Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno jak raj podatkowy. Tu biznes i przedsiębiorcy czują się dobrze

ewg [email protected] 17 867-22-33
Nowy Styl to jedna z największych firm w Krośnie, które doceniły przyjazne podatki i otoczenie biznesu w tym mieście. Fot. Archiwum
Nowy Styl to jedna z największych firm w Krośnie, które doceniły przyjazne podatki i otoczenie biznesu w tym mieście. Fot. Archiwum
Krosno jest w Polsce najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu - wynika z rankingu, który opublikował Newsweek.

Na tytuł najbardziej przyjaznego dla biznesu miasta Krosno zasłużyło dzięki niskim kosztom prowadzenia działalności gospodarczej oraz przyjaznym przedsiębiorcom lokalnym podatkom - ocenia Joanna Sowa, rzeczniczka urzędu miasta.

Ranking, który pewnie zainteresuje biznesmenów i przedsiębiorców, opracowany został na podstawie ankiet wypełnianych przez zainteresowane miasta. Sklasyfikowano ich w rankingu 74. W pierwszej dziesiątce poza Krosnem nie ma żadnego innego podkarpackiego miasta. Nie ma też żadnej dużej metropolii. Za Krosnem uplasowały się Dąbrowa Górnicza i Gliwice.

Czytaj także: Krosno bardzo atrakcyjne dla biznesu

W ankiecie znajdowały się m.in. pytania dotyczące stawek lokalnych podatków, stanu finansów, aktywności biznesowej, cen gruntów, najmu powierzchni biurowej, obsługi biznesu, wydatków budżetowych w przeliczeniu na mieszkańca.

- Łącznie Krosno uzyskało 1010 punktów i znalazło się na 1 miejscu w Polsce, pomimo tego, że jeśli chodzi o infrastrukturę to zachód zdecydowanie bije nasz region na głowę - podkreśla Sowa.

Za kryteria o największym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości, takie jak ceny gruntów czy stawki podatków, przyznawano najwięcej punktów (od 1 do 74). W grupie drugiej - mniejszego znaczenia - można było otrzymać maksymalnie 50 punktów. W trzeciej - najmniej istotnej dla biznesu i tej, na którą samorządy mają najmniejszy wpływ - maksymalna liczba punktów do zdobycia w każdej kategorii wynosiła 25.

Jeśli w danej odpowiedzi najkorzystniejsza z punktu widzenia prowadzenia biznesu była jak najniższa wartość (np. przy cenach najmu powierzchni biurowej lub cen gruntu), największą liczbę punktów otrzymywało miasto oferujące najniższą stawkę. W odwrotnej sytuacji - np. w przypadku wydatków budżetowych w przeliczeniu na mieszkańca - najwięcej punktów dostawało miasto mające najwyższe wydatki.

Poza podatkami brane pod uwagę były także m.in. liczba działających kancelarii notarialnych, firm księgowych czy szkół językowych, czas oczekiwania na rozprawę sądową, stopa bezrobocia oraz płace. W infrastrukturze najwyżej ceniono drogi. Liczyła się także także strefa ekonomiczna. Za każde kryterium (było ich 28) przyznawano określoną liczbę punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24