Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają zielone światło

Grzegorz Michalski
Ryszard Pabian i Mariusz Sepioł zostają na stanowiskach. Radni przyznali, że dobrze wykonali pracę.

Do końca czerwca w każdym samorządzie musi się odbyć tzw. sesja absolutoryjna. W jej trakcie wójt, burmistrz czy starosta prezentuje radnym jak wykonał plan finansowy w zeszłym roku.

Życzenia od opozycji

- Mamy świadomość, że sytuacja finansowa powiatów, w tym jasielskiego, nie jest najlepsza. Nie ma wystarczająco dużych pieniędzy na zrealizowanie wszystkich pomysłów i rozwiązania wszystkich problemów - mówił Mateusz Lechwar, przewodniczący klubu radnych PiS. Jednocześnie mający większość w radzie PiS zaproponował, by zagłosowali za przyznaniem absolutorium.

- Życzyłbym, aby ten zarząd, który zaczął pracować od 4 grudnia 2015 r. także odnosił sukcesy, bo to jest nasza wspólna sprawa - podkreślił Franciszek Miśkowicz radny z klubu PSL.

Powiat w zeszłym roku miał ok. 110 milionów dochodów i 105 milionów wydatków. Podczas głosowania 14 radnych było “za”, reszta nie wzięła udziału w głosowaniu. Na najbliższej sesji rady powiatu dyskutowana będzie przyszłość inwestycji szpitalnej, która ma w najbliższym czasie mocno obciążyć finanse powiatu.

Trzech radnych wstrzymało się

- Uważam, że budżet po stronie dochodów został wykonany bardzo dobrze, lepiej niż zakładaliśmy, natomiast po stronie wydatkowej nie wszystko udało się zrealizować - tłumaczył Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Według niego wynikło to z tego, że nie wszyscy wykonawcy zlecanych przez urząd usług wywiązali się z podjętych zobowiązań. Uchwałę o udzieleniu absolutorium burmistrzowi za wykonanie ubiegłorocznego budżetu rada przyjęła 18 głosami „za”, przy 3 „wstrzymujących się”. Dziękując radnym za udzielone absolutorium burmistrz podkreślił, że dziękuje również w imieniu swoich zastępców, skarbnika, sekretarza i innych urzędników, których praca składa się na wykonanie budżetu.

- Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy urzędem a radnymi nadal będzie układać się tak pozytywnie - powiedział gospodarz miasta. Jasło miało w 123 mln zł dochodów, natomiast 127 mln wydatków. Największą kwotę po stronie dochodów przyniosły podatki. Najwięcej wydano na szkoły. Zadłużenie Jasła na koniec 2015 roku wynosiło ok. 14 proc., to jest 17 milionów zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24