reklama

Małgorzata Marcinkiewicz, Ruch Palikota

mmazur
Odpowiedzi na wyborczą ankietę Nowin i portalu nowiny24.pl Małgorzaty Marcinkiewicz z Ruchu Palikota.

Pytania

Pytania

I. Proszę wymienić jedną, najważniejszą i najpilniejszą dla Polski kwestię do rozwiązania, którą zajmie się Pani/Pan w Sejmie? Proszę krótko uzasadnić swój wybór (maksymalnie 500 znaków).

II. Proszę wymienić jedną, najważniejszą kwestię do rozwiązania dla mieszkańców Podkarpacia, którą zajmie się Pani/Pan w Sejmie? Proszę krótko uzasadnić swój wybór (maksymalnie 500 znaków).

III. Gospodarka i sprawy socjalne
1. Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem podatku liniowego w miejsce progresywnego?
2. Czy jest Pan/Pani za zniesieniem przywilejów branżowych, takich jak Karta Nauczyciela i emerytury górnicze?
3. Czy jest Pani/Pan za likwidacją KRUS?
4. Czy według Pana/Pani Polska powinna przyjąć europejską walutę w ciągu najbliższych 5 lat?
5. Czy dla ratowania budżetu rząd powinien sięgać po pieniądze z OFE?
6. Proszę wskazać, gdzie w budżecie państwa można znaleźć oszczędności. Na co powinniśmy przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?

IV. Edukacja i zdrowie
1, Czy jest Pan/Pani za likwidacją gimnazjów i powrotem do systemu nauki 8 plus 4?
2. Czy rząd powinien się wycofać z obowiązku posyłania od przyszłego roku 6-latków do szkół?
3. Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali?
4. Czy jest Pani/Pan za zdecentralizowaniem NFZ?

V. Ustrój państwa i prawo wyborcze
1. Czy jest Pan/Pani za zmniejszeniem liczby posłów? Jeśli tak, to o ile?
2. Czy jest Pani/Pan za likwidacją Senatu?
3. Czy jest Pan/Pani za likwidacją powiatów?
4. Czy uważa Pan/Pani, że w wyborach do Sejmu kolejnej kadencji powinna obowiązywać ordynacja większościowa w okręgach jednomandatowych?
5. Czy jest Pan/Pani za zniesieniem finansowania partii politycznych z budżetu państwa na rzecz finansowania ich przez obywateli poprzez dobrowolne wpłaty celowe?
6. Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego?
7. Czy jest Pan/Pani za zmianą ustawy o radiofonii i telewizji, tak aby pozbawić polityków wpływu na publiczne media?
8. Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem immunitetu parlamentarnego tylko do czynności związanych z pełnieniem mandatu?

VI. Sprawy międzynarodowe
1. Czy jest Pani/Pan za ujednolicaniem regulacji prawnych dotyczących kwestii światopoglądowych i etycznych na poziomie europejskim?
2. Proszę wymienić najważniejszy cel strategiczny Polski w Unii Europejskiej, który powinien być zrealizowany w nadchodzącej kadencji parlamentu.
3. Proszę wymienić dwóch największych sojuszników Polski.
4. Proszę wymienić dwóch największych przeciwników Polski.
5. Czy zdaniem Pana/Pani działania rządu w kwestii wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej były właściwe?

VII. Kwestie światopoglądowe
1. Czy jest Pani/Pan za liberalizacją aktualnie obowiązującej ustawy aborcyjnej i wprowadzeniem dowolności w tym względzie?
2. Czy jest Pan/Pani za zalegalizowaniem w Polsce związków homoseksualnych?
3. Czy jest Pan/Pani za finansowaniem z budżetu państwa zabiegów in vitro?
4. Czy jest Pani/Pan za finansowaniem nauczania religii z budżetu państwa?
5. Czy osoby głoszące treści antychrześcijańskie powinny być promowane w mediach publicznych?

VIII. Dlaczego warto na Panią/Pana oddać głos? Proszę odpowiedzieć w kilku zdaniach (maksymalnie 500 znaków)

I. Najważniejszą kwestią, jaką chcę się zająć jako posłanka jest zniwelowanie ograniczeń związanych z handlem i kontaktami z naszymi wschodnimi sąsiadami oraz rynkami krajów rozwijających się z Azji środkowej. Nasza obecność w Unii Europejskiej przynosi nam bardzo wiele korzyści, ale jak by na to nie patrzeć w obecnej sytuacji pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego zmusza nas do szukania nowych rynków zbytu dla naszych produktów. Nasi wschodni sąsiedzi a zwłaszcza kraje z regionu Azji środkowej to dziewicze obszary w zdobywaniu nowych partnerów handlowych. Moim pomysłem jest tworzenie spotkań w stylu Forum Ekonomicznego z Krynicy. Może nie na taką skalę, ale samo zaproszenie zainteresowanych stron z jednej tylko gałęzi przemysłu, bankowości, nauki, a również kultury i sztuki ułatwi i przyspieszy nawiązywanie nowych kontaktów i umocni stare, a co najważniejsze zbliży te kraje do Zachodu. Takim inicjatywom chciałabym patronować, bo znam specyfikę tamtych regionów osobiście, nie ze słupków w gazetach ekonomicznych czy z National Geographic, tylko z wielu podróży. Tylko na marginesie wspomnę ze taka inicjatywa bardzo pomogła by naszemu regionowi stać się pomostem pomiędzy Wschodem a Zachodem.

II. Najważniejszą kwestią do rozwiązania w naszym regionie jest problem bezrobocia i bardzo wielkiej migracji młodych i wykształconych mieszkańców Podkarpacia do innych regionów. Sprawa bezrobocia jest bardzo skomplikowana i jedna posłanka niewiele może sama zrobić. Tu są potrzebne działania o charakterze ogólnopolskim, zajmujące się promowaniem nowych gałęzi przemysłu opartego na nowoczesnych technologiach. Nieefektywne rolnictwo i słaba promocja turystyczna regionu pogłębia sytuacje, gdzie wielu młodych i starszych nie może znaleźć pracy, mimo bardzo często posiadanego dobrego wykształcenia. Miasto Rzeszów jest jaskrawym wyjątkiem na mapie Podkarpacia, które notuje niesamowity rozwój. Ale Rzeszów to nie cały region. Bardzo wielu młodych dosłownie ucieka za jakąkolwiek pracą do sąsiednich bogatszych województw lub za granicę. A to już problem, który z roku na rok przynosi widmo ogromnej masie problemów przed którą stanie całe społeczeństwo. Na przykład ludzie młodzi, wykształceni w lepszy bądź mniej atrakcyjny kierunek dla rynku kierunek zasilają armie ludzi, którzy wybrali skromne życie poza miejscem zamieszkania, ale z pracą stają się coraz bardziej sfrustrowani, że ich wysiłki nie przekładają się na możliwość godziwego życia. Ta grupa pracuje tylko na opłacenie bieżących rachunków, kredytów z bardzo małymi perspektywami na przemyślane i spokojne zakładanie rodziny bądź jej powiększanie. Chcę zająć się problemami strategii społecznych.

III. Gospodarka i sprawy socjalne
1. TAK, jestem za podatkiem liniowym.
2. NIE chcę zniesienia tych przywilejów. ale ich zreformowania, by bardziej były życiowe, a nie produkowały młodych emerytów.
3. brak odp.
4. Nie powinniśmy przynajmniej teraz rezygnować ze złotówki. Póki co polski złoty bardzo przydaje się nam w ochronie naszej gospodarki.
5. W żadnym wypadku rząd nie powinien zabierać pieniędzy z OFE. Już sam fakt wydarzeń z tego roku, kiedy to minister Rostowski ograbił miliony Polaków z ich pieniędzy, by ratować ZUS, woła o pomstę do nieba.
6. Oszczędności dla budżetu mogą się znaleźć na przykład, gdy wycofamy nasze wojska z Afganistan i odchudzimy Wojsko Polskie. A pieniądze przeznaczyć na uczelnie o profilach stricte technicznych.

IV. Edukacja i zdrowie
1. TAK, jestem za powrotem do starego sprawdzonego modelu edukacji 8 + 4. Gimnazja to niewypał tylko zwiększający liczbę urzędników i wyrywający dzieci ze starych dobrze poznanych środowisk.
2. TAK. Rząd powinien zrezygnować z posyłania sześciolatków do podstawówek. Lepszym rozwiązaniem byłoby dwuletnie obowiązkowe przedszkole finansowane przez państwo.
3. TAK, jestem za prywatyzacją szpitali. W obecnym wydaniu to farsa, że szpital może zaciągać horrendalne zobowiązania (czytaj okradać państwo i podatnika) i nie móc zbankrutować, a ponadto udostępniać swój własny sprzęt w swoich własnych pomieszczeniach prywatnym klinikom, które są prowadzone przez pracowników wspomnianego szpitala.
4. NIE jestem za decentralizacją NFZ-tu. To doprowadziłoby do zaniżenia poziomu usług w biedniejszych regionach, co jest niezgodne z ustawą o równym dostępie do świadczeń.

V. Ustrój państwa i prawo wyborcze
1. Zgodnie z programem wyborczym chcemy zmniejszyć liczbę posłów do 360.
2. W przeciwieństwie do programu wyborczego naszej partii chcę pozostawić Senat w obecnej formie. Senat to jeden z bezpieczników tworzenia dobrego prawa.
3. NIE jestem za likwidacją powiatów. Jedynie za okrojeniem w nich liczby urzędników i uprawnień.
4. TAK, jest nam potrzebna zmiana w prawie wyborczym i wprowadzenie okręgów jednomandatowych.
5. NIE jestem za zniesieniem finansowania z budżetu. Takie posunięcie pchnęło by nas w kierunku USA, gdzie stworzyło się środowisko prywatnych lobbystów, którzy kupują poparcie polityków poprzez wpłacanie nieograniczonych sum na kampanię, później domagają się pisania ustaw pod ich dyktando jako rewanż za pomoc finansową. Na polskim gruncie jedyne co należało by zmienić, to podejście od wydawania publicznych pieniędzy na tak zwane kampanie informacyjne przed i w trakcie wyborów.
6. TAK, domagam się zniesienia abonamentu, bo mam dość oglądania za swe pieniądze kolejnych tasiemcowych seriali i głupich programów rozrywkowych. Zaś sam abonament nigdy nie powstrzymał polityków przed przejmowaniem kontroli nad TVP i Polskim Radiem i zamienianiem ich w tuby wychwalające obecnie rządzących.
7. TAK, ustawa o radiofonii i telewizji powinna powstać od nowa w oparciu o doświadczenia ostatnich 20 lat i innych państw.
8. TAK, jestem za wprowadzeniem takich zmian w immunitecie jak w pytaniu.

VI. Sprawy międzynarodowe
1. NIE, w żadnym wypadku państwo lub inna organizacja nie powinny się mieszać w prywatne sprawy obywateli. Te sprawy, jeśli nie wychodzą poza granice już obowiązującego prawa, muszą pozostać w wyłącznej gestii jednostki.
2. W następnej kadencji parlament powinien stanowczo popierać próby przyjęcia w poczet państw UE krajów takich jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia i Serbia. Oraz do zacieśnienie więzów z Rosją i USA.
3. Największymi sojusznikami Polski są Niemcy i Szwecja.
4. Największymi przeciwnikami Polski są Litwa i Białoruś.
5. TAK. Rząd na ile potrafił wywiązał się ze swej roli, reszta należy do organów śledczych, które muszą ponad wszelką wątpliwość ustalić przebieg wydarzeń w Smoleńsku. Ale na to potrzebny jest czas i spokój ludzi zajmujących się tą sprawa.

Vii. Kwestie światopoglądowe
1. brak odp.
2. brak odp.
3. brak odp.
4. brak odp.
5. brak odp.

VIII. brak odp.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
katolik z fary

Do Pana posla Palikota,
Zarowno Pan jak i ja mamy jednakowy poglad na sprawy krzyza. Jak widze to zarowno Pan jak i ja jestesmy katolikami i krzyz nam w zupelnosci nie przeszkadza. W calej tej sprawie chodzi TYLKO I WYLACZNIE o ludzi ktorzy naduzywaja tego krzyza dla swojej prywaty. Ja to widze na kazdym kroku i jest to dla mnie naganne tak samo jak i dla Pana. Mam lepszy projekt aby nie probowac sciagac nieprawnie powieszonych czy postawionych krzyzy, ale aby podtrzymac tradycje od ponad 2 tysiecy lat. Po obu bokach krzyza naleszy wieszac lotrow ! Czy to aby nie przynioslo by wiecej pozytku zarowno dla ludzi jak i dla Polski ?
Z powazaniem
Katolik z Fary

G
Gość
Gratuluję odpowiedzi Pani Małgorzato!!!
Jeżeli największym sojusznikiem Polski sa Niemcy i Szwecja a przeciwnikiem Litwa i Bialoruś - to chyba się Pani sama "zagoniła w kozi róg".
Moje pytanie więc brzmi:
Jakie interesy chce Pani robić z największym Pani zdaniem przeciwnikiem Polski np. z Białorusią?

Jeśli patrzy się na stan stosunków dwustronnych z sąsiadami Polski to odpowiedź p.Marcinkiewicz jest jak najbardziej słuszna. Gdyby nie niemiecka gospodarka to bylibyśmy w głębokiej d.... Około 25 % eksportu i importu to właśnie Niemcy. Lepszy taki partner niż np USA które nic nie generuje dla naszego budżetu poza kosztami wojny w Afganistanie
II wojna skończyła się 66 lat temu
K
Kasia

Gratuluję odpowiedzi Pani Małgorzato!!!
Jeżeli największym sojusznikiem Polski sa Niemcy i Szwecja a przeciwnikiem Litwa i Bialoruś - to chyba się Pani sama "zagoniła w kozi róg".
Moje pytanie więc brzmi:
Jakie interesy chce Pani robić z największym Pani zdaniem przeciwnikiem Polski np. z Białorusią?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3