Krośnieńska starówka z lotu drona. Dziś startujemy z cyklem "Podniebne Krosno"

Materiał promocyjny
Dachy staromiejskich kamienic, wieże zabytkowych kościołów, zaułki staromiejskich uliczek, wstęga Wisłoka, zieleń miejskiego parku, skwerów i murawy stadionów i błękit nowych basenów. Pięknie prezentuje się krośnieńskie Śródmieście sfilmowane z drona.

Serce miasta bije na Rynku. To tu widać, dlaczego Krosno w dawnych wiekach zasłużyło sobie na miano „parva Cracowia” - małego Krakowa. Jego klimat przywołują renesansowe arkadowe podcienia. Brukowany plac otaczają kamienice z XVI, XVII i XVIII wieku.

Układ urbanistyczny najstarszej części Krosna pochodzi sprzed ponad sześciu i pół wieków - został wytyczony w czasie lokacji miasta.

Najbardziej wiekowa jest kamienica wójtowska - to najstarsza kamienica mieszczańska na terenie województwa podkarpackiego. W tej samej pierzei Rynku zwraca uwagę narożna kamienica nr 5 - to dawny dwór ratuszowy, dziś siedziba punktu informacji turystycznej. W jej odrestaurowanych podziemiach organizowane są wystawy i wernisaże.

Niemal każda budowla na Starówce ma swoją ciekawą historię. Jak choćby kamienica pod adresem Rynek nr 27. Należała do słynnego krośnieńskiego Szkota, kupca i najbogatszego mieszczanina – Roberta Portiusa. Po niezwykłej i kontrowersyjnej ale i hojnej dla grodu postaci który fortuny dorobił się jako dostawca win dla królewskiego dworu pozostało wiele pamiątek, m.in. wyposażenie kościoła farnego. Na placyku obok fary kilka lat temu stanął jego pomnik. To jedno z ulubionych miejsc, przy którym chętnie fotografują się zwiedzający Krosno. Portius jest też patronem dorocznego festiwalu win węgierskich. Z tej okazji na Starówkę ściągają tłumy mieszkańców i turystów.

Przy ul. Franciszkańskiej mieści się najstarsza świątynia w mieście a w niej jedna z najpiękniejszych barokowych kaplic w Polsce. Rozsławiła ją legenda o romantycznej parze zakochanego przyrodniego rodzeństwa - Anny i Stanisława Oświęcimów. On pojechał wystarać się o dyspensę na małżeństwo do samego papieża, ale zakochanej Annie z tęsknoty pękło serce. Stanisław zmarł z rozpaczy wkrótce po jej śmierci. Razem spoczęli w krypcie...

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej (nazwę swój zawdzięcza temu, iż pierwotnie umieszczony był na zewnątrz świątyni). Z nim także związany jest ciekawy epizod z historii miasta. Podczas oblężenia Krosna w 1657 r. przez sprzymierzonego ze Szwedami Jerzego II Rakoczego, mieszkańcy miasta zgromadzili się przed obrazem i zawierzyli swe ocalenie Matce Boskiej. Wojska Rakoczego niespodziewanie odstąpiły od murów grody a Matkę Boską Murkową obrano patronką Krosna.

Spacer ulicą Piłsudskiego doprowadzi nas do dwóch muzeów. Siedzibą Muzeum Rzemiosła jest dawna Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych. Założył ją założonej w 1901 roku Michał Mięsowicz, powstało tu ponad dwieście zegarów. Są we Lwowie, Krakowie, Gdańsku. Jeden z nich wybija godziny na wieży farnej w Krośnie. Po drugiej stronie ulicy mieści się Muzeum Podkarpackie. Jego siedziba to dawny pałac biskupów przemyskich, budynek, którego historia sięga IV wieku.

Wszystkich zabytków Śródmieścia nie sposób wyliczyć. To dzielnica, w której historia przeplata się z nowoczesnością. Przykładem jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Interaktywne muzeum zbudowane w 2012 roku to chluba miasta. Miejsce, gdzie dokumentuje się związki Krosna z szklarskim przemysłem nie tylko przy użyciu tradycyjnej piszczeli do dmuchania szkła ale też najnowocześniejszych multimedialnych narzędzi.

Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
- Rynek
- Wieża farna
- Muzeum Rzemiosła
- Kładka nad Wisłokiem przy ul. Fredry
- Dawne kolegium jezuickie – obecnie obiekty PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego
- Centrum Dziedzictwa Szkła
- Bazylika kolegiacka – kościół farny
- Muzeum Podkarpackie
- Kamienice z podcieniami
- Kościół oo.franciszkanów
- Park jordanowski pryz ul. Grodzkiej
- Klasztor i kościół oo. Kapucynów
- Galeria Krosno
- Plac Targowy przy ul. Legionów
- Obiekty sportowe MOSiR
- Kompleks basenów pryz ul. Bursaki
- Budynek dawnej CK Szkoły Realnej w Krośnie – obecnie I LO im. Mikołaja Kopernika

KOLEJNY ODCINEK: Markiewicza to najludniejsze osiedle w Krośnie [PODNIEBNE KROSNO, odc. 2]

Krośnieńska starówka z lotu drona. Dziś startujemy z cyklem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24