Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z poborem. Nie musisz już uciekać przed wojskiem

Norbert Ziętal
W 2008 r. do poboru miało się stawić 270 tys. mężczyzn. Karty powołania do armii dostało 75 tysięcy. Teraz do wojska trafią tylko ochotnicy.
W 2008 r. do poboru miało się stawić 270 tys. mężczyzn. Karty powołania do armii dostało 75 tysięcy. Teraz do wojska trafią tylko ochotnicy. Krzysztof Łokaj
Wszyscy, którzy do 4 grudnia 2008 r. nie zostali powołani do armii, trafią do rezerwy.

Nie mogłeś dostać kredytu albo pracy, bo miałeś tzw. nieuregulowany stosunek do służby wojskowej? Teraz to się zmieni.

Sejm przyjął właśnie poprawki Senatu do ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

- Cieszę się z wprowadzenia nowych przepisów odnośnie wojska - mówi Jakub Domka z Orłów pod Przemyślem. - Jako rezerwista łatwiej znajdę pracę.

Niewiarygodni dla banku

W podobnej sytuacji, jak Jakub, byli mężczyźni w wieku poborowym, czyli do 28 lat, którzy nie zostali powołani do wojska, ani też nie zostali przeniesieni do rezerwy. Cały czas figurowali w ewidencji zdolnych do służby i w każdej chwili mogli dostać kartę powołania.

Takie osoby miały trudności ze zdobyciem pracy i nie mogły dostać kredytu. Większość banków, jako jeden z warunków udzielenia kredytu, stawia uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zgodnie bowiem z przepisami, osoba powołana do zasadniczej służby wojskowej, w tym okresie musi nie spłacać kredytów. Bank byłby stratny. Dlatego nie udzielał im pożyczek.

Przed wojskiem pracy nie dostałeś

Wojsko kusi emigrantów

Armia chce się promować wśród Polaków, którzy za pracą wyjechali za granicę. Oferty pracy w konkretnych jednostkach prawdopodobnie zostaną włączone do planowanej na ten rok akcji stowarzyszenia Poland Street. Organizacja przeprowadzi na wyspach brytyjskich cykl spotkań zachęcających młodych Polaków do powrotu do kraju.

W gorszej sytuacji były osoby poszukujące pracy. Szczególnie w służbach mundurowych, innych niż wojsko.

- Wiele razy się zdarzyło, że spełniłem wszystkie warunki, aby zostać przyjęty. Wykształcenie, roczny staż itd. Rozmowa z pracodawcą szła dobrze do momentu pytania o wojsko. Odpowiadałem, że jeszcze nie byłem. A więc mogę być powołany. I tu się kończyło. Najgorsze, że wojsko też mnie nie chciało - opowiada Mariusz z Przemyśla.

Nowa ustawa, która zacznie obowiązywać pod koniec stycznia, to zmieni. Na jej mocy osoby, które do 4 grudnia 2008 r. nie zostały powołane do zasadniczej służby, automatycznie będą przeniesione do rezerwy.

To samo stanie się z mężczyznami, którzy nie stawali do poboru. Będą się musieli tylko zgłosić do tzw. kwalifikacji wojskowej, która zastąpi dotychczasowy pobór. Będzie to obowiązek wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 19 lat i unikali powołania.

Szykuje się oblężenie WKU

Za kilka tygodni Wojskowe Komendy Uzupełnień będą wydawały zaświadczenia o przeniesieniu do rezerwy.

- Ludzie już dopytują się o te zaświadczenia. Spodziewamy się tłumów chętnych, zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania przepisów. Już zastanawiamy się, jak rozładować kolejki. Może podzielimy chętnych na grupy - informuje mjr Marcin Żal, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24