Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może otrzymać zasiłek?

Stanisław Siwak
Wielu Czytelników uzyskało informacje o zasiłkach podczas dyżuru Mirosława Przewoźnika, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Wielu Czytelników uzyskało informacje o zasiłkach podczas dyżuru Mirosława Przewoźnika, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Krystyna Baranowska
Na pytania Czytelników Nowin odpowiada Mirosław Przewoźnik, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Na jaką pomoc ze strony państwa może liczyć osoba albo rodzina znajdująca się trudnej sytuacji?

- Przyznawane są zasiłki stałe, okresowe i celowe. Świadczone są również usługi specjalistyczne.

- Straciłem pracę, znajduję się w trudnej sytuacji materialnej. Gdzie powinienem się zgłosić, aby otrzymać zasiłek?

- Najprościej udać się do gminy albo miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Tam poradzą jak wypełnić wniosek albo skontaktują z innymi instytucjami, bo działa też wiele pozarządowych organizacji i stowarzyszeń udzielających wsparcia ludziom w potrzebie.

-Jakie warunki trzeba spełnić aby z pomocy społecznej otrzymać zasiłek stały?

- Można go otrzymać z powodu ubóstwa, bezrobocia, niepełnosprawności lub choroby. Warunkiem drugim jest dochód, który nie może być wyższy niż 351 złotych netto na osobę w rodzinie i 477 zł dla osoby samotnej.

- A zasiłek okresowy przyznaje się na krótki czas?

-To zadanie gminy, ale dofinansuje je wojewoda. Przyznawany jest najczęściej z powodu długotrwałej choroby, bezrobocia, niepełnosprawności. Otrzymuje się go na czas od kilku do kilkunastu miesięcy a nawet dłużej, bo jeśli kogoś dotknie długotrwała choroba, która trwa np. dwa lata, to otrzymuje zasiłek przez ten czas. To tej grupy zalicza się tez usługi opiekuńcze.

- Komu przysługują zasiłki celowe?

- Realizują je gminy. Przyznaje się je na posiłki, ubrania, dojazdy do szkół, zakupy węgla czy leków. Generalnie pomoc społeczna ma wspierać człowieka poprawieniu jego trudnej sytuacji.

- Bezrobotny brat otrzymuje pieniądze z pomocy społecznej, ale je marnotrawi. Może otrzymywać wsparcie w innej formie?

-Oczywiście. Pieniądze można zamienić na pomoc rzeczową. Przykładowo - na zakup towarów w sklepie.

Dochód na osobę w rodzinie

- Oboje z żoną jesteśmy w podeszłym wieku, nasz wspólny dochód wynosi 1400 złotych brutto, większą część pieniędzy pochłaniają comiesięczne opłaty, ponadto oboje kupujemy leki. Możemy otrzymać stały zasiłek?

- Nie, bo wasz dochód przekracza 351 złotych na osobę. Możecie natomiast starać się o zasiłek celowy specjalny na zakup leków, a także wystąpić o dodatek mieszkaniowy.

-Moja rodzina liczy 5 osób jestem rencistką trzeciej grupy. Mogę się starać o zwrot pieniędzy wydawanych na leki?

-Jeżeli dochód na osbę w rodzinie jest niższy niż 351 złotych to przysługuje pani zasiłek stały. Jeżeli dochód przekracza ta kwotę może pani wystąpić o zasiłek celowy specjalny właśnie na zakup potrzebnych leków.

-Słychać o waloryzacji rent i emerytur. Czy tak samo waloryzowane są zasiłki z pomocy społecznej?

- Są waloryzowane co 3 lata.

- Wychowuję samotnie dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Jak często mogę się ubiegać o zasiłek celowy specjalny?

- Może pani otrzymać pomoc w różnej formie. Na przykład będzie to dożywianie dzieci w szkole.

Gdy pracujesz dorywczo

- Oboje z mężem pracujemy dorywczo. Wychowujemy dwójkę dzieci. Jakie dokumenty trzeba złożyć w ośrodku pomocy społecznej, aby otrzymać zasiłek okresowy i jak długo można otrzymywać pomoc w tej formie?

- W Ośrodku pomocy społecznej trzeba przedstawić zaświadczenie o zameldowaniu na terenie danej gminy. Udokumentowanie źródeł dochodu. Poświadczenie z urzędu pracy, że oboje poszukujecie pracy. Zasiłek okresowy jest przyznawany na okres od kilku do kilkunastu miesięcy. W pani sytuacji może pani również wystąpić o zasiłek celowy na odzież czy dożywianie dzieci.

-Jestem osobą samotną, dorywczo pracuję jako sprzątaczka. Ale w ciągu roku mam długie okresy, gdy pozostaję bez pracy. Mogę się starać o zasiłek?

- Oczywiście, bo o wszystkim decyduje kryterium dochodowe. Radzę zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej z odpowiednim zaświadczeniem z urzędu pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24