Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz w roli księdza, czyli jak to w Zaczerniu „Przedwiośnie” czytano. Gościem specjalnym był prof. Kazimierz Ożóg

US
Archiuwm szkoły w Zaczerniu
Uczniowie i nauczyciele zaczerskiego Zespołu Szkół im. Armii Krajowej włączyli się w tegoroczną akcję „Narodowego Czytania”. Wydarzenie to organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku wybór padł na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcja „Narodowego Czytania” świetnie wpisała się też w szkolny cykl wydarzeń związanych ze świętowaniem 100-lecia Niepodległej, który zainaugurowany został w szkole w czerwcu. Gościem specjalnym był prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po wysłuchaniu przygotowanych fragmentów podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat „Przedwiośnia”, a także roli czytelnictwa w życiu każdego człowieka.

Tegoroczne zaczerskie czytanie nabrało nowego charakteru. Przede wszystkim spotkanie z bohaterami powieści miało miejsce w zaczerskim Domu Kultury. Przybyłych powitała Elżbieta Augustowska, kierownik zaczerskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Z uwagi na odbiorców (uczniowie klas siódmych, ósmych i gimnazjaliści z klas trzecich) do czytania wybrane zostały narracyjne fragmenty prezentujące powrót Cezarego Baryki do Polski, opisy dworu w Nawłoci i rozważania Szymona Gajowca nad sytuacją Polski.

Nie mogło zabraknąć scen dialogowanych. W role Cezarego, Hipolita Wielosławskiego i Karoliny Szarłatowiczówny wcielili się uczniowie, a nasz katecheta, ks. Tomasz Blicharz w świetny sposób odegrał rolę …. Księdza Anastazego J. Poszczególne fragmenty tekstów okraszone były komentarzem literacko-historycznym oraz stosownym slajdami przygotowanym przez piszącą te słowa.

Swoimi refleksjami na temat „Przedwiośnia” i roli czytelnictwa podzielił się z zebranymi przybyły jako prof. Kazimierz Ożóg, gość honorowy spotkania. - Nasze spotkanie z dziełem Stefana Żeromskiego w kilku słowach podsumowała obecna na prezentacji Barbara Stępkowska, dyrektor - opowiada Ewa Kłeczek-Walicka. - Zasłuchanie w słowa narracji i dialogów oraz pozytywne komentarze, jakie dawały się słyszeć po prezentacji, pozwalają mieć nadzieję, że czas poświęcony na „Narodowe Czytanie” nie został zmarnowany. Za rok też będziemy czytali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24