Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnicze Podkarpacie sprzed II wojny światowej i w czasie I wojny. Archiwalia polskie, austriackie i węgierskie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Lotnisko Twierdzy Przemyśl w Hureczku, lata I wojny światowej. Drugie oblężenie, lata 1914 – 1915.
Lotnisko Twierdzy Przemyśl w Hureczku, lata I wojny światowej. Drugie oblężenie, lata 1914 – 1915. Austriackie Archiwum Państwowe (Österreichisches Staatsarchiv)
Lądowisko (szybowisko) w Bezmiechowej koło Leska utworzono w okresie międzywojennym, dzięki staraniom studentów Politechniki Lwowskiej. Na zdjęciach widać, jak dawniej uprawiano ten piękny sport. Z kolei w czasie I wojny światowej w Hureczku koło Przemyśla powstało lotnisko, które zapewniało łączność oblężonej twierdzy.

Prezentujemy interesującą serię zdjęć dawnego podkarpackiego lotnictwa z polskie Narodowego Archiwum Cyfrowego, Austriackiego Archiwum Państwowego (Österreichisches Staatsarchiv) oraz z węgierskiego portalu z archiwalnymi fotografiami Fortepan.

Lotnisko w Hureczku koło Przemyśla, na przedpolach Baterii Fortecznej nr 13 Łapajówka. Stąd podczas I wojny światowej operowały eskadry austro-węgierskie. Trudności komunikacyjne oblężonej przez Rosjan Twierdzy Przemyśl doprowadziły do powstania prawdopodobnie pierwszego w dziejach światowego lotnictwa systemu komunikacji lotniczej.

Na zdjęciach widok lotniska, samoloty i pierwszy samolot z zamontowanymi karabinami maszynowymi.

Dzisiaj śladem po dawnym lotnisku jest tylko równa łąka, która jednak często tętni lotniczym życiem. Chętnie wykorzystują ja amatorzy motoparalotni oraz modelarze, którzy mogą tutaj testować swoje konstrukcje.

Zupełnie inny charakter miało (i ma do dzisiaj) lądowisko - szybowisko w Bezmiechowej koło Leska.

Utworzono je w okresie II Rzeczpospolitej, dzięki staraniom studentów Politechniki Lwowskiej (Polska Akademia Szybownictwa). Sprzyjające warunki naturalne, m.in. korzystne prądy termiczne, umożliwiające latanie na tzw. termikę, odkrył pionier polskiego szybownictwa, inżynier Politechniki Lwowskiej Szczepan Grzeszczyk. Możemy go zobaczyć na niektórych fotografiach. Są również inne osoby związane z przedwojennym, polskim szybownictwem.

Na fotografiach widzimy Irenę Kempównę, która po II wojnie ustanowiła kilka polskich i dwa światowe rekordy świata, w kategorii kobiecej.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA:

Lotnisko Twierdzy Przemyśl w Hureczku, lata I wojny światowej. Drugie oblężenie, lata 1914 – 1915.

Lotnicze Podkarpacie sprzed II wojny światowej i w czasie I ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24