Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latoszyn już wkrótce będzie najmłodszym uzdrowiskiem na Podkarpaciu. Park Zdrojowy oficjalnie otwarty

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Jest już przychodnia zdrojowa, a w niej w pełni wyposażone gabinety rehabilitacyjne. Od ubiegłego roku działa basen leczniczy z terapeutyczną wodą siarczkową. W sobotę oficjalnie otwarto Park Zdrojowy w Latoszynie koło Dębicy.

Cztery miejscowości na Podkarpaciu mogą pochwalić się statusem uzdrowiska - Horyniec Zdrój, Iwonicz Zdrój, Polańczyk oraz Rymanów Zdrój. Już wkrótce do tego grona ma dołączyć Latoszyn w gm. Dębica. Wczoraj uroczyście otwarto tam park zdrojowy.

Latoszyn już wkrótce będzie najmłodszym uzdrowiskiem na Podk...

Latoszyn - najmłodsze uzdrowisko w Polsce

Przedsięwzięcie, w które 30 lat temu mało kto wierzył. Tyle trwały starania o reaktywację uzdrowiska, o co uparcie zabiegał Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica.

Rada gminy jakoś przez ten czas mój upór wytrzymywała, ale niekiedy pojawiały się opinie, że pomysł jest z sufitu, a ja sam powinienem poddać się specjalistycznemu leczeniu w stosownym miejscu

– wspominał podczas otwarcia wójt.

Obecna na uroczystości Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, poinformowała że Minister Zdrowia zarekomendował wniosek do Prezesa Rady Ministrów, a co za tym idzie tytuł uzdrowiska dla miejscowości powinien być już tylko formalnością.

Uzyskanie tego statusu pozwoli m.in. na pozyskanie dofinansowania na dalszy rozwój kompleksu uzdrowiskowego w Latoszynie Zdroju czy rozszerzenie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także dodatkową promocję samego uzdrowiska.

Uzdrowisko Latoszyn

Latoszyn oficjalnie stał się miejscowością uzdrowiskową w poł. XIX w. W dwudziestoleciu międzywojennym z powodzeniem konkurował o uznanie pacjentów z takimi legendami jak Krynica Górska i Szczawnica. Praktycznie doszczętnie zniszczony przez działania II wojny światowej, czekał 80 lat na odrodzenie.

CZYTAJ TEŻ: Pacjenci mają dosyć teleporad. Zmęczeni są też lekarze. Dodatkowe pieniądze dla Podkarpacia na powrót do normalnego trybu leczenia

Władze gminy uznały, że ideę odzyskania przez Latoszyn niegdysiejszej świetności należy więc prowadzić polityką małych kroków. Zaczęto od budowy Zakładu Przyrodo-Leczniczego, który zaczął przyjmować pacjentów z dolegliwościami narządów ruchu. W pełni wyposażony, mieszczący także wanny do masażu wodami siarczkowymi, terapii borowiną stał się zaczątkiem kompleksu zdrojowego, z którego dziś w pełni możemy korzystać.

Kolejnym etapem jest uruchomienie w basenie leczniczym inhalatorów. Właściwości lecznicze wody mówią o tym, że leczniczo działa zarówno podczas kąpieli, kiedy ją pijemy, jak również podczas inhalacji. Chcemy by niebawem też się tu pojawiły

– zapewniał na otwarciu Paweł Wolicki, prezes zarządu spółki Latoszyn Zdrój.

Tężnia solankowa, pijalnia wody mineralnej, ścieżki piesze, a także produkcja i sprzedaż prozdrowotnych kosmetyków (krem siarczkowy, pasty siarczkowe), produkowanych na bazie dóbr mineralnych z głębi ziemi - to wszystko co dziś oferuje Latoszyn Zdrój, najmłodsze uzdrowisko w Polsce, na Podkarpaciu i pierwsze w gminie Dębica.

Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Nie łącz ze sobą tych leków bez konsultacji z lekarzem. Pozn...


ZOBACZ TEŻ: Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Perła Podkarpacia nad rzeką San

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24