Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała gangsterka wśród ptaków. Sikorka bogatka rozgoni towarzystwo w karmniku i skusi się na mózg nietoperza

Justyna Madan
Justyna Madan
Sikorki bogatki nie boją się ludzi, są do niech przyzwyczajone. Nie zmuszajmy ich do tego, powinny same do nas podlecieć, ale jest całkiem spora szansa, że zjedzą nam pokarm z ręki, czy usiądą na naszym ramieniu. Poza tym zimą łączą się w stada z innymi ptakami, m.in. wróblami i raniuszkami.
Sikorki bogatki nie boją się ludzi, są do niech przyzwyczajone. Nie zmuszajmy ich do tego, powinny same do nas podlecieć, ale jest całkiem spora szansa, że zjedzą nam pokarm z ręki, czy usiądą na naszym ramieniu. Poza tym zimą łączą się w stada z innymi ptakami, m.in. wróblami i raniuszkami. pixabay.com
To jedne z najbardziej popularnych ptaków. Nawet jeśli niewiele o nich wiemy, to wróbla i sikorkę prawdopodobnie rozpoznamy bez trudu, zwłaszcza, że bardzo chętnie odwiedzają wywieszone w ogrodach karmniki. I chociaż niepozorne, to okazuje się, że sikorki potrafią być całkiem złośliwe. Podjadanie nietoperzego mózgu nie stanowi dla nich problemu, chociaż nie jest to ich kolacja pierwszego wyboru. Dochodzi do tego w akcie desperacji.

Spis treści

- Sikorki to bez wątpienia, po wróblach jedne z najlepiej rozpoznawalnych małych ptaków śpiewających. Ładne, kolorowe, mało płochliwe, stanowią wdzięczny obiekt obserwacji, zwłaszcza jeśli lubimy je dokarmiać. Sikorki bardzo chętnie przylatują do naszych karmników – podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Zobacz: Sikorka-wdzięczny obiekt obserwacji

Oto ona – sikorka bogatka

Bogatka jest największą z sikor, może osiągać nawet 15 cm. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny, ma intensywnie żółty brzuszek, czarną głowę i czarny pasek przebiegający przez środek. Do tego białe policzki.

- Te pełne życia ptaki zadają szyku czy to w lesie, czy w karmniku. A to za sprawą czarnego, mocno zarysowanego krawatu, który biegnie przez środek intensywnie żółtej piersi i brzuszka – aż po sam ogon. U samczyków jest on zwykle szerszy niż u samiczek. Eleganckim dodatkiem jest czarna – lśniąca u panów, a matowa u pań – czapeczka, która pięknie kontrastuje z białymi policzkami. Plecy i skrzydła są żółtozielone z niebieskimi dodatkami – czytamy na portalu Stowarzyszenia Jestem na pTAK!

W związku z tym, że bardzo chętnie wpadają do karmników po przekąskę, to właśnie od sikorek możemy rozpocząć naszą przygodę z ornitologią. Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie pożywienie i uzbroić się w cierpliwość.

Niewinna ślicznotka, która zjada mózgi nietoperzy?

Bogatki nie są wybredne, zjedzą zarówno ziarna słonecznika, jak i słoninę. Pamiętajmy jednak, że nie może być ona solona, ponieważ sól szkodzi ptakom i może prowadzić do poważnych chorób.

Ponadto to bardzo żarłoczny ptaszek. W ciągu dnia potrafi zjeść tyle, ile sama waży, czyli nawet 30g pokarmu! A co wchodzi w jego skład? Przede wszystkim owady, rodzina składająca się z rodziców i kilkorga dzieci, w ciągu sezonu, zje nawet 75 kg owadów, od jaj po dorosłe osobniki. Nie ma bezpiecznego miejsca dla owadów, bogatka znajdzie je nawet pod korą czy w ziemi. Mocny dziób umożliwia im rozłupywanie nasion i owoców.

- Zdarza się, że w oczekiwaniu na wiosnę raczy się padliną większych zwierząt. Głodne i zdesperowane Bogatki dobierają się do przesypiających zimę nietoperzy (np. karlików malutkich), a niektóre potrafią nawet zapolować na małego wróblaka – wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Ich drapieżną naturę można zaobserwować np. w puszczy Białowieskiej. Jak donosi portal Ptasie Wieści „tam martwe zwierzęta są od razu obsiadane przez kruki i właśnie sikory bogatki, które cierpliwie czekają, aż większe zwierzęta zabiorą się za skórę, najedzą się i odejdą. Wtedy sikory zabierają się do uczty.”

Do jakich ptaków podobna jest bogatka?

Chociaż bogatka jest na tyle charakterystyczna, że trudno ją pomylić z innym ptakiem, jest dosyć podobna do modraszki zwyczajnej, ptaka z rodziny sikor. Ta, chociaż ma również żółty brzuszek, przez który przebiega czarny pasek, odróżnia się niebieską czapeczką i ciemnozielonym z niebieskimi fragmentami grzbietem.

- Jedynym gatunkiem nieco zbliżonym wyglądam, a to przez podobną czarną głowę z białym policzkiem, jest sosnówka. To najmniejszy przedstawiciel z rodziny sikorek. Najlepsza cecha odróżniająca obydwa gatunki znajduje się z tyłu głowy sosnówki. To owalna biała plama na karku, której próżno szukać u bogatki (cała głowa czarna). Drugą rzucającą się w oczy różnicą jest szaropłowy spód bez czarnego krawata – wyjaśnia RDLP w Poznaniu.

Sikorki, to bardzo ciekawe ptaki. Dowiedz się o nich więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mała gangsterka wśród ptaków. Sikorka bogatka rozgoni towarzystwo w karmniku i skusi się na mózg nietoperza - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24