Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łańcut kiepsko ściąga kasę z Unii Europejskiej

Małgorzata Motor
Burmistrz Stanisław Gwizdak przyznaje, że nie udało się rozpocząć przebudowy trasy E-4 biegnącej przez miasto.
Burmistrz Stanisław Gwizdak przyznaje, że nie udało się rozpocząć przebudowy trasy E-4 biegnącej przez miasto. Fot.Krystyna Baranowska
Zaledwie 276 tys. zł. udało się zdobyć władzom Łańcuta z Unii. Nikt jednak nie może zarzucić burmistrzowi, że nie dba o sport, kulturę i oświatę w Łańcucie.

Sam niezadowolony jest z tego, że jeszcze nie ruszyła w mieście przebudowa krajowej "czwórki".

"Łańcut - najbardziej wyraziste miasto Podkarpacia" to hasło przewodnie obecnej kadencji. - Jest miastem bezpiecznym i ekologicznym, przyjaznym dla inwestorów i przyjezdnych. Systematycznie poprawia się estetyka miasta. Wraz z radnymi kładziemy szczególny nacisk na rozwój ośrodków kultury i sportu - mówi Stanisław Gwizdak, burmistrz Łańcuta.

Basen, boisko, domy kultury
Pomyślnie zakończyła się budowa basenu krytego i pełnowymiarowego boiska Orlik. Zmodernizowano stadion. Opracowano też rewitalizację miasta, dzięki temu zabytkowe budynki będą mogły być wyremontowane za pieniądze unijne. W najbliższym czasie ruszy remont Miejskiego Domu Kultury. W tym roku rozpocznie się też budowa Osiedlowego Domu kultury na Podzwierzyńcu. Wśród sukcesów tej kadencji jest z utworzenie filii Uniwersytetu III Wieku.

A co z komunikacją w mieście? Poprawia się stan dróg i chodników, chociaż może nie w takim tempie, jakby chcieli mieszkańcy. Podobnie jest z miejscami parkingowymi. Sytuacja znacznie się zmieni po wybudowaniu parkingu przy ul. Żardeckiego. Liczba miejsc postojowych wzrośnie o ponad 300.

Oświetlenie na skrzyżowaniach

Jak opozycja ocenia obecną kadencję Stanisława Gwizdaka? - To niewykorzystane trzy lata, bo nie zabiegano o pieniądze unijne. Mam wrażenie, że miastem zarządza wiceburmistrz, a nie burmistrz. Nie podoba mi się, że ostatnie zdanie należy do wiceburmistrza Henryka Pazdana. Władzę powinien sprawować ten, kto został wybrany w wyborach bezpośrednich - przekonuje radna Monika Roman.

Łańcut jest miastem o profilu turystyczno - rolniczo - przemysłowym.
Jakość obsługi klienta Bardzo dobra. Strony Urzędu Miasta i BIP są na bieżąco aktualizowane. Znajduje się też elektroniczna skrzynka podawcza, za pomocą której można załatwić sprawy w urzędzie nie wychodząc z domu. Działa też Internetowy Patrol Obywatelski. Na adres: [email protected] mieszkańcy mogą zgłaszać to, co ich denerwuje w mieście i to, co należy w nim zmienić. Urzędnicy natychmiast interweniują. Urząd czynny jest w poniedziałki w godz. 8-16, a w pozostałe dni 7 - 15.
Bezrobocie Na 31 października 2009 r. stopa bezrobocia w powiecie łańcuckim wyniosła 14,7 proc. A już pod koniec roku zarejestrowanych było 1044 bezrobotnych, w tym 503 kobiety, przy 17 911 mieszkańcach.

Dostrzega jednak sukcesy. - Dzięki współpracy ze starostą łańcuckim udało się zamontować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach obok Szkoły Podstawowej nr 2 i na krajowej "czwórce". Znacznie wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Jaką inwestycję radni określają, jako kit ostatnich trzech lat? Wygląd plantów miejskich, a przede wszystkim ukwiecony latem kopiec z zabytkowym wozem na szczycie.

- Nie ma nietrafionych inwestycji, bo takie po prostu nie są realizowane. Niczego się u nas nie uzgadnia pod stołem - zaprzecza radny Tomasz Kotwica popierający burmistrza.

Większość uchwał przygotowanych przez burmistrza jest przyjmowana przez radnych, prawie jednomyślnie.

- Współpraca rady z burmistrzem układa się w miarę dobrze - twierdzi radny Wrzesław Żurawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24