reklama

Ksiądz obraża nas z ambony. Bo chcemy sprzedawać alkohol

Małgorzata MotorZaktualizowano 
- Nigdy nie zaprzeczaliśmy, że staramy się o pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. przeznaczonych do spożycia poza miejscem zakupu. Robimy to jednak zgodnie z obowiązującym prawem, które uchwaliła rada gminy, a w składzie której znajdowali się również parafianie księdza proboszcza – zauważają Anna i Marek Barczakowie.
- Nigdy nie zaprzeczaliśmy, że staramy się o pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. przeznaczonych do spożycia poza miejscem zakupu. Robimy to jednak zgodnie z obowiązującym prawem, które uchwaliła rada gminy, a w składzie której znajdowali się również parafianie księdza proboszcza – zauważają Anna i Marek Barczakowie. Krystyna Baranowska
- Podczas mszy proboszcz manipuluje faktami. Używa niedomówień i określeń, które naruszają dobra osobiste moje i męża - mówi Anna Barczak. W piątek złożyła skargę w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Sprawa rozbija się o starania na sprzedaż alkoholu w sklepie, który znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie z kościołem. Wczoraj ksiądz na wszystkich mszach zachęcał do podpisywania się pod petycją przeciw takiej możliwości.

"Będzie pijaństwo"

Radni gminni uchwalili, że sprzedaż napojów alkoholowych może się odbywać co najmniej 30 metrów od granic działek, na których są szkoły, przedszkola, kościoły, kaplice i cmentarze. Sklep Barczaków spełnia te warunki, dlatego zaczęli się starać o stosowną koncesję.

- Gdy to zrobiliśmy, usłyszeliśmy w kościele, że nasz sklep stanie się "speluną pijacką", że będzie tam "pijaństwo" i "okazja do wypitki". Ksiądz nie znając dokładnie całej sprawy, wypowiada się publicznie, a swoimi sugestiami znieważa nas, jako właścicieli sklepu, a przecież my nie zamierzamy otwierać żadnego baru - oburzają się Anna i Marek Barczakowie.

Skąd u proboszcza takie obawy?

- Ksiądz obawia się, że pijaczki będą się gromadziły wokół sklepu, bo tak się dzieje w przypadku innego sklepu w naszej wiosce - nie ma wątpliwości jeden z mieszkańców, którego w piątek spotkaliśmy w Wysokiej.

Czy tak jest faktycznie chcieliśmy zapytać samego proboszcza, ale nie skorzystał z okazji wypowiedzenia się w tej sprawie.

- Posługa kapłańska i wychowanie młodzieży na niewiele się widać zdały, skoro proboszcz przypuszcza, że w obrębie kościoła parafianie będą spożywać alkohol - nie kryje irytacji pani Anna.

Dziwi ją, że księdzu zupełnie nie przeszkadza fakt, że w Wysokiej Głogowskiej na wprost cmentarza i kaplicy znajduje się sklep, w którym jest sprzedawane nie tylko piwo, ale i wódka.

- Tam jakoś ksiądz nie widzi zagrożeń, nie grzmi z ambony o młodzieży, która będzie dopuszczać się ekscesów w miejscu wiecznego spoczynku i miejscu kultu religijnego - dodaje Anna Barczak.

Na stronie internetowej parafii czytamy: "Serdecznie dziękuję wszystkim, którym leży na sercu dobro i obraz naszej miejscowości i wyrazili, bądź wyrażają sprzeciw na sprzedaż alkoholu przy kościele. Słyszałem, że zbierane są podpisy sprzeciwiające się tej procedurze. Rada sołecka wyraziła również swój sprzeciw. Nie będę tutaj wymieniał zagrożeń z tym związanych, bo albo się je widzi bez księdza albo najmądrzejsze słowa nie dotrą do sumienia."

Ksiądz przesunie ogrodzenie?

Ksiądz dodaje, że posiada mapę, z której wynika, że działka kościelna praktycznie sięga aż do sklepu. Zapewnia więc, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, by nie dopuścić w nim do sprzedaży alkoholu.

"Jeżeli będzie trzeba to przesuniemy ogrodzenie tak, jak biegnie granica działki. Postawimy krzyż na samym rogu działki. Będzie to kosztowało, ale jeżeli montuje się rurki, aby można piwem handlować, to my też przestawimy ogrodzenie, aby bronić honoru wsi i parafii."

Chodzi o barierkę, która stoi wokół sklepu, która miałaby sztucznie wydłużać dojście do sklepu, by spełnić warunki. Właściciele sklepu zapewniają, że cel jej postawienia był inny.

- To barierka ochronna, która służy bezpieczeństwu naszych klientów, a zwłaszcza dzieci przed bezpośrednim wtargnięciem na ulicę - wyjaśnia pan Marek.

Faktycznie. Sklep stoi tuż przy głównej drodze w Wysokiej. Nie trudno więc o wypadek.

- Kiedyś dziecko spiesząc się wybiegło ze sklepu wprost pod nadjeżdżający autobus. Chcemy uniknąć takich sytuacji. Poza tym barierka ogranicza też dojazd samochodów do przedniej ściany budynku, by nie utrudniały wejścia do sklepu - podkreślają.

Do sprawy wrócimy.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 197

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lodowooki
W dniu 11.04.2011 o 12:24, wysoka napisał:

Ksiądz to zastępca Boga na ziemi i albo ktoś go słucha albo do więzienia niech trafii. Dość nieposłuszeństwa wobec Kościoła - DOŚĆ DOSĆ !!!!!!

to ci pedofile w gwałceniu niewinnych dzieci zastępują boga? a może samego stwórcę gwałcą, bo o ile pamiętam: "cokolwiek uczyniliście temu najmniejszemu mnieście uczynili". I co? Dalej macie zamiar klękać przed tymi skarwensonami?

j
jalf
Sprzedawać koło kościoła nie można ale pić winko mszalne w kościele jak najbardziej. Coś tu śmierdzi hipokryzją!!!

Kobieto widzę, że inne określenie jak troll do Ciebie nie pasuje. Piszesz jakbyś się nagle z choinki urwała
S
Sylwia

Przepisy to przepisy i trzeba się ich trzymać, żeby któregoś dnia nie obudzić się w chaosie. Państwo Barczakowie od początku wiedzieli w jakim miejscu kupują sklep, powinni liczyć się z tym, ze problem z koncesją na alkohol będzie i to nie mały bo kościół jest bardzo blisko. Jeśli jednak tak bardzo zależy im na sprzedaży alkoholu to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprzedawali go na swojej posesji. W pobliżu nie ma ani kościoła, ani cmentarza, przedszkola czy szkoły. Niech im pod domem pijaczki (bo to głównie oni kupują alkohol) przesiadują i sikają pod krzaczkami. Wiadomo, że ludzie którzy nie są uzależnieni nie przyniosą im zaplanowanego utargu. Także zamiast tracić czas uzyskanie koncesji w sklepie obok kościoła, proponuje poświęcić Go na zorganizowanie miejsca we własnym domu no i potrzebnej koncesji, z która zapewniam problemu nie będzie.

b
bolek
Nie generalizuj, to tak jakby przyjąć że KAŻDA blondynka jest idiotką, a wszyscy Polacy to alkoholicy. Bo takie są obiegowe opinie.
uwielbiam blondi a szczegolnie siostry zakonne ktore nie sa blondynkami ... a szkoda ze sie tyle duszyczek marnuje chetnie spelnie swoja posluge jako wolontariusz w kazdym klasztorze i o kazdej porze czekam na powazne oferty
Jestes bardzo nieszczesliwym człowiekiem, skoro w tobie jest tyle nienawisci. Wrzuć na luz, bedziesz zdrowszy.
n
nowiny twoja gazeta

Wiara jest dla osób wierzących - między innymi katolików, jak ktoś nie chce chodzić do kościoła to przecież ksiądz go nie zmusza. Jest przecież demokracja i wolność wyznania. Państwo Barczak jeśli dostaną koncesję na alkohol to ksiądz nie będzie miał nic z tym wspólnego bo do tego jest odpowiedni organ w urzędzie gminy. Mnie zastanawia jedna rzecz: media z reguły pokazują niesprawiedliwość społeczną, nadużycia itp. W tym przypadku osoba pisząca ten artykuły w gazecie użyła pewnych zabiegów socjotechnicznych w tym przypadku słów przedstawiając sprawę w takim świetle aby wywołać sensację, wywołać dyskusję,skłócić mieszkańców. Kto na tym zyska: P. Barczakowie stracą na klientach, alkoholu prawdopodobnie i tak nie będzie,ksiądz będzie księdzem a przez 2 tygodnie prasa będzie się sprzedawać jak świeże bułeczki. Ten artykuł na pewno nie zdobędzie nagrody Pulitzera, dziwie się tylko w jaki sposób gazeta nowiny zajęła się taką sprawą - czyżby upadła aż tak nisko. Pozdrawiam osobę opisująca temat- porażka.

r
racjonalistka

co wam ten Bóg jest winien.. gdybyśmy znalezli sie w kraju muzułmańskim, to za takie bluźnierstwa przeciwko Bogu co niektórzy maja czelność wypisywać, to już dawno by wam łby poodrąbywali...

Skoro nie wierzysz w Boga to po co o nim piszesz, skoro według twojej mentalnosci go nie ma?Nie pisze sie o czyms co nie istnieje. A ci ktorzy wierza, to ich sprawa, nie trzeba na siłę nikogo nakłaniac do ateizmu jak i do wiary. Nauczmy sie w końcu w tym kraju nawzajem sie tolerowac, bez wojny polsko-polskiej i tej ciaglej nienawisci!!!

k
kapucyn z Terliczki

Widać Bóg tak chciał.

g
gość
Jeśli mi ktoś udowodni, że kobieta może zostać zapłodniona przez gaz zwany duchem (nie było wtedy in vitro) i w dodatku urodzi dziecko i pozostanie dziewicą (bez chirurgicznego przywracania błon) to wstąpię do kościoła katolickiego. Aha przy wyjaśnianiu nie pitolcie mi tylko że to "wielka tajemnica wiary", bo takie wytłumaczenia to dajcie dzieciakom. Jak osoby dorosłe mogą poznawać świat jeśli ich kapłani ciągle pieepszą - "bóg tak chciał", "niezbadane są wyroki boskie", "to sprawa boska" itd.....? To przeciez narkomanii nawet tak nie pitolą po sztachnięciu się - oni potrafią racjonalniej gadać. Co dodają do kadzidła - może to jakieś piepszone dopalacze biorą?

Apis(Hapi)święty byk,symbol siły i męstwa.W starożytnym Egipcie wierzono,że Apisa urodziła dziewicza krowa zapłodniona przez błyskawicę
lub promyk słońca.Krowa nazywała się Hathor i była czczona jako bogini nieba i niebiańska krowa.
Narodzenie z dziewicy jest spotykane w wielu religiach np.
Jezus
Horus-Egipt 3000 lat p.n.e
Mithra-Persja 1200 lat p.n.e
Attis -Grecja 1200 lat p.n.e
Krishna-Indie 900 lat p.n.e
Dionizos-Grecja 500 lat p.n.e
i wielu innych bogów
W starożytności wszyscy koronowani władcy rodzili się z dziewicy,byli bożymi synami,bogami i mesjaszami.
d
dfh

Proste gość się boi o swoją d*** bo jak mają powstać jeszcze dwa sklepy na wysokiej to krucho morze być z nim.

G
Gość
uyk bardzo ale to bardzo się myslisz. Nie będę skomlał na łożu śmierci jak pies błagając o księdza i o sakramenty, gdyż w wieku 56 lat podjąłem świadomą decyzję i dokonałem aktu apostazji. Nie boję się śmierci i mimo choroby nowotworowej mam w du*** twoich kapłanów. Byłem katolikiem ale przejrzałem na oczy - kościół rzymskokatolicki to wcielenie zła pod przykrywką Słowa Bożego. Sex, pedofilia, mamona, układy - to jest kościół. W Boga wierzę, ale nie potrzebna mi do tego instytucja pośrednicząca, która dla władzy zabijała niewinnych.

Marzę o tym, żeby wreszcie w Polsce wprowadzono podatek na rzecz kościoła, to wreszcie zweryfikuje ilu tak naprawdę jest wierzących. jak się przynalezy do jakiejkolwiek organizacji to trzeba płacić na jej utrzymanie - dojdzie do tego i w Polsce.

Ja i mój Bóg w Trzech osobach nie będziemy płacić klerowi. Jezus mnie kocha za to, że jestem dobrym człowiekiem, a nie za to ile dam na tace, czy pójdę do kościółka, czy skorzystam z sakramentów - to wszystko wymyślił kler dla sprawowania kontroli nad umysłami wiernych.

Przylaczam sie do Twoich slow i calym sercem jestem z Toba. Jestes inteligentnym, madrym czlowiekiem. Oby takich wiecej.
m
ma sw ar
Pić pi***ić nie żałować BIDA musi pofolgować !!!
A komu nie pasuje CIASNE Drzwi i gumowa pała!!!
WY przeh***e na płaskie DACHY!
.....

tak to juz u nas jest,ze jak ktos sie czegos dorabia to zaraz znajdzie sie mnostwo ludzi ktorych to w oczy kole bo nie daj boze zeby mial wiecej niz ja .....

l
logika

w 7-demce mozna,pic,sikac,przewracac sie do woli czemu to nikomu nie przeszkadza,a tu jest wojna o to ,ze ktos zakupi sobie piwo schowa do kieszeni i wypije w domu...tylko od sprzedawcy zalezy czy bedzie speluna w kolo sklepu!pytam czy ktos widzial jakies ekscesy czy cale to zlo przy sklepie np.przy cmentarzu????

m
mamusia

bez przesady oczywiscie ze proboszcz ma racje ta barierka przy sklepie nie jest zrobiona dla dzieci tylko dla ludzi kupujacych alkohol bo przepisy wymagaja

b
bolo
Widać że wóda przeżarła ci mózg.Zrobiłeś trzy błędy ortogaficzne.Weż słownik i popatrz jakie.Poza mocnym pyskiem zero arumentów mózgu wyprany.

Ciebie ortografii to chyba uczył jakiś tępy katecheta, bo ja słownika nie potrzebuję, żeby stwierdzić. że w tym poście, który krytykujesz nie ma żadnych błędów ortograficznych. 0, słownie z e r o, błędów. Przez nadmiar moheru w czaszce mózg ci wyparował.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3