Lotnisko w Jasionce liderem wśród portów do miliona pasażerów. Podsumowano ruch pasażerski w pierwszych miesiącach 2020 roku

OPRAC.:
Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
W grupie do miliona obsłużonych pasażerów, w okresie od stycznia do marca 2020 r., najwięcej, bo 116,8 tys. podróżnych zanotował Rzeszów.
W grupie do miliona obsłużonych pasażerów, w okresie od stycznia do marca 2020 r., najwięcej, bo 116,8 tys. podróżnych zanotował Rzeszów. Krzysztof Kapica
W grupie do miliona obsłużonych pasażerów, w okresie od stycznia do marca 2020 r., najwięcej, bo 116,8 tys. podróżnych zanotował Rzeszów. - Pierwszy kwartał 2020 roku był preludium do największego kryzysu w ponad 100-letniej historii lotnictwa komunikacyjnego - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego za pierwsze trzy miesiące 2020 r. w 13 działających w kraju lotniskach regionalnych.

Z danych tych wynika, że od początku stycznia do końca marca, z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 4,83 miliona podróżnych, to jest o 835 tysięcy mniej (-14,7%) w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Bezpośrednią przyczyną spadku ruchu był początek pandemii koronawirusa, której efektem było m.in. wprowadzenie 15 marca zakazu pasażerskich lotów krajowych oraz międzynarodowych na rejsach z i do Polski.

Liderami lotniska w Krakowie i Jasionce

W podsumowaniu lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej znalazły się porty, które w 2019 r. obsłużyły powyżej 1 miliona pasażerów, a w grupie drugiej te, które nie przekroczyły tej granicy.

Liderzy w grupie pierwszej:

  • najwięcej pasażerów skorzystało z połączeń z lotniska w Krakowie, było ich 1,53 mln,
  • na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 887 tys. podróżnych,
  • trzecie były Katowice – 651 tys.,
  • następnie Wrocław – 526 tys.,
  • Modlin – 489 tys.
  • i Poznań – 331 tys.

Lotniska, które obsłużyły do miliona pasażerów:

  • od stycznia do marca 2020 r., najwięcej podróżnych, bo 116,8 tys., obsłużono w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka,
  • drugim lotniskiem został Szczecin z wynikiem 92,1 tys. pasażerów,
  • na kolejnych miejscach znalazły się Bydgoszcz – 72,1 tys.,
  • Lublin – 59,1 tys.,
  • Łódź – 37,4 tys.,
  • Olsztyn – 28,5 tys.
  • i Zielona Góra – 6,6 tys.

Lotnisko w Jasionce powraca do życia. Pierwszy lot z Warszaw...

Tylko jedno lotnisko odnotowało wzrost ruchu

W grupie pierwszej, w okresie od stycznia do marca, wszystkie porty zanotowały spadek ruchu pasażerskiego w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. W Modlinie obsłużono o 229 tys. pasażerów mniej (-31,9%), we Wrocławiu o 165 tys. (-23,9%), w Gdańsku o 144 tys. (-11,4%), w Krakowie o 98 tys. (-6%), w Katowicach o 60 tys. (-8,5%), a w Poznaniu o 56 tys. (-14,5%).

W grupie drugiej tylko jeden port odnotował wzrost ruchu. Mowa o Zielonej Górze, gdzie w pierwszym kwartale 2020 r. obsłużono o 2161 podróżnych więcej (+48%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Pozostałe lotniska odnotowały spadek liczby podróżnych. W Rzeszowie było ich o 47 tys. mniej (-29%), w Szczecinie o 23 tys. (-20%), w Lublinie o 16 tys. (-21,9%), w Bydgoszczy o 13 tys. (-15,3%) , w Łodzi o 11,7 tys. (-23,9%) i o 1,6 tys. (-5,4%) w Olsztynie.

Koronawirus i największy kryzys w lotnictwie

- Pierwszy kwartał 2020 roku był preludium do największego kryzysu w ponad 100-letniej historii lotnictwa komunikacyjnego - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

- Styczeń i luty to czas, gdy w branży lotniczej o koronawirusie słyszeliśmy głównie w mediach. Potwierdzają to zresztą statystyki ruchu pasażerskiego, bo były one bardzo dobre. Zarówno w styczniu, jak i w lutym, lotniska regionalne obsłużyły o ponad 11% podróżnych więcej w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku.

Warto podkreślić, że w każdym z tych dwóch, tradycyjnie najsłabszych miesięcy w roku, w regionach obsłużono 2 miliony podróżnych. Wynik ten osiągnięto po raz pierwszy w historii. Powyższe dane zwiastowały kolejny świetny rok dla lotnisk regionalnych. Przyszedł jednak marzec, a z nim do Europy wkroczyła pandemia koronawirusa. W konsekwencji, od 15 marca br., w Polsce został wprowadzony zakaz lotów. Trzeci miesiąc roku trzynaście lotnisk regionalnych zakończyło z wynikiem 785 tysięcy obsłużonych pasażerów, to jest o 1,2 miliona mniej w porównaniu z marcem ubiegłego roku. Spadek ruchu wyniósł aż 67%. W połowie marca polska branża lotnicza została odcięta od większości przychodów, na długie - jak ostatecznie miało się okazać – prawie trzy miesiące.


GOŚĆ NOWIN: Adam Hamryszczak, prezes lotniska Rzeszów-Jasionka o lotach w czasach koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie