Konferencja i wystawa w ramach mikroprojektu "Wspólne dziedzictwo: pogranicze słowacko-polskie w epoce brązu"

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
W maju 2018 roku dobiega końca roczny projekt realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Preszowski (Słowacja) w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014–2020 (INT/EK/PO/1/I/B/0070), dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (85%).

Celem tego przedsięwzięcia jest promocja wyników badań archeologicznych, zwrócenie uwagi na wspólne tradycje kulturowe pogranicza słowacko-polskiego oraz na potrzebę ochrony dziedzictwa archeologicznego. Adresatami projektu, którego problematyka skupia się na epoce brązu (XXIV/XXII–ok. połowy VIII w. p.n.e.), są przede wszystkim osoby spoza środowiska naukowego oraz mieszkańcy terenu pogranicza.

W dniach 21–23.05.2018 roku w Rzeszowie odbędzie się konferencja, podczas której obrady zaplanowano w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy to: „Badania archeologiczne nad epoką brązu na pograniczu słowacko-polskim”, drugi: „Ochrona i promocja dziedzictwa archeologicznego na pograniczu słowacko-polskim - osiągnięcia, problemy, perspektywy”. Chcąc zachęcić do włączenia się do debaty przedstawicieli różnorodnych środowisk, zaproszenie do uczestnictwa w konferencji skierowano do jednostek samorządowych, na terenie których znajdują się uwzględnione w projekcie zabytki archeologiczne, jak też do archeologów, pracowników placówek muzealnych, instytucji zajmujących się ochroną zabytków oraz stowarzyszeń.

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także wystawa „Modele 3D artefaktów z epoki brązu”, będąca rezultatem jednego z zadań projektu. Skanowaniu i drukowi w technice 3D poddano 24 zabytki z epoki brązu zdeponowane w muzeach i innych instytucjach na terenie województwa podkarpackiego i Samorządowego Kraju Preszowskiego. Po zakończeniu konferencji będzie można je oglądać do 08.06.2018 roku w siedzibie Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych w Rzeszowie.

Projekt zakończony zostanie trzyjęzyczną (polsko-słowacko-angielską) publikacją, która udostępniona będzie bezpłatnie także w formie elektronicznej.

Informacje związane z konferencją i realizacją projektu dostępne są za pośrednictwem strony: http://unipo-interreg.novyweb.sk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24