Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczna kaspuła NASA w Rakszawie czeka na śmiałków

Małgorzata Motor
- Chcemy, aby z tej kopii amerykańskiego statku kosmicznego mogły skorzystać też dzieci – podkreśla Wojciech Figiela, nauczyciel ZSTG w Rakszawie.
- Chcemy, aby z tej kopii amerykańskiego statku kosmicznego mogły skorzystać też dzieci – podkreśla Wojciech Figiela, nauczyciel ZSTG w Rakszawie. Krystyna Baranowska
W Rakszawie powstała agencja kosmiczna. W szkolnym planetarium jest zmniejszona kopia amerykańskiego lądownika kosmicznego "Orion", który NASA planuje wykorzystać w misjach na Księżyc i Marsa.

W ubiegłym roku Polska stała się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z tego powodu młodzież z Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie postanowiła założyć własną agencję kosmiczną. Pomysł rzucił Wojciech Figiela, nauczyciel. Pracę rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Teraz możemy oglądać efekty.

Rakszawska Agencja Kosmiczna mieści się w niewielkiej sali lekcyjnej. Młodzież tak zorganizowała to miejsce, by wyglądało jak małe planetarium. - To takie miejsce, gdzie możemy wspólnie usiąść i porozmawiać o własnych pomysłach. Nie chodzi o to, żeby tu było ładnie, ale o to, by uczniów zmotywować do rozwoju. Z jednej strony nasza agencja kosmiczna ma mieć walor rozrywkowy, a z drugiej edukacyjny - przekonuje Wojciech Figiela.

Na księżyc, na Marsa

Kluczowe miejsce zajmuje tu zmniejszona kopia amerykańskiego lądownika kosmicznego "Orion", którego NASA planuje wykorzystać w misjach na księżyc i Marsa. Budową zajęła się młodzież. Grupa 12 osób poświęcała na to wolny czas po lekcjach. Zaangażowali się uczniowie z różnych klas, na przykład o profilu gastronomicznym. Z astronomią mają więc niewiele wspólnego. Ale w rakszawskiej szkole nikogo to już nie zaskakuje, bo od kilku lat działa tu Młodzieżowe Centrum Astronomii.
- Agencja kosmiczna wzbudziła zainteresowanie wśród pierwszoklasistów. Tworzyli ją z pełnym zaangażowaniem. Nic dziwnego, uczniowie pierwszych klas mają zazwyczaj najwięcej entuzjazmu. Przedstawianie nauki w atrakcyjny sposób, niż zwykle, zawsze budzi większe zainteresowanie. Jeszcze bardziej motywowało młodzież do działania - podkreśla nauczyciel.

Całe przedsięwzięcie było możliwe, dzięki dotacji jaką otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Zespołu Szkół w Rakszawie od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. - W programie tym nie jest najistotniejsza perfekcja zrealizowanych zadań. Liczy się głównie samodzielność działań prowadzonych przez młodzież i zdobyte kompetencje, które mogą się przydać w dorosłym życiu - tłumaczy Figiela.

Z kapsuły będzie symulator

Chociaż młodzi ludzie powinni samodzielnie wybudować statek kosmiczny, to bez pomocy nauczyciela niestety się nie obeszło. Wbrew pozorom nie było to łatwe. - To nie tylko zaprojektowanie. Trzeba różne części kapsuły odpowiednio poskładać tak, żeby wszystko mogło sprawnie działać - zwraca uwagę.
W przyszłości kapsuła ma się stać symulatorem lotniczym lub kosmicznym. Specjalne oprogramowanie, które ma być istotną jego częścią, już jest. Wystarczy jedynie wyposażyć ten lądownik w fotele lotnicze i specjalne drążki sterownicze. W ten sposób kapsuła będzie w pełni funkcjonalnym symulatorem.

700 gwiazd nad nami

Uczniowie zadbali też o detale. Dzięki nim w agencji panuje tu prawdziwa kosmiczna atmosfera. Uczniowie wywiesili tu zbiór trójwymiarowych fotografii Marsa, które ściągnęli ze strony internetowej NASA. Po zgaszeniu światła można tujrzeć również nocne niebo z ponad 700 gwiazdami.
- W jednym momencie można dostrzec ich ponad 300. W bliskiej przyszłości będzie można też wziąć udział w wirtualnej podróży kosmicznej we wnętrzu kapsuły. Przynajmniej chcą tego twórcy agencji - uśmiecha się Wojciech Figiela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24