Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionella na Podkarpaciu. Uwaga! W poniedziałek i wtorek w Tarnobrzegu z kranów popłynie gorąca woda

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Pixabay.com
W związku z epidemią legionelli na Podkarpaciu, w Tarnobrzegu przeprowadzona zostanie akcja profilaktyczna mająca na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody. W związku z tym z kranów w poniedziałek 4 i we wtorek 5 wrzesnia popłynie gorąca woda.

Legionella na Podkarpaciu. Będzie dezynfekcja sieci w Tarnobrzegu

- By uniknąć poparzenia prosimy o szczególną ostrożność podczas korzystania z ciepłej wody z tarnobrzeskiej sieci w najbliższy poniedziałek i wtorek. Woda będzie podgrzewana do bardzo wysokich temperatur - informuje Wojciech Lis, rzecznik prezydenta Tarnobrzega

W związku z przeprowadzaną w Tarnobrzegu akcją profilaktyczną mającą na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody, spółka ECO Tarnobrzeg 4 i 5 września podwyższy temperaturę wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej do około 75 stopni Celsjusza. W każdym budynku woda podgrzewana będzie przez maksymalnie 30 minut.

Szczególnie należy zwrócić uwagę dzieciom, by w tych dniach korzystały z wody wyłącznie pod nadzorem rodziców!

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenie, jak postępować, aby uniknąć zakażenia legionellą.

Jaką chorobą jest legioneloza?

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą czyli nie można się zarazić od chorego człowieka. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Jak można się zakazić?

Bakteria stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Leczenie zakażenia legionellą

Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni C.
  • Groźne może być również włączenie klimatyzacji, nieużywanej przez dłuższy czas. Takie urządzenia w domach i samochodach należy regularnie dezynfekować.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Legionella na Podkarpaciu. Uwaga! W poniedziałek i wtorek w Tarnobrzegu z kranów popłynie gorąca woda - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24