Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ze stłuczkami na ulicy Wiktora w Rzeszowie? Powstaje tu rondo

Bartosz Gubernat
bartosz frydrych
Na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Pleśniarowicza i Wiktora w Rzeszowie zaczęła się budowa ronda. To odpowiedź miasta na skargi mieszkańców.

Skrzyżowanie na wysokości hipermarketu Bi1 (dawny Real) jest jednym z najniebezpieczniejszych w Rzeszowie. Powód? Ulica Wiktora na tej wysokości ma trzy pasy ruchu. W kierunku ul. Bł Karoliny oraz odwrotnie jeździ nią bardzo dużo samochodów. Te jadące od osiedla im. Franciszka Kotuli, na prostej drodze rozwijają duże prędkości. Dlatego włączenie się do ruchu z ul. Pleśniarowicza, albo od hipermarketu jest bardzo trudne.

Stłuczki na porządku dziennym

- Często dochodzi tu do kolizji. Dlatego od kilku lat jako komisja inwestycji wnioskowaliśmy o budowę ronda. Wpisaliśmy nawet to miejsce jako jedno z pięciu najniebezpieczniejszych w mieście. Efektem tych starań była najpierw dokumentacja i pozwolenie na budowę, a teraz przetarg i zlecenie robót – mówi Jolanta Kaźmierczak, miejska radna PO, przewodnicząca rady osiedla im. Franciszka Kotuli.

Do przetargu na budowę ronda zgłosiły się trzy firmy. Najtańszą ofertę, wartą 2,66 mln zł złożyło Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe S.A. z Dębicy. Miasto na ronda miało zarezerwowane ponad 3,8 mln zł, dlatego umowę można było podpisać. Zgodnie z umową rozpoczętą właśnie budowę ma skończyć w ciągu 12 miesięcy.

- Prowadzimy jednak rozmowy na temat skrócenia tego terminu. Jeśli pogoda będzie dobra, wykonawca jest w stanie uporać się z tym zadaniem do końca roku – uważa Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Nowe rondo będzie miało 45 metrów średnicy i dwa pasy ruchu. Zostanie wybudowane tak, aby w przyszłości w stronę ul. Bł. Karoliny można było wykonać od niego drugą jezdnię. Plan zakłada bowiem poszerzenie zarówno ul. Wiktora, jak i Bł. Karoliny do dwóch jezdni i czterech pasów ruchu.

- Z uwzględnieniem tych planów zbudowaliśmy także rondo u zbiegu ulic Stryżowskiej i Bł. Karoliny – mówi dyrektor Świder.

Na czas budowy, na wysokości hipermarketu Bi1 drogowcy zmienili organizację ruchu. Wjazd i wyjazd z parkingu przed sklepem odbywa się teraz jedną jezdnią. Z kolei przejście dla pieszych przeniesiono około 100 metrów dalej, w stronę ul. Bł. Karoliny.

Połączą ulice

Miasto zapowiada, że to nie koniec inwestycji na drodze łączącej aleję Witosa z osiedlami Kotuli i Przybyszówka.

- W tym roku ogłosimy przetarg na zaprojektowanie przedłużenia ulicy Bł. Karoliny. Chcemy ją połączyć bezpośrednio z ulicą Pańską, która z kolei zostanie poszerzona. W ten sposób będzie nią można szybko dojechać do ulicy Dębickiej – mówi dyrektor Świder. Budowa tej drogi ma się rozpocząć w przyszłym roku. Jest odpowiedzią na coraz większy ruch w tym rejonie, wynikający z oddawania do użytku kolejnych bloków na osiedlu Przybyszówka.

Radna Kaźmierczak stara się także o przyspieszenie budowy połączenia ulicy Panoramicznej ze Strzelniczą.

- Pieniądze na tę inwestycję są przewidziane dopiero w kolejnych latach. Chcę, aby przenieść je do tegorocznego budżetu. Łącznik jest potrzebny, bo pozwoliłby wynieść ruch miejskich autobusów spomiędzy bloków, na zewnątrz osiedla. W tej chwili jeżdżą bezpośrednio przy klatkach schodowych do bloków, a to niebezpieczne – uważa Jolanta Kaźmierczak.

Rzeszów stara się o dofinansowanie tych inwestycji pieniędzmi z Unii Europejskiej.


ZOBACZ TEŻ: Budowa hotelu przy lotnisku Rzeszów - Jasionka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24