MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuratoryjne "Nie" dla połączenia dwóch szkół specjalnych w Mielcu

Joanna Tarnowska
Rodzice dzieci z ZSS nie chcę przeniesienia szkoły do ośrodka na os. Smoczka
Rodzice dzieci z ZSS nie chcę przeniesienia szkoły do ośrodka na os. Smoczka Joanna Tarnowska
Radni miejscy umyli ręce w sprawie likwidacji ZSS im. Janusza Korczaka w Mielcu. Kuratorium wydało negatywną opinię w sprawie przeniesienia ich do innej placówki. Ostateczna opinia jednak będzie należała i tak rady powiatu.

Na wniosek radnych miejskich PiS zwołano specjalną sesję, podczas, której mieleccy radni mieli okazję zobaczyć obie szkoły oraz wysłuchać argumentów rodziców dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych.

Rodzice zaciekle bronili swojej szkoły, na każdy argument starosty odpowiadali kontrargumentami. Radni PiS domagali się, żeby rada sprzeciwiła się planom likwidacji szkoły przez powiat.

- Powiat nie jest przygotowany na likwidację szkoły - mówił radny PiS Jacek Kopacz.

Mieleccy radni umyli ręce

Ostatecznie jednak mieleccy radni nie zajęli oficjalnego stanowiska w sprawie likwidacji ZSS przyjmując wniosek Andrzeja Szyszki (Nasz Mielec).

- Jest tutaj za dużo niejasności by podejmować jakąkolwiek decyzję - mówił.

Reakcja rodziców była jednoznaczna - To jest tchórzostwo i hańba - krzyczeli.

Ostatecznie jednak radni przy 13 głosach "za" i 7 "przeciw" powiedzieli się za niepodejmowaniem decyzji w sprawie likwidacji szkoły, tłumacząc, że miasto nie jest organem prowadzącym placówkę.

Opinia kuratora nie wiąże

W odpowiedzi na decyzję radnych miasto zasypał biuletyn informacyjny wydawany przez posła PiS Krzysztofa Popiołka. Można zapoznać się w nim z opinią kuratorium oświaty, w którym można przeczytać, że w Zespole Szkół Specjalnych panują nie gorsze warunki niż w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Ponadto kuratorium w Rzeszowie stwierdziło, że SOSW może mieć problemy organizacyjne po połączeniu obu placówek m.in. przez niedopracowanie koncepcji jej funkcjonowania. Zauważono również, że nie uwzględniono potrzeb dzieci autystycznych czy niepełnosprawnych ruchowo, nie ma również planów, co do stworzenia przedszkola specjalnego.

"Dla optymalnego przeprowadzenia planowanej reorganizacji należałoby stworzyć dla uczniów przechodzących z Zespołu Szkół Specjalnych do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego istotnie lepsze od obecnych warunki, tak aby rodzicom i uczniom zrekompensować utratę dotychczasowej szkoły i zapewnić poczucie bezpieczeństwa." - czytamy.

- W obawie o dobro uczniów jest ona z naszej strony negatywna. Uważamy, że jest za wcześnie, żeby przenosić jedną szkołę do drugiej. Niestety w myśl obowiązujących przepisów nasza opinia nie jest wiążąca dla organu prowadzącego szkołę - tłumaczy Jadwiga Świętoń z kuratorium w Rzeszowie.

Kurator daje wskazówki

Opinia kuratorium według Starostwa Powiatowego w Mielcu daje dużo wskazówek, co trzeba zrobić w SOSW.

- To, co kuratorium uznało za nasze słabe punkty, jest rozpracowywane i analizowane. Przygotowywana jest koncepcja poprawy dostępności Ośrodka dla przedszkolaków i dzieci autystycznych. Rady pedagogiczne obu szkół mają przygotować program integracyjny dzieci. Mamy na to jeszcze pół roku zanim scalenie obu szkół dojdzie do skutku - mówi Andrzej Bryła, wicestarosta.

- Najważniejsze jest dla nas dobro dzieci. Kadra pedagogiczna z ZSS przejdzie całkowicie do SOSW i będzie nadal pracować z tymi dziećmi. Zmieni się tak naprawdę budynek - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24