Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto uzyska skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

Stanisław Siwak
- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a więc leczący w ramach kontraktu z NFZ.
- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a więc leczący w ramach kontraktu z NFZ. FOT. ARCHIWUM
Na pytania czytelników odpowiadała lek. med. Stefania Lewicka, z Podkarpackiego Oddziału NFZ.

- Jakie dokumenty muszę przedstawić, aby wyjechać na leczenie do szpitala uzdrowiskowego?

- Przede wszystkim należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, Który oceniając aktualny stan zdrowia pacjenta oraz brak przeciwwskazań do lecznictwa uzdrowiskowego uzna za konieczne podjęcie takiego leczenia. Można załączyć kartę leczenia szpitalnego lub inną dokumentację medyczną. Skierowanie podlega weryfikacji lekarza specjalisty w dziedzinie balneoeklimatologii lub rehabilitacji, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego.

- Czy lekarz wydający skierowanie może określić miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego?

- Owszem, w skierowaniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może określić, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku, miejsce i rodzaj leczenia. Określenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie są jednak wiążące dla oddziału wojewódzkiego NFZ.

- Czy NFZ zawsze respektuje skierowanie na leczenie sanatoryjne wystawione przez lekarza rodzinnego?

- Oddział wojewódzki potwierdza skierowanie, jeżeli lekarz specjalista aprobował jego celowość oraz są miejsca w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, przewidziane w umowach z tymi zakładami.

- Jakie formalności trzeba załatwić, chcąc skorzystać z leczenia ambulatoryjnego uzdrowiskowego?

- W tym przypadku również należy złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lekarza rodzinnego, specjalistę). Należy pamiętać, że nie każde uzdrowisko świadczy takie leczenie w ramach ubezpieczenia, dlatego też warto wcześniej dowiedzieć się np. telefonicznie (o17) 86 04 173.

- Którzy lekarze mogą wystawiać skierowania na leczenie uzdrowiskowe?

- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a więc leczący w ramach kontraktu z NFZ np. w poradni zwykłej lub specjalistycznej. Biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, wpływ leczenia uzdrowiskowego, a w szczególności warunków naturalnych na stan zdrowia pacjenta, dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego.
- Jakie dokumenty muszę przedstawić, aby wyjechać na leczenie do szpitala uzdrowiskowego?

- Podstawą kwalifikacji do objęcia tym leczeniem jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast o miejscu leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz specjalista zatrudniony w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia Funduszu w oparciu o dane na temat stanu zdrowia, jakie są zawarte w skierowaniu. W zależności od schorzenia pacjenci kierowani są do uzdrowiska o odpowiednim profilu leczenia, czyli np. układu krążenia, układu oddechowego, narządów ruchu itd.

- Otrzymałem skierowanie na leczenie poszpitalne, ale obawiam się, że nie będzie mnie na to stać. Jestem samotnym emerytem. Jakie koszty trzeba ponieść w związku z leczeniem poszpitalnym?

- Leczenie poszpitalne jest całkowicie bezpłatne dla pacjenta. W całości koszty zabiegów zdrowotnych, jak również zakwaterowania i wyżywienia pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie Pan musiał zapłacić jednak za dojazd do szpitala uzdrowiskowego i z powrotem oraz tzw. opłatę klimatyczna ustaloną przez gminę

- Chciałbym wyjechać z razem żoną do sanatorium. Obydwoje mamy po 69 lat, a żona wymaga opieki. Czy jest możliwy wspólny wyjazd i jakie trzeba spełnić warunki?

- Wspólny wyjazd małżonków do sanatorium jest możliwy, pod warunkiem, że obydwoje mają podobne schorzenia, jedno z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65 rok życia. Proszę pamiętać, że o konieczności leczenia w uzdrowisku decyduje stan zdrowia pacjentów, zaś o terminie leczenia również data złożenia skierowania.

- Jakie formalności trzeba załatwić, chcąc skorzystać z leczenia ambulatoryjnego?

- Skierowanie na takie leczenie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga ono potwierdzenia z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W jakich miejscowościach można leczyć się na schorzenia kardiologiczne?

- W tym roku mamy zakontraktowanych kilkadziesiąt uzdrowisk, gdzie można leczyć choroby układu krążenia. Są to m.in. Ciechocinek, Duszniki Zdrój, Kołobrzeg, Świnoujście, Rymanów. Kudowa, Nałęczów, Kamień Pomorski, Inowrocław. Lekarz, ubezpieczenia zdrowotnego wstawiający skierowanie, może zasugerować i podpowiedzieć miejscowość, w której powinna podjąć Pani leczenie. Jednakże ostateczną i wiążącą decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz specjalista z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24