Krystian Zalewski wicemistrzem Europy

pzla.pl
Krystian Zalewski w znakomitym stylu zdobył srebrny medal w biegu na 3000 metrów z przeszkodami podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które rozgrywane są w Zurychu.

W czwartkowy wieczór polscy lekkoatleci dali wiele powodów do radości kibicom Królowej Sportu znad Wisły. Większość naszych reprezentantów awansowało do finałów, a najmilszym momentem było wywalczenie przez Krystiana Zalewskiego srebrnego krążka w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Zalewski przez cały dystans kontrolował bieg. 800 metrów przed metą rozpoczął atak na pozycję medalową. Gdy zawodnicy ostatni raz pokonywali rów z wodą długodystansowiec z Goleniowa był drugi za broniącym tytułu Mahiedine Mekhissi-Benabbadem. Na ostatniej prostej dzielnie walczącego Polaka wyprzedził jeszcze Francuz Yoann Kowal. Na mecie Polak zameldował się trzeci, ze łzami szczęścia w oczach. Czas naszego medalisty to 8:27.11. Na kilkadziesiąt metrów przed metą prowadzący Mekhissi-Benabbad zdjął koszulkę i trzymając ją w rękach minął linię mety. Zachowanie to skutkowało żółtą kartką dla biegacza oraz złożeniem protestu przez ekipę hiszpańską (zawodnicy z tego kraju zajęli 4 i 5 miejsce). Decyzją sędziów Francuz został zdyskwalifikowany i Polak ostatecznie zdobył srebrny medal.

Dziesiąte miejsce zajął drugi z Polaków - Mateusz Demczyszak uzyskał 8:34.32.

Krystian Zalewski zdobył pierwszy od 32 lat medal dla Polski w biegu przez przeszkody - ostatnio na podium stał w 1982 w Atenach Bogusław Mamiński. Wcześniej, w Rzymie w 1974 i w Pradze w 1978, złoto zdobywał Bronisław Malinowski.

Ponadto bardzo dobrze spisali się polscy młociarze, którzy w komplecie awansowali do finału. W środę awans wywalczyły Anita Włodarczyk i Joanna Fiodorow, w czwartek dołączyli do nich Paweł Fajdek i Szymon Ziółkowski.

Kłopoty z wysokością 5.50 w eliminacjach skoku o tyczce mieli dwa nasi reprezentanci: Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski. Na szczęście pokonali poprzeczkę w trzecich próbach, a to wystarczyło, by znaleźć się w 14-osobowym finale.