MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwota wolna od podatku i PIT-0 dla emerytów. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie zapłacić daniny? Wyjaśniamy

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PIT-0 dla seniora nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne.
PIT-0 dla seniora nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne. 123RF
Ulga dla emerytów w PIT, a także kwota wolna od podatku mogą sprawić, że nie trzeba będzie płacić podatku. Nie każdy jednak wie, jak skorzystać z tych możliwości. Czym jest PIT-0 dla seniorów? Kto może skorzystać i jakie warunki należy spełnić. Wyjaśniamy.

Spis treści

PIT-0 dla seniorów. Co to jest i jak z niego korzystać?

W uproszczeniu można powiedzieć, że PIT-0 dla seniorów to instrument podatkowy zbliżony do obowiązującego już wcześniej zerowego PIT-u dla młodych. Z tego rozwiązania mogą korzystać również rodziny z czwórką lub więcej dzieci. To tzw. PIT-0 dla rodzin 4+.

PIT-0 dla seniorów to zachęta do pozostania na rynku pracy. Mogą z niego korzystać zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach i przedsiębiorcy (skala, „liniówka” i ryczałt), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

Jest to przywilej, a nie nakaz. Jeśli ktoś ze względu na stan fizyczny i psychiczny wyczekuje wieku emerytalnego by przejść na zasłużony odpoczynek – nie musi z ulgi korzystać. Składa wniosek o świadczenie emerytalne z dniem uzyskania praw do emerytury i po sprawie.

Jeśli jednak ktoś chce dalej funkcjonować na rynku pracy lub prowadzić biznes, zamiast przechodzić od razu na emeryturę może skorzystać z ulgi – nadal składki do ZUS będą zwiększać jego kapitał, od którego w przyszłości zostanie wyliczona wysokość emerytury (wyższa z każdym miesiącem dodatkowej aktywności zawodowej) a ponadto w portfelu zostanie PIT, który trzeba by normalnie od takich dochodów zapłacić. I to jest ta dodatkowa premia podatkowa dla seniora.

Ile wynosi zwolnienie z podatku?

PIT-0 dla seniora działała tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód z pracy do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych mają do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wynosi 30 tys. zł. Czyli pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Niestety, PIT-0 dla seniora nie dotyczy osób, które uzyskują dochody na podstawie umowy o dzieło. Tego typu umowy nie są objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne. Dodane do ustawy o PIT zwolnienie z podatku od 1 stycznia 2022 r. nie obejmuje więc kobiet po ukończeniu 60. Roku i mężczyzn w wieku 65+, którzy uzyskują takie dochody.

Jeśli zaś takie osoby mają dochody i oskładkowane i z tytułu umów o dzieło, to do limitu zwolnienia z PIT wliczane są tylko dochody oskładkowane. Dochody z umów o dzieło podlegają podatkowi na standardowych zasadach, czyli pełna kwota dochodu podlega podatkowi według stawek skali podatkowej.

PIT-0 dla seniorów. Jakie są korzyści?

To naprawdę dobra wiadomość dla seniorów, którzy mimo przekroczenia 65. roku życia nie składają wniosku o emeryturę, lecz dalej są aktywni zawodowo: pracują na etacie lub na umowach cywilnych albo prowadzą działalność gospodarczą.

Dla osób uprawnionych do emerytury w nowym systemie tzw. kapitałowym wysokość emerytury mocno zależy od tego w jakim wieku przejdą oni na emeryturę. W uproszczeniu rzecz ujmując wyliczana jest ona w matematyczny sposób: zgromadzony na kontach ZUS kapitał dzielony przez liczbę miesięcy, przez które emerytura ma być wypłacana. Ta liczba to różnica między aktualnym średnim wiekiem życia wyliczanym statystycznie a wiekiem (rok, miesiąc), w którym jest osoba wnioskująca o emeryturę w tym momencie.

Nawet jeśli do ZUS nie wpływają składki emerytalne związane z bieżącą aktywnością zawodową seniora-osoby, która osiągnęła już wiek emerytalny, to i tak emerytura z miesiąca na miesiąc staje się wyższa. Przy aktywności zawodowej podwyższa ją zaś dodatkowo choćby o małą kwotę każda składka emerytalna, która wpłynie do ZUS z tytułu pracy, zlecenia czy działalności gospodarczej seniora.

Jak korzystać z ulgi?

Ulga dla emerytów przysługuje tym emerytom, którzy przedłużają swoją aktywność zawodową, choć osiągnęli już odpowiedni wiek do tego, by na emeryturę przejść. Chodzi o tzw. powszechny wiek emerytalny. Z ulgi skorzystają także ci emeryci, którzy pobierając już emeryturę - do pracy zarobkowej postanowią wrócić. Z ulgi skorzysta tylko ten emeryt, który będzie odprowadzał składki do ZUS-u.

Ulga PIT-0 przysługuje po ukończeniu wieku emerytalnego, nie trzeba mieć jeszcze decyzji z ZUS-u o przyznaniu emerytury, ustalonego prawa do emerytury lub odebranej decyzji o nabyciu prawa do emerytury jeszcze nie została przekazana z ZUS.

Jeżeli jednak wcześniej już pobieraliśmy emeryturę – aby skorzystać z ulgi trzeba będzie czasowo zawiesić pobieranie świadczenia emerytalnego. Dotyczy to wszystkich rodzajów emerytur, bez względu na to, czy są wypłacane z ZUS, KRUS, zakładu emerytalno-rentowego MSWiA, czy jest to uposażenie sędziowskie.

Ulga PIT-0 pozwala na zwolnienie z opodatkowania przychodów do kwoty 85 528 zł za cały rok. Jeżeli jako emeryt rozliczamy się na zasadach skali podatkowej – limit jest wyższy aż do poziomu 115 528 zł. Wynika to z faktu, że kwota 86 528 zł zostaje powiększona o 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Zastosowanie ulgi sprawia, że wypłata seniora jest wyższa o zaliczkę na podatek dochodowy, której przy zastosowaniu ulgi pracodawca nie musi odprowadzać. Aby skorzystać z danej ulgi, senior musi koniecznie zgłosić pracodawcy stosowne oświadczenie lub skorzystać z formularza PIT-0 dołączanego do rozliczenia rocznego.

WIDEO: „Wojna cenowa” w sklepach. Ekspertka: na koniec biznes i tak musi się opłacać. Sprawdź, ile przepłacasz podczas zakupów!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kwota wolna od podatku i PIT-0 dla emerytów. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie zapłacić daniny? Wyjaśniamy - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24