MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium sieci i usług 5G powstanie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Od lewej: Mirosław Musiał (członek zarządu Innergo), Wioleta Maciejewska (dyrektor sprzedaży Nokia), Paweł Panasiuk (wiceprezes Innergo), Zbigniew Barabasz (rektor PANS w Krośnie), Agnieszka Woźniak (prorektor PANS), Daniel Biały (wykładowca informatyki PANS)
Od lewej: Mirosław Musiał (członek zarządu Innergo), Wioleta Maciejewska (dyrektor sprzedaży Nokia), Paweł Panasiuk (wiceprezes Innergo), Zbigniew Barabasz (rektor PANS w Krośnie), Agnieszka Woźniak (prorektor PANS), Daniel Biały (wykładowca informatyki PANS) Ewa Gorczyca
To unikatowe przedsięwzięcie, nie tylko w skali Podkarpacia, ale i kraju. W budowę i wyposażenie laboratorium 5G krośnieńska uczelnia zainwestuje 3,5 miliona złotych.

Dziś (18 czerwca) w siedzibie rektoratu PANS w Krośnie podpisana została oficjalnie umowa z wykonawcą projektu, firmą Innergo. Laboratorium powstanie w kampusie uczelni przy ul. Wyspiańskiego. Ma być gotowe już w przyszłym roku akademickim.

- Laboratorium umożliwi nam nie tylko proces kształcenia w obszarze nowych technologii i podniesie jego jakość, ale też otworzy nowe perspektywy dla współpracy z firmami Podkarpacia, wprowadzając je w nowy świat nie tylko teleinformatyki, ale także sztucznej inteligencji - mówi prof. PANS Zbigniew Barabasz, rektor krośnieńskiej uczelni.

Jak dodaje, firma Innergo, z którą PANS będzie realizował przedsięwzięcie, ma bardzo dobrą renomę.

- Już od pewnego czasu współpracujemy z nią w zakresie kształcenia studentów. Działa też w naszym regionie, dlatego cieszę się, że jej oferta była najkorzystniejsza - podkreśla.

Technologie 5G mogą być szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu i życia codziennego. Dlatego laboratorium 5G będzie mogło wspierać procesy dydaktyczne nie tylko na kierunku informatyka, ale też na innych kierunkach technicznych: automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn oraz inżynieria produkcji.

Jak podkreślają władze uczelni - pozwoli zwiększyć atrakcyjność zajęć dydaktycznych, ale będzie też stanowiło podstawę rozwijania współpracy z otoczeniem gospodarczym.

- Współpraca z firmami zainteresowanymi wdrażaniem nowych technologii da nowe możliwości odbywania staży, praktyk i w konsekwencji zdobycie ciekawej pracy naszym studentom - mówi rektor.

- Będziemy mogli aplikować do różnych programów ministerialnych czy unijnych o fundusze na badania i wdrażanie pomysłów związanych z testowaniem nowych technologii - dodaje prorektor ds. rozwoju, dr Agnieszka Woźniak.

Infrastruktura pracowni, zaprojektowana dla krościeńskiej uczelni stworzy jej potencjał dla prowadzenie projektów i badań w wielu obszarach. To m.in. testowanie rozwiązań sprzętowych i programowych z zakresu komunikacji przy użyciu technologii 5G, rozwiązania z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, przesyłania, analizy i obróbki obrazu wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym, tworzenie i testowanie rozwiązań sieciowych, platform i aplikacji bazujących na technologii 5G, badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji dla rozwiązań 5G i automatyczną analizą nagrań wideo pozwalającą maszynom podejmować autonomiczne decyzje.

- Taki projekt, w tej formie i zakresie, nie był jeszcze w Polsce realizowany. Jako osoba z branży IT, mogę powiedzieć, że jeśli ten projekt zakończy się sukcesem, to uczelnia krośnieńska wejdzie na inny poziom edukacji i współpracy z biznesem, przemysłem, medycyną. Technologia 5G, z wykorzystaniem czasu rzeczywistego, którą tu wdrożymy, w Polsce jest wdrażana dopiero od roku, ale ma mnóstwo zastosowań, a jej atutem jest bezpieczeństwo danych. Będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Myślę, że to przedsięwzięcie przyniesie wiele korzyści, dla uczelni, dla miasta - mówi Paweł Panasiuk, wiceprezes firmy Innergo.

Wiloleta Maciejewska, dyrektor sprzedaży w firmie Nokia, która uczestniczyła w podpisaniu umowy podkreśliła, że sieci prywatne 5G będą się pojawiać w coraz nowych dziedzinach.

- Dla nas jest ważne, by był tez wdrażany lokalnie. Świetnie, że studenci mogą się uczyć nowatorskiej technologii, bo za kilka lat to oni będą promować kolejne generacje sieci tego typu. To laboratorium będzie doskonałym miejscem, gdzie można zapraszać przedsiębiorców nie tylko z Podkarpacia, którzy tu będą mogli testować działanie swoich projektów w sieci 5G. To świetny kierunek dla rozwoju uczelni - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24