Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konno i sportowo

WŁADYSŁAW BOROWIEC
Maria Kuźniar, dyr. Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Miłocinie: - Naszą  halą sportową zainteresowały się już kluby sportowe, które w czasie wakacji chcą  organizować  obozy kondycyjne.
Maria Kuźniar, dyr. Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Miłocinie: - Naszą halą sportową zainteresowały się już kluby sportowe, które w czasie wakacji chcą organizować obozy kondycyjne. ALEKSANDER BARANOWSKI
Szkoły średnie stawiają dziś coraz częściej na nowe kierunki kształcenia, które stworzą absolwentom realne szanse na otrzymanie pracy. Większość propozycji polega na tym, że kierunki ogólne są poszerzane o języki obce. Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Miłocinie poszedł w stronę bardziej nowatorską.

- Nic nie wiemy o jakimś innym nowym kierunku, przyszliśmy żeby złożyć podania do liceum sportowego - mówią chłopcy spotkani w sekretariacie szkoły w Miłocinie. - Gramy w piłkę nożną w czwartej lidze i mamy nadzieję, że tutaj będziemy mieć szansę nie tylko na zdobycie wykształcenia, ale także na uprawianie sportu.
Pytani w jakim klubie grają, są lekko zmieszani. - Gramy w rezerwie, ale wolimy się nie reklamować - mówią.
Maria Kuźniar, dyrektor Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Miłocinie: - Nie ustawiliśmy zbyt wysoko poprzeczki, jeśli idzie o liczbę punktów niezbędnych przy przyjęciu do liceum sportowego z poszerzonym angielskim. Wiadomo, sportowcy poświęcają bardzo dużo czasu na treningi, lecz chcąc grać w światowych drużynach, angielski muszą znać.
Za cztery lata mury miłocińskiej szkoły opuści kilkudziesięciu absolwentów technikum architektury krajobrazu. Będą pierwszymi na Podkarpaciu z takim wykształceniem. Na tego rodzaju specjalistów jest ogromne zapotrzebowanie nie tylko w Europie, ale także w Polsce. Program nauki zapowiada się ciekawie: obejmie historię architektury, budownictwo, projektowanie nie tylko przestrzenne, także architektoniczne. Naukę będzie można kontynuować potem na studiach w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Dyr. Kuźniar przyznaje, że mimo wielu akcji informacyjnych w gimnazjach, uczniowie niewiele wiedzą o nowych profilach kształcenia. Zresztą częściej pytają o nie rodzice uczniów niż sami zainteresowani.

Najnowocześniejsza hala

Do nowego profilu (architektura krajobrazu) szkoła dostosowała dwie nowoczesne pracownie: kreślarską i multimedialną. - Współczesne projektowanie to przede wszystkim praca na komputerze - podkreśla M. Kuźniar.
Nie mniejsze nadzieje wiąże ona z drugim nowym, uruchamianym od września kierunkiem: liceum sportowym z rozszerzonym językiem angielskim. - Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że już w czerwcu otworzymy sportowy obiekt, jakim nie będzie się mogła poszczycić żadna szkoła na Podkarpaciu - mówi dyrektorka. Będzie to pełnowymiarowa hala sportowa, z możliwością uprawiania wszystkich dyscyplin, z trybunami dla widowni i nowoczesną siłownią. W liceum sportowym, w oparciu o własną stadninę, planują utworzyć grupę jazdy konnej.
Stadnina liczy 30 koni, jest gospodarstwem szkolnym oddanym byłemu uczniowi w najem. M. Kuźniar: - Marzy nam się stworzenie szkolnej reprezentacji jeździeckiej. A także klasy mistrzostwa sportowego, ale nie wiadomo jacy młodzi sportowcy się zgłoszą do szkoły. Na razie pojawił się młody kolarz z Głogowa, który odnosi już sportowe sukcesy i wokół niego będzie można stworzyć kolarski team. Gdy pojawią się sportowcy innych dyscyplin, wokół nich będziemy tworzyć określone sekcje sportowe. Jedna klasa ma się składać z uczniów nastawionych na konkretne wyniki sportowe, druga będzie miała rozszerzone przedmioty wchodzące w skład egzaminów wstępnych na AFW.

Sportowo i naukowo

Nowa, jeszcze nieczynny hala sportowa imponuje rozmiarami i wszechstronnością. Siłownia, sala, gdzie staną stoły do ping-ponga, nowoczesne sanitariaty. Obiektem zainteresowały się już kluby sportowe, które w czasie wakacji chcą organizować obozy kondycyjne, korzystając z hali, internatu i pobliskiego krytego basenu. Miłocińska szkoła ma szanse stać się centrum kształcenia młodych sportowców.
W miłocińskiej szkole jest także technikum agrobiznesu, technikum hotelarstwa, liceum profilowane (rolniczo-spożywcze i ekonomiczno-administracyjne) i szkoła zawodowa kształcąca w zawodzie ogrodnika.
Liczba punktów niezbędnych do przyjęcia w miłocińskiej szkole: LO - 70, technikum - 70, liceum profilowane - 50, szkoła zawodowa - 25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24