr Kuborek, Pracownia Projektowa
Dwa wieżowce z częścią handlową i parkingiem podziemnym na 480 samochodów mają powstać na działce między zalewem na Wisłoku, a al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie.

Budynki o wysokości 55 metrów każdy będą zwieńczone 20-metrowymi iglicami. Obok inwestor planuje ogólnodostępny park i drugi parking, na 204 pojazdy.

- To skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego dokumenty kompletujemy od dwóch lat. W czerwcu będziemy mieć wszystko, czego trzeba do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Prace chcę zacząć pod koniec roku - mówi inwestor, który wczoraj pokazał nam jako pierwszym nową wizualizację swoich obiektów. - Kształt wieżowców się nie zmienił. Zastosowaliśmy natomiast nowe materiały do wykonania elewacji, które częściowo zastąpią planowane wcześniej szkło - wyjaśnia deweloper.

O ile tej budowy nie da się już zatrzymać, pod dużym znakiem zapytania staje inwestycja na olszynkach, gdzie ten sam inwestor widzi najwyższy w mieście, 120-metrowy drapacz chmur z ok. 45 piętrami. Zdaniem architektów i planistów to złe miejsce na tak wysoki budynek. Na łamach Nowin przekonywał o tym niedawno prof. Marek Gosztyła z Politechniki Rzeszowskiej. Według niego linia zabudowy starego miasta na czele z zamkiem powinna przechodzić w nowoczesne obiekty łagodnie. - Poza tym budowa tak wysokich budynków nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W Rzeszowie nie będzie chętnych na drogie powierzchnie w takich wieżowcach, a że będą sporo kosztować jestem pewien, bo powyżej 55 metrów koszty budowy są gigantyczne - mówi Maciej Łobos, architekt.

Plany rzeszowskich inwestorów budzą sporo wątpliwości także wśród radnych. Ekspansja deweloperów nad rzekę była jednym z głównych tematów wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa.

- Wiele lat temu wybitny planista, nieżyjący już Jacek Mermon sugerował, że tereny nad rzeką powinny być zarezerwowane na cele rekreacyjne. I taki cel zapisał dla nich w planie zagospodarowania tej okolicy. Ale inaczej zdecydował wówczas prezydent Ferenc, który kazał wykroić z planu część działek. Najpierw pozwolił zbudować tu wieżowiec po prawej stronie rzeki, a teraz kolejnemu inwestorowi toruje drogę na Olszynki. Naszym zdaniem te tereny trzeba objąć planem zagospodarowania, który określi dokładnie, co i w jakiej formie można tu budować - mówi Robert Kultys z PiS, szef komisji. - Nie zgadzamy się na taką politykę. Prezydent chce dać inwestorom wolną rękę, a przecież tu chodzi o tereny, które służą mieszkańcom - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO.

Podczas wczorajszej komisji stanowisko radnych poparła Matylda Damian, zastępczyni dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa. - Taki plan dla okolic Wisłoka powinien być gotowy już od 10 lat. Inwestorzy coraz śmielej przychodzą do urzędu i ich pomysły są coraz bardziej odważne. Trzeba chronić okolice rzeki - mówi dyrektor Damian.

W trakcie komisji radni przypomnieli o konieczności przygotowania planów szefowej Biura Rozwoju Miasta Annie Raińczuk. Mają nadzieję, że uchwalając takie dokumenty uda się zatrzymać zabudowę terenów nad Wisłokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24