SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami. Wiosną są...

  Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami. Wiosną są szczególnie groźne. Apel RDLP w Krośnie do mieszkańców i turystów

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Nowiny

  Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami. Wiosną są szczególnie groźne. Apel RDLP w Krośnie do mieszkańców i turystów

  ©RDLP Krosno

  Niedźwiedź zaczyna być w naszych górach tak powszechny, że spotkanie z nim nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza wiosną te spotkania mogą być niebezpieczne dla ludzi. Przebudzone z zimowej drzemki są szczególnie drażliwe.
  Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami. Wiosną są szczególnie groźne. Apel RDLP w Krośnie do mieszkańców i turystów

  ©RDLP Krosno

  Ostrzeżenie przed niedźwiedziami opublikowała na swojej stronie internetowej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

  Leśnicy apelują do turystów, żeby nie zostawiali odpadków np. w miejscach odpoczynku czy na parkingach.

  - Ostatnio niedźwiedzie są często spotykane właśnie, gdy buszują w koszach na śmieci na parkingach - informuje Jerzy Kaleta z RDLP w Krośnie. - Uczulamy mieszkańców, żeby zwracali uwagę na zachowania, które mogą przyciągnąć niedźwiedzie, np. o wyrzucanie padliny czy nieodpowiednie umiejscowienie kompostowników, dlatego że niedźwiedzie lubią tam pogrzebać i robią to nawet w odległości 10 metrów od domów.

  Leśników martwi, że niedźwiedziom nie przeszkadza bliskość człowieka, jego zapach. - To bardzo niedobry sygnał, bo stąd tylko krok do tzw. bliskich spotkań - dodaje Jerzy Kaleta. - A jeżeli zdarzają się przypadki groźne dla ludzi, wiadomo, że następny krok będzie groźny dla niedźwiedzia. Społeczność regionu jest świadoma, że żyjemy wśród drapieżników, ale narasta strach przed spotkaniem z niedźwiedziem. Chodząc po lesie trzeba pamiętać, że niedźwiedź raczej nie ma interesu żeby nas atakować, zatem trzeba dać mu szansę.

  Co robić by uniknąć spotkania z drapieżnikami, które o tej porze roku budzą się zimowego snu i szukają pożywienia, dlatego mogą być szczególnie niebezpieczne?

  - Jeżeli wchodzimy w młodnik, nawet na szlaku turystycznym, należy zachowywać się w miarę głośnio. W naturalnym odruchu niedźwiedź rzuci się do ucieczki. Natomiast jeżeli jakiekolwiek dzikie zwierzę pozwala nam blisko podejść, powinniśmy się zastanowić co robimy, bo to oznacza, że może być oswojone lub chore. Nie wiadomo, jak się zachowa, bo zwierzę nie myśli, tylko działa instynktownie. Jeżeli dorosły osobnik się z czymś oswoi, to przekaże te zachowania potomstwu i ono też będzie miało mniejszy dystans do ludzi - ostrzegają leśnicy.

  - Przez całe stulecia człowiek bezkompromisowo walczył z niedźwiedziem - przypominają leśnicy. - Gdziekolwiek się ten zwierz pojawił, był bezwzględnie zabijany. Po ostatniej wojnie był wprawdzie chroniony, ale zdarzały się przypadki, że agresywne niedźwiedzie odstrzeliwano. Od prawie 40 lat do żadnego osobnika nie strzelano. Możliwe, że dlatego nie czują respektu przed człowiekiem. Niestety, to się może obrócić przeciwko niedźwiedziom - będą miały coraz gorszą reputację i w przypadku jakiegoś dramatycznego zdarzenia wymusi reakcję władz zajmujących się ochroną przyrody.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo