Kredyt w złotówkach staje się korzystniejszy niż w euro

mat.pras.
Kredyt w złotówkach staje się korzystniejszy niż w euro
Kredyt w złotówkach staje się korzystniejszy niż w euro sxc.hu
Udostępnij:
W czasach stosunkowo restrykcyjnej polityki kredytowej banków pomoc potencjalnym kredytobiorcom przychodzi z niespodziewanej strony. Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopy procentowe do najniższego poziomu w historii spowodowała, że dziś kredyty w PLN stają się znacznie tańsze i łatwiej dostępne.

Na przestrzeni niespełna 7 ostatnich miesięcy całkowite koszty kredytu w PLN zmalały o 26 proc., a wysokość miesięcznej raty obniżyła się o ponad 14 proc. Z powodu decyzji Rady średnio o 30 proc. wzrosła także zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Aktualna sytuacja na rynku powoduje, że kredyty w rodzimej walucie stają się znacznie bardziej interesujące dla kredytobiorców niż kredyty w EUR - informują eksperci Invigo, internetowego pośrednika hipotecznego, którzy  przygotowali analizę tego zjawiska.

Na rynku kredytów mieszkaniowych od początku roku panuje pesymizm. Banki zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego zaostrzyły kryteria udzielania kredytów hipotecznych, a co gorsze szykują się do kolejnych obostrzeń. Końca dobiegł rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”, a nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych planowany jest dopiero na przyszły rok.

Rosnące obawy o pracę sporej części Polaków spowodowały daleko idącą wstrzemięźliwość w podejmowaniu decyzji o zaciąganiu długoterminowych zobowiązań. W tej trudnej sytuacji z nieoczekiwaną pomocą wszystkim potencjalnym kredytobiorcom przychodzi Rada Polityki Pieniężnej i jej marcowa decyzja o obniżeniu głównej stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu 3,25 proc.

Taka decyzja RPP oznacza, że „kredyty w PLN stają się znacznie atrakcyjniejsze niż dostępne jeszcze na rynku kredyty walutowe – mówi Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo – ale co najważniejsze, stają się one istotnie tańsze na przestrzeni ostatnich miesięcy”.  Na skutek historycznych obniżek stóp procentowych możemy obecnie obserwować znaczne spadki oprocentowania dostępnych kredytów w PLN zbliżających się wręcz swoim poziomem do kredytów w EUR. Gdy do tego weźmiemy pod uwagę dodatkowy koszt jakim jest spread walutowy, nieuchronny przy kredycie walutowym, to wyraźnie widać, że koszt miesięcznej raty jest na podobnym poziomie w przypadku obu kredytów.

Dzięki ostatniej decyzji RPP kredyty w PLN są dziś znacznie tańsze w porównaniu do tych sprzed kilku miesięcy. Eksperci Invigo porównali modelowe kredyty w PLN dostępne we wrześniu 2012 oraz kwietniu 2013 roku. Dzięki obniżce stóp procentowych nastąpił spadek oprocentowania modelowego kredytu z 6,16 proc. do 4,74 proc. (mimo wzrostu w tym czasie marż bankowych). Z przeprowadzonej analizy (dostępnej w tabeli poniżej) wynika, że na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy łączne koszty odsetek od kredytu zmalały
o przeszło 26 proc, a jednocześnie miesięczna rata takiego kredytu jest niższa o 176 zł, a więc o ponad 14 proc. w stosunku do kredytu zaciąganego we wrześniu 2012 r. 

 olejny wniosek, który płynie z analizy Invigo to wzrost atrakcyjności kredytów w PLN w porównaniu do kredytów w walutach obcych. Analitycy Invigo porównali modelowe kredyty (tj. uśrednione kredyty oferowane przez banki prezentowane w rankingu Invigo TOP 10 w danym miesiącu) dostępne w PLN i EUR w kwietniu br., gdzie miesięczna rata kredytu w PLN przy oprocentowaniu 4,74 proc. wynosi 1044 PLN, natomiast w przypadku kredytu w EUR przy oprocentowaniu 3,83 proc., miesięczna rata kształtuje się na poziomie 1019 PLN.

Zdaniem Elżbiety Kopki, eksperta Invigo: Tak nieznaczne obecnie różnice w wysokości miesięcznej raty kredytów w PLN i EUR powodują, że przy dodatkowych wymogach jakie stosują banki w przypadku kredytów w EUR m.in.  wymagania  dotyczące wysokości  minimalnych  dochodów oraz konieczność zakupu dodatkowych produktów bankowych i ubezpieczeń do kredytu, a także z uwagi na ryzyko kursowe -  stają się one praktycznie nieatrakcyjne dla kredytobiorcy. Dlatego też  jeśli banki nie zmienią swojej polityki w tym zakresie  należy się spodziewać jeszcze większego zastoju w ich sprzedaży.

Pomimo tego, że zgodnie z zapowiedziami RPP zakończyła cykl obniżek stóp procentowych, nie oznacza to, że stopy jeszcze nie spadną. Utrzymująca się w średnim terminie niska inflacja i brak ożywienia w gospodarce w tym czasie mogą spowodować zmianę nastawienia Rady i dalsze obniżki. Biorąc dodatkowo pod uwagę znacznie niższy poziom stóp w strefie Euro 0,75 proc. czy USA 0,00 - 0,25 proc. oraz presję polityków w przypadku dalszej stagnacji w gospodarce, szanse na dalsze obniżki wydają się być realne jeszcze w tym roku. Taka sytuacja utrzymująca się w dłuższym czasie bardzo sprzyja wszystkim chętnym zainteresowanym zaciągnięciem kredytu hipotecznego w rodzimej walucie.

Gdzie dziś po kredyt?

Invigo porównało aktualnie dostępne w bankach kredyty hipoteczne w PLN. Najniższą marżę dla klienta, który posiada 50 tys. wkładu własnego oraz  potrzebuje 200 tys. zł kredytu oferuje  PKO BP z ratą 1012 zł, oprocentowaniem 4,49 proc. i marżą 1,1 proc. w pierwszym roku kredytowania pod warunkiem: otwarcia konta w banku, wykupienia oferowanego przez bank ubezpieczenia od utraty pracy na okres 4 lat oraz nabycia karty kredytowej i/lub skorzystania z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. Klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty i wypełnienie stawianych im wymogów zostaną zwolnieni z konieczności opłacania prowizji banku.

Koszt ubezpieczenia wynosi 3,25 proc. od kwoty kredytu. Kolejną pozycję w rankingu zajął   Eurobank z ratą 1023 zł, marżą 1,19 proc. po spełnieniu dodatkowych warunków: konto w banku wraz z deklaracją regularnych wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz ubezpieczenie na życie oferowane przez bank na cały okres kredytowania) oraz Alior Bank  (marża 1,25 rata 1030 zł). Jest to propozycja dla osób które wykupią ubezpieczenie na  życie oferowane przez bank. Koszt takiego ubezpieczenia to 9,6018 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MR JACK HOOKSON
Czy potrzebujesz pożyczki osobiste lub biznesowebez stresu i szybkiego zatwierdzenia?Jeśli tak, skontaktuj się z nami.oferujemy obecnie kredyty na 3% stopy procentowej.Twój kredyt jest zabezpieczony i bezpieczny,więcej informacji i aplikacji,skontaktuj się z nami poprzez e-mail

I [email protected]
J
Jp Lenders
Pożyczki !! Pożyczki !! Pożyczki !! Czy jest ktoś tutaj, kto wciąż walczy, aby uzyskać kredyt? Czy jesteś w potrzebie pożyczki z jakiegokolwiek powodu i nie wiesz, gdzie można uzyskać tanie i niezawodne pożyczek, twoja pomoc jest ostatecznie tutaj jako oferujemy tanie kredyty na niskim oprocentowaniu w wysokości zaledwie 2%. Zainteresowane kredytobiorców są o kontakt poprzez e-mail na ([email protected]) i dostać swoje kredyty dzisiaj.
m
mr rovern
Czy jesteś w potrzebie pilnej pożyczki? Jeżeli tak skontaktuj się z nami poprzez e-mail: [email protected]śmy obecnie daje się szybki i łatwy kredyt teraz, ze specjalnym bonusem Xmas. Pospiesz się, nie przegap tej oferty.
ROVERN Brooke KREDYT FIRMEMAIL: [email protected]: In God We TrustRovern Brooke / C.E.O
m
mr rovern
Czy jesteś w potrzebie pilnej pożyczki? Jeżeli tak skontaktuj się z nami poprzez e-mail: [email protected]śmy obecnie daje się szybki i łatwy kredyt teraz, ze specjalnym bonusem Xmas. Pospiesz się, nie przegap tej oferty.
ROVERN Brooke KREDYT FIRMEMAIL: [email protected]: In God We TrustRovern Brooke / C.E.O
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie