Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy: Na spacerach w słoneczne dni można już spotkać na swojej drodze żmije zygzakowate

Oprac. Beata Terczyńska
Żmija zygzakowata (Vipera berus) Leśnictwo Roztoka Wielka
Żmija zygzakowata (Vipera berus) Leśnictwo Roztoka Wielka Bartek Maślanka/Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe
Zapadły w sen zimowy w październiku, ale już się przebudziły. - Mowa o naszym jedynym jadowitym wężu - żmii zygzakowatej. Właśnie nastał czas, kiedy to na spacerach w słoneczne wiosenne dni można je spotkać na swojej drodze - zwracają uwagę leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk.

Żmija zygzakowata boi się człowieka. Ucieka przed nim, jeśli tylko ma taką możliwość. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

- Poznać ją można przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona, zwanej „wstęgą kainową". Jest ona doskonale widoczna u osobników o ubarwieniu popielatym i rdzawym, zaś u osobników o ubarwieniu melanistycznym, czyli jednolicie czarnych, niemal zupełnie zlewa się z barwą ciała. Żmija w naszych warunkach dorasta maksymalnie do 80 cm długości, samce zwykle są mniejsze. W sen zimowy zapada w październiku, budzi się w marcu, by w kwietniu i maju odprawić swe gody - na stronie RDLP w Krośnie przedstawia rzecznik Edward Marszałek.

Żmija zygzakowata ma płaską głowę o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzieloną od reszty ciała. Jej długość to 90-120 cm.

Rzecznik dodaje: - Ulubionym jej środowiskiem życia są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe ogródki skalne, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają im dobre warunki termiczne.

Ukąszenie nie boli

Samo ukąszenie w ogóle nie boli. - Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych - opisuje Edward Marszałek. - Sama rana jest często niezauważalna; dwa drobne „otarcia" naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawia się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci, jako że toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad tego gada jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Ukąszenie często jest suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu.

Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) i gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków i owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami, młodymi płazami i jaszczurkami.

Leśnicy zalecają, by idąc w góry czy do lasu na spacer założyć solidne buty i długie spodnie, które zabezpieczą przez ukąszeniami.

Czytaj również: Żmija zygzakowata wygrzewała się na ulicy w Rzeszowie. Zostawmy te zwierzęta w spokoju, same nie rzucą się na człowieka

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24