MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konieczna osłona

Józef Lonczak
Nowe rolety z elektrycznym napędem są łatwe w obsłudze
Nowe rolety z elektrycznym napędem są łatwe w obsłudze OKNOPLAST- KRAKÓW
Nadeszły długo oczekiwane ciepłe dni i już w niektórych domach zrobiło się gorąco. Nic dziwnego. W naszej strefie klimatycznej jedno okno o wymiarach 1,5 x 1,5 m na południowej lub południowo zachodniej ścianie w słoneczny dzień działa jak grzejnik o mocy 1,5 kW.

Co zrobić, aby energia (w tym przypadku zupełnie zbędna) ta nie ogrzewała pomieszczeń szczególnie w upalne dni, w których mieszkamy lub pracujemy lub odpoczywamy.

Konieczna osłona

Pozostaje tyko jedno - musimy ją zatrzymać. Np. za pomocą specjalne szyby lub jakiejkolwiek innej osłony zamontowanej od zewnątrz. Mniej skutecznym, ale też dobrym rozwiązaniem jest osłona przeciwsłoneczna na oknach od wewnątrz. Musi być ona jednak umieszczona jak najbliżej okna. Chodzi o to, aby jak najmniej powietrza (ciepłego) znajdowało się między osłoną i szybą.

Szyby i rolety

Czy specjalne szyby zapewnią nam ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem?
- Rzeczywiście skuteczną ochronę wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza mogą zapewnić specjalne szyby termoizolacyjne o współczynniku U = 1,0. Są także szyby powlekane "Termofloat", które ograniczają zbytnie promieniowanie słoneczne - odpowiada Rafał Kołodziej, doradca z P.P.H.U. VIDOK Rudna mała K. Rzeszowa.

Cóż ma natomiast zrobić człowiek, który niedawno wymienił okna na nowe, ale bez szyb takich "przeciwsłonecznych"? - Innym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zewnętrznych na przykład "Mini blok" - dodaje R. Kołodziej.

W Europie modne

Specjaliści z krakowskiej firmy "Oknoplast" szacują, że obecnie w Europie jest sprzedawanych ponad 20 000 000 rolet rocznie. Tak duże zapotrzebowanie na te produkty potwierdza ich niewątpliwą popularność, a także zobowiązuje producentów do poszukiwania ciągle to nowych rozwiązań, podnoszących nie tylko walory estetyczne rolet, ale również wygodę ich zastosowania. Należy bowiem pamiętać, że jest to produkt kierowany przede wszystkim do ludzi ceniących sobie proste i wygodne rozwiązania.

Z elektrycznym napędem

Przez całe lata jedną z kwestii spędzających sen z powiek producentów tego typu wyrobów, było umożliwienie klientom zakupu rolet z napędem elektrycznym. Do tej pory kluczowe okazywały się dwie przeszkody. Po pierwsze, wysoka cena napędu elektrycznego. Po drugie, uciążliwość montażu, związane z wyłącznikiem naściennym oraz ręczną regulacją zakresu pracy rolety. W końcu jednak francuskiej firmie SOMFY, udało się te problemy rozwiązać.

Całkiem inna jakość

W nowym projekcie o nazwie CLIC&UP zrezygnowano z uciążliwych w montażu wyłączników, zastępując je cięgnem uruchamiającym niewielki silnik oraz zastosowano w standardzie samoregulujące się wyłączniki krańcowe. Dzięki temu instalacja okna z roletą została ograniczona do montażu zestawu w murze i podłączenia dwóch kabli zasilających- zapewniają przedstawiciele "Oknoplastu".

Również w przypadku późniejszej wymiany parapetu na nowy o innej wysokości, roleta automatycznie ma rozpoznać zmianę i zapamiętać nowe ustawienia. Dotychczas wymagało to wizyty specjalistów z serwisu.

Odporne na uszkodzenia

Podstawowe korzyści dla klienta to m.in. odporność rolety na przeciążenia. Plagą producentów rolet elektrycznych była wymiana silników, spalonych w wyniku przymarznięcia rolety bądź na przykład postawionej na parapecie doniczki, która zablokowała pancerz w połowie. Nowy napęd jest absolutnie odporny na takie przypadki, wyłączając się zaraz po napotkaniu nieoczekiwanej przeszkody.

Ciekawostką jest inne nietypowe wyposażenie rolety w ochronę przeciw uszkodzeniu. Sznurek sterujący posiada sprzęgło działające w przypadku zbyt mocnego pociągnięcia lub przypadkowego zahaczenia o cięgno. Roleta posiada również skuteczną blokadę przeciw podniesieniu pancerza przez nieproszonego gościa. Jednak wygoda kosztuje. Dopłata do rolety CLIC&UP wynosi 300 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24