Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LPG: cena, instalacja. Co trzeba wiedzieć o instalacji LPG w samochodzie?

luks
LPG instalacja gazowa w samochodzie. Legalizacja butli LPG, kalkulator LPG.
LPG instalacja gazowa w samochodzie. Legalizacja butli LPG, kalkulator LPG. Krzysztof Kapica
Instalacja LPG w samochodzie to bardzo popularny sposób na ograniczenie kosztów paliwa. Jakie są ceny instalacji gazowej, jak wygląda legalizacja butli z LPG? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Instalacja LPG

Utrzymująca się obecnie dobra relacja pomiędzy ceną benzyny a ceną gazu LPG sukcesywnie zwiększa popyt na montaż nowoczesnych instalacji LPG, również do nowych aut z gwarancją.

STAG marka polskich instalacji gazowych. Produkuje je firma AC S.A. z Białegostoku. W Polsce jest niemal 1300 warsztatów, które montują instalacje STAG. Istalacje LPG STAG są obecnie jednymi z najpopularniejszych w naszym kraju. Można je zamontować praktycznie do każdego silnika (również z bezpośrednim wtryskiem benzyny oraz do silników diesla).

Instalacja LPG w samochodzie. Czy warto montować?

BRC to firma z włoskim rodowodem, założona w latach 60. W 1996 roku BRC Gas Equipment wprowadziła na rynek pierwszy włoski LPG oraz CNG system gazu wtryskowego. Obecnie BRC posiada przedstawicielstwa w ponad 70 krajach. W Polsce jest to jeden z najbardziej popularnych systemu instalacji gazowych BRC. W swojej ofercie posiada instalacje do silników benzynowych z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Cena LPG: ile kosztuje instalacja LGP?

Cena LPG zależy od tego, z której generacji jest instalacja. W Polsce wyróżniamy V generacji instalacji LPG.

  • I generacji 1000 - 1200 zł
  • II generacji 1500 - 2000 zł
  • III generacji 1600 - 2300 zł
  • IV generacji 1800 - 2500 zł
  • V generacji 4000 zł wzwyż

Instalacja LPG: czym różni się 5 generacji?

Wyjaśniamy jaką instalację LPG wybrać do swojego samochodu.

  • I generacja - to najstarszy i najprostszy system instalacji LPG. Stosowany jest w samochodach z silnikami gaźnikowymi, które nie posiadają katalizatora i sondy lambda. Tego typu instalacja gazowa nie ma elementów elektronicznych. działa tu fizyka i mechanika. Można ją montować w pojazdach, które skonstruowana w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, np. w Fiacie Uno, Polonezie, Oplu Kadecie, czy Volkswagenie Golfie starszych generacji.
  • II generacja - zasada działania jest podobna do generacji I, z tą różnicą, że posiada ona moduł elektroniczny. Steruje on składem mieszanki gazu z powietrzem. Odbiera i analizuje również dane, które przesyła sonda lambda. Na tej podstawie może wzbogacić lub zubożyć mieszankę. Ta generacja znajdzie zastosowanie w samochodach, wyprodukowanych na początku lat 90., np.: VW Golf III, Peugeot 205, czy Fiat Punto.
  • III generacja - To obecnie najmniej popularny i rzadko spotykany typ instalacji. Jest on pośrednikiem między typem II, a IV.
  • IV generacja (instalacja gazowa sekwencyjna)- jest to najczęściej montowany typ instalacji LPG. Ta generacja cenowo niewiele różni się od poprzedniczek, ale za to skutkuje bezawaryjną i dobrą pracą silnika. Decydując się na zakup instalacji gazowej sekwencyjnej warto wydać trochę więcej pieniędzy i zainwestować w markowe i sprawdzone podzespoły. Instalacja gazowa IV generacji posiada dyle wtryskiwaczy gazu, ile cylindrów posiada silnik. Wtryskiwacze gazu montowane są w kolektorze dolotowym silnika.
  • V generacja (instalacja gazowa sekwencyjna) - instalacje piątej generacji pozwalają na wtrysk gazu w stanie ciekłym bezpośrednio do kolektora dolotowego. W tym celu konieczne jest nawiercenie kolektora i zamontowanie wtryskiwaczy gazowych. Generacja instalacji gazowej sekwencyjnej umożliwia też wtrysk bezpośrednio do komór spalania silnika, wykorzystując do tego wtryskiwacze benzynowe (tak jest w silnikach FSI i TSI).

LPG jest nie tylko tani, mało mówi się o jego ekologicznych walorach. Napędzając nim auto nie tylko oszczędzamy, ale i ratujemy środowisko

Legalizacja butli LPG

Legalizacja butli LPG jest bardzo istotna i dotyczą tego konkretne przepisy. Po 10 latach użytkowania butli w samochodzie, należy niezwłocznie przedłużyć jej legalizację lub ją wymienić na nową. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że butla z gazem LPG trafi na śmietnik. Przepisy mówią, że maksymalny okres użytkowania takiego zbiornika może wynosić nawet 20 lat. Dlatego legalizacja butli LPG często bywa formalnością umożliwiająca dalsze z niej korzystanie.

Kalkulator LPG

Kalkulatorów gazu LGP jest w sieci bardzo dużo.

  1. Najczęściej jest to kalkulator opłacalności montażu instalacji LPG - uwzględnia cenę litra benzyny i litra gazu, średnie zużycie benzyny samochodu i średnie zużycie gazu. Podając liczbę pokonywanych kilometrów miesięcznie i koszt montażu LPG możemy obliczyć, po jakim czasie zwróci się nam koszt instalacji.
  2. Znajdziemy także kalkulator spalania paliwa, gazu LPG przez samochód - kalkulator ten na podstawie długości podróży, średniego spalania i kosztu paliwa (benzyny lub gazu LPG) obliczy ile zapłacimy za paliwo.

Stacja LPG

Szukasz stacji z gazem LPG w swojej okolicy lub na trasie? Wystarczy, że wjedziesz na stronę www.google.pl/maps/ i wpiszesz "stacje LPG".

Kolejna opcja dla szukających oszczędności na drogach. To diesel na gaz LPG

LPG instalacja gazowa w samochodzie. Legalizacja butli LPG, kalkulator LPG.

LPG: cena, instalacja. Co trzeba wiedzieć o instalacji LPG w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24