Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty organowe na wakacje. Rozpoczyna się Podkarpacki festiwal Organowy 2023

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Nieprzerwanie od 33 lat, w letnich miesiącach rozbrzmiewa muzyka organowa, kameralna i oratoryjna w ramach Podkarpackiego Festiwalu Organowego. W tym roku muzykę najwyższej klasy będzie można usłyszeć w siedmiu miasta i miejscowościach regionu. Festiwal potrwa od 15 lipca do 20 sierpnia 2023 r.

Na program tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego złoży się 12 koncertów w siedmiu miejscowościach Podkarpacia. Będą to: Rzeszów, Jarosław, Stara Wieś, Lutcza, Ropczyce, Chmielnik i Sędziszów Małopolski. Wystąpi 12 wirtuozów organów z Polski, Niemiec i Włoch. Będą wśród nich artyści dobrze znani szerokiej publiczności, także podkarpackiej, jak też organiści, którzy po raz pierwszy zagoszczą podczas festiwalu, w tym całkiem młodzi, z powodzeniem rozpoczynający swoją artystyczną działalność.

W zależności od stylistyki organów znajdujących się w świątyniach objętych koncertowym kalendarzem, wysłuchać będzie można dzieł literatury organowej począwszy od muzyki renesansowej, poprzez twórczość J.S. Bacha, bez której trudno wyobrazić sobie koncerty organowe, formy francuskich i niemieckich romantyków, aż po opusy powstałe w XX wieku. Przekrój dzieł obejmie cztery wieki historii muzyki różnych obszarów stylistycznych.

Podczas trzech koncertów organy zaprezentują się w muzyce kameralnej, towarzysząc skrzypcom, wiolonczeli i głosowi sopranowemu.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Każdy, kto tylko posiada czas i chęć, aby obcować ze sztuką w kolejne weekendowe wieczory lipca i sierpnia, jest jak najmilej widziany.

KALENDARZ KONCERTÓW

  • Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce już w tę sobotę (15 lipca) w jarosławskim opactwie o godz. 18. Na organach zagra Marek Stefański.
  • Następnie 16 lipca w Katedrze NSPJ w Rzeszowie o godz. 20 na organach zagra Alessandro Bianchi (Włochy).
  • 22 lipca o godz. 18:00 w jarosławskim opactwie na organach zagra Martin Bernreuther (Niemcy).
  • 23 lipca o godz. 18:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Młp. na organach zagra Andrzej Chorosiński.
  • 29 lipca o godz. 18:00 w jarosławskim opactwo na organach zagra Katarzyna Olszewska.
  • 30 lipca o godz. 20:00 w kościele św. Rocha w Rzeszowie-Słocinie na organach zagra Przemysław Kapituła.
  • 5 sierpnia o godz. 19:00 w bazylice Jezuitów w Starej Wsi na organach zagra Wiktor Brzuchacz, a na skrzypcach Róża Lorenc.
  • 6 sierpnia o godz. 16:00 w Sanktuarium MB w Ropczycach na organach zagra Adam Sadowski.
  • 13 sierpnia o godz. 17:00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Lutczy na organach zagra Jakub Kapała, a na wiolonczeli Dorota Imiełowska.
  • 15 sierpnia o godz. 18:00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie-Zalesiu na organach zagra Paweł Wróbel, a zaśpiewa Wiktoria Bisztyga (sopran).
  • 20 sierpnia o godz. 17:30 w Sanktuarium MB w Chmielniku na organach zagra Roman Perucki.
  • 20 sierpnia o godz. 20:00 w Katedrze NSPJ w Rzeszowie na organach zagra Holger Gehring.

Instrument w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława Biskupa

Organy, które będzie można usłyszeć podczas koncertów w Jarosławiu, to instrument piszczałkowy zbudowany przez firmę Rudolfa Haasego ze Lwowa ok. 1935 roku dla kościoła pw. NSPJ w Przemyślu. Został przeniesiony do naszego miasta i udoskonalony na przełomie wieków przez firmę Eugeniusza i Wojciecha Bałchan. Aktualnie jest to jeden z najlepszych tego typu instrumentów na Podkarpaciu.

Posiada następujące głosy organowe: Kontrabas - Bourdon - Pryncypał Włoski - Pryncypał Skrzypcowy - Subbas - Pryncypał - Rurflet - Amabilis - Oktawbas - Gemshorn - Salicet - Gemshorn - Fletbas - Gedekt - Prestant - Flet Kryty - Chorałbas - Oktawa - Róg Nocny - Rurflet - Puzon - Bachflet - Blokflet - Kwinta - Nazard - Sesqialtera - Cymbel - Superoktawa - Mixtura - Krumhorn - Mixtura - Siflet - Mixtura - Obój - Trąbka; oraz urządzenia dodatkowe: 512 wolnych kombinacji typu Setzer - Tremolo Man II - Tremolo Man III - Automat Pedału - Crescendo - Kombinacja stała Tutti - Włącznik głosów językowych - Włącznik Super.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24