To maj i nie ma rady: w domowym budżecie trzeba zarezerwować pieniądze na komunie: u siebie, w rodzinie albo u znajomych. W pierwszym przypadku trzeba mieć pieniądze na zorganizowanie uroczystości, w drugim na prezent. Komunia, poza duchowym przeżyciem to także wydatki. Dla rodziców i dla gości. Komunia 2018: w tym roku problem ten dotyczy szczególnie dużej liczby Polaków. Do komunii przystąpią bowiem podwójne roczniki - część dzieci urodzonych jeszcze w 2008 r., które do I klasy szkoły podstawowej poszły jako 7-latki i rocznik 6-latków, który już obowiązkowo rozpoczął naukę w szkole. Ile z budżetu domowego na przygotowania? Co i za ile prezent?

Uroczystość wiąże się z kosztami przygotowania przyjęcia i wydatkami na np. ubranie, medalik, modlitewnik, świecę oraz pamiątkowe zdjęcie. W niektórych parafiach rodzice uiszczają składkę, za którą kościół kupuje dzieciom jednolite stroje (garnitury, alby lub suknie), rekwizyty i kwiaty do świątyni. W innych, organizacja wszystkich zakupów spada na barki opiekunów. Wydatki nie omijają też pozostałych członków rodziny. Do tradycji należy przecież obdarowywanie dzieci atrakcyjnymi i nierzadko kosztownymi prezentami. Skumulowane koszty związane z pierwszą komunią mogą porządnie uderzyć po kieszeni.

Komunia 2018. Ile na ubranie i wyprawkę

Ceny ubrań, strojów oraz akcesoriów i dodatków komunijnych są bardzo zróżnicowane. W zależności od ustaleń z parafią, chłopcy mają do wyboru trzy stroje: alby, komże lub garnitury. Albę, która jest odpowiednia dla obu płci, można kupić już za 120 zł, ale są dostępne także droższe, które kosztują nawet powyżej 200 zł. Komża kosztuje również około 120 zł. W obu przypadkach trzeba dokupić jeszcze spodnie, co oznacza dodatkowo ok. 30 - 40 zł. Garnitur kosztuje ok 150 - 200 zł. Na tym wydatki się nie kończą – potrzebna jest koszula (około 30 zł), muszka (10 zł) i buty (od 80 zł wzwyż).

Na sukienkę komunijną trzeba przeznaczyć około 300 zł. Dziewczynka potrzebuje jeszcze wianka (50 zł), torebki (20 - 30 zł) i butów (od 80 zł wzwyż). Niektórzy rodzice posyłają też swoje pociechy do fryzjera, gdzie specjalne, odświętne uczesanie może kosztować nawet do 100 zł.

Różaniec, książeczka i świeca to łącznie kolejne 50 - 60 zł. Czasami trzeba też zapłacić za pamiątkowe zdjęcie – tu ceny są zróżnicowane i zależą od fotografa. Z reguły jest to wydatek w granicach 20 - 30 zł. Podsumowując: koszt przygotowania dziewczynki do pierwszej komunii świętej to w wersji minimum wydatek w granicach 500 zł. Nieco taniej można ubrać chłopca, choć i tu trzeba liczyć się z kosztami na poziomie ok. 400 zł.

Komunia 2018. Przyjęcie komunijne czyli czym chata bogata

Ubranie to dopiero początek wydatków. Po uroczystości kościelnej z reguły odbywa się przyjęcie komunijne. Rodzice dzieci przystępujących do komunii w roku 2018 mieli utrudnione zadanie. Jeśli chcieli zorganizować przyjęcie poza domem, w wielu miastach w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach rezerwacji trzeba było dokonywać nie z rocznym, ale nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.
- Z racji dużego popytu na sale odpowiednie na komunijne przyjęcia, standardowo właściciele oczekują od rodziców zaliczki na poczet rezerwacji. Bywa to kłopotliwe, jeśli z dłuższym wyprzedzeniem nie wiadomo dokładnie w którą niedzielę maja nasza pociecha przystąpi do sakramentu. Zasady rezerwacji są zazwyczaj sztywne. Wpłacona zaliczka przepada, kiedy konieczna jest zmiana terminu – zastrzega Tomasz Jaroszek, ekspert platformy Kapitalni.org.

By zasilić fundusz pomocy dla niepełnosprawnych rząd wprowadza nowy podatek. Sprawdź kto go zapłaci, kiedy oraz ile. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst!

W restauracjach samo wynajęcie sali to wydatek od 500 zł wzwyż. Do tego dochodzą koszty samego posiłku i obsługi. Uzależnione są one od wybranego przez klienta menu. Z reguły, w dużym mieście, stawki wynoszą ok 100 - 120 zł za osobę. Przy skromniejszym menu można oczywiście znaleźć ofertę za niższą cenę.

Jeśli założymy, że w komunijnej imprezie bierze udział ok 15 - 20 gości, koszt organizacji przyjęcia może stanowić wydatek nawet w granicach 3 000 zł. Do tego trzeba doliczyć tort (30 - 80 zł za 1kg) i ewentualnie alkohol, jeśli rodzina decyduje się go spożywać.
Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest oczywiście organizacja przyjęcia w domu. W takim scenariuszu unikamy dodatkowo stresu związanego z nieznanym terminem komunii i problemów z wcześniejszą rezerwacją. Zaproszenie gości do siebie nie musi oznaczać samodzielnego przygotowania przyjęcia. W większości miast bez problemu znaleźć można ofertę profesjonalnej firmy cateringowej przygotowaną specjalnie na taką okazję. Cena cateringu jest uzależniona nie tylko od menu, ale od tego czy klient zdecyduje się korzystać z zastawy dostarczonej przez zewnętrzną firmę oraz od tego czy na przyjęciu ma być zapewniona obsługa kelnerska. Koszt z jakim trzeba się liczyć – w granicach 100 zł od osoby.

Korzystasz z Facebooka lub innych portali społecznościowych? Nie daj się wprowadzić w błąd przy okazji zmian wprowadzany w ramach RODO. Wszystkiego o pułapkach zastawionych na użytkowników i o tym jak się przed nimi ustrzec, dowiesz się klikając w ten tekst!

Prezenty komunijne - jak wybrać, ile włożyć do koperty? - czytaj str. 2