Marsz Niepodległości 2017. Światowe media o marszu: pokaz nacjonalizmu, faszyzmu i rasizmu

Aleksandra Gersz AIP

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
[MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2017] Zagraniczne media krytykują warszawski Marsz Niepodległości. Niepokój na świecie wzbudzają rasistowskie i faszystowskie hasła, takie jak: “Czysta krew”, “Módlmy się o islamski Holokaust” czy “Śmierć wrogom ojczyzny”. Za granicą podkreśla się również, że marszowi sprzyja nacjonalistyczna polityka polskiego rządu.

- Policja oszacowała liczbę ludzi na 60 tysięcy, a zdjęcia tłumów w polskiej stolicy, w tym neofaszystów w kominiarkach maszerujących na tle czerwonego dymu z petard, pokazują dramatyczne obrazy w kraju, w którym miliony ludzi zginęły w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej – pisze o Marszu Niepodległości europejskie “Politico”. Opiniotwórczy magazyn nazywa też marsz “publicznym eksponowaniem ksenofobii, w tym antysemickich, antyislamskich i homofobicznych sloganów”.

Także według “Politico” reakcja rządu, który “nie potępił od razu” rasistowskich haseł, wskazuje na to, że Marsz Niepodległości ma “ciche poparcie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość”. - Z pewnością zwiększyło to w Brukseli niepokoje związane z postępującym zwrotem polskiej polityki na prawo. Od miesięcy Warszawa i Unia Europejska mają napięte stosunki z powodu zmian w sądownictwie w Polsce, które według Komisji Europejskiej podważają rządy prawa – dodaje magazyn.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Jakubiak: Myślę, że zagraniczne komentarze o Marszu Niepodległości są pisane w Polsce

Z kolei brytyjska gazeta “The Guardian” przytacza opinie komentatorów, według których sobotni marsz, “doroczne wydarzenie, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”, to “największe zgromadzenie prawicowych aktywistów w Europie od dekad”. - Demonstranci z zakrytymi twarzami wykrzykiwali hasła “Czysta Polska, biała Polska” i “Uchodźcy, wynoście się”. Na moście wywieszono plakat z napisem “Módlmy się za islamski Holokaust” - pisze gazeta.

“The Guardian” zauważa, że w marszu udział wzięli również zagraniczni goście, w tym Stephen Lennon z brytyjskiej nacjonalistycznej organizacji Angielska Liga Obrony oraz Robero Fiore, lider skrajnie prawicowej włoskiej partii Furoza Nova. Według dziennika Marsz Niepodległości przyciągnął także “znaczną część zwolenników rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość”. - Telewizja TVP, które odzwierciedla konserwatywną politykę rządu, nazwała wydarzenie “wspaniałym marszem patriotów”, a swoich relacjach opisała go, jako okazję do tego, aby zwykli ludzie, a nie ekstremiści, mogli wyrazić swoją miłość do Polski – pisze “The Guardian”.

CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Pławski z Młodzieży Wszechpolskiej o "separatyzmie rasowym". Siemoniak: Fatalna wypowiedź

Amerykańska stacja CNN informuje z kolei, że w ostatnich latach polskie Święto Niepodległości “zostało zdominowane przez skrajnie prawicowy marsz i obawy przed aktami przemocy”. Wyróżnia ona takie hasła, które pojawiły się na Marszu Niepodległości, jak “Śmierć wrogom ojczyzny” i “Polska katolicka, nie świecka”, podkreśla też, że organizatorem jest ONR, który “już wcześniej wychodził na ulice, aby zaprotestować przeciwko islamskim imigrantom, prawom gejów, Unii Europejskiej i wszystkiemu, co według organizacji uderza w polskie, katolickie wartości”. - Podczas gdy poparcie grupy pozostaje niewielkie, jego krytycy twierdzą, że to polski rząd, który przyjął nacjonalistyczny ton i połączył imigrantów z przestępstwami oraz chorobami, sprzyja atmosferze nietolerancji i ksenofobii, która ośmieliła ONR [do działania] – pisze CNN na swojej stronie internetowej.

Amerykański „The New York Times” podkreśla, że wielu uczestników Marszu Niepodległości miało ze sobą chrześcijańskie symbole, „inni mieli jednak plakaty z hasłami chwalącymi białą supremację”. - Wielu trzymało plakaty, na których islam był zrównywany z terroryzmem, wymachiwało znakami, które potępiały małżeństwa jednopłciowe oraz miało znaki ONR, antysemickiej organizacji stworzonej na bazie ekstremistycznych, nacjonalistycznych wartości przed II wojną światową – pisze dziennik, który twierdzi, że „od momentu powstania w 2009 r. marsz jest magnesem dla zwolenników białej supremacji oraz skrajnie prawicowych grup z całej Europy ”.

„The New York Times” zauważa też, że środowisko nacjonalistów rośnie w siłę od 2015 r., kiedy PIS przejęło władzę i „zamieniło liberalną współpracę [Polski] z Europą na politykę skupioną wewnątrz”. Amerykańska gazeta zauważa również, że hasło marszu „My chcemy Boga”, które pochodzi z polskiej pieśni o tym samym tytule, zacytował prezydent USA Donald Trump w przemówieniu podczas tegorocznej wizyty w Warszawie. „The New York Times” wspomina również o marszu antyfaszystów, któremu przyświecało hasło „Za wolność waszą i naszą” i który był „znacznie mniejszy”.
O Marszu Niepodległości mówi się również w Rosji. - Głośni, rasistowscy i nacjonalistyczni aktywiści przejęli uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Warszawie. Zjednoczeni pod hasłem „My chcemy Boga” nieśli plakaty z takimi napisami, jak „Śmierć wrogom ojczyzny” - pisze dziennikarz telewizji RT z siedzibą w Moskwie.

Z kolei izraelski portal informacyjny „The Times of Israel” spośród rasistowskich haseł na marszu wyróżnia te antysemickie, jak „Czysta Polska, Polska wolna od Żydów” czy „Żydzi, wynoście się z Polski” i przypomina, że 90 procent polskich Żydów zginęło w Holokauście, a dziś żydowska społeczność w Polsce liczy mniej niż 10 tysięcy osób. Portal przytacza też oświadczenie izraelskiego MSZ: „To niebezpieczny marsz organizowany przez ekstremistów i rasistów. Mamy nadzieję, że polski rząd rozpocznie działania przeciwko jego organizatorom. Historia uczy nas, że musimy występować przeciwko nienawiści i rasizmowi, tak szybko i tak zdecydowanie, jak to tylko możliwe”.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Jakubiak: Myślę, że zagraniczne komentarze o Marszu Niepodległości są pisane w Polsce

„The Times of Izrael” pisze również, że w państwowych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości wziął udział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, mimo że „Warszawa i Bruksela są coraz bardziej niezgodne z powodu kontrowersyjnych reform sądownictwa zaproponowanych przez rząd PIS, wycinki drzew w prastarym lesie [Puszczy Białowieskiej] i odmowy przyjęcia uchodźców”. - Relacje Tuska z PiS są tak napięte, że Polska jako jedyny kraj zagłosował w marcu przeciwko jego reelekcji w Radzie Europejskiej – przypomina też „The Times of Israel”.

O Marszu Niepodległości pisze też arabska telewizja Al-Dżazira na swojej stronie internetowej. Ona także podkreśla „eurosceptyczny, antyislamski i antyliberalny” wydźwięk demonstracji, w której wzięli udział „nacjonaliści i faszyści” i wymienia m.in. takie hasła, jak: „Cała Polska śpiewa z nami: wypier...ać z uchodźcami”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „Nie czerwona, nie tęczowa, ale Polska narodowa”, „Jeden naród wzdłuż granic” i „Pier...ić Antifę”, a także „Czysta krew”, „Europa będzie biała” i „Módlcie się za islamski Holokaust”. Jak przypomina Al-Dżazira, Polska odmówiła przyjęcia uchodźców, ponieważ „władze twierdzą, że osoby pochodzące z krajów islamskich są zagrożeniem dla bezpieczeństwa”. Stacja zauważa też, że to rok 2015, w którym rozpoczął się kryzys imigracyjny oraz miały miejsce ataki terrorystyczne w Paryżu, były „punktem zwrotnym dla europejskiej skrajnej prawicy i wprowadziły kilka tradycyjnie nacjonalistycznych, prawicowych komunikatów do wschodnioeuropejskiej głównej polityki”.

CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Pławski z Młodzieży Wszechpolskiej o "separatyzmie rasowym". Siemoniak: Fatalna wypowiedź

Al-Dżazira pisze też, że Marsz Niepodległości wyraźnie pokazał „głębokie podziały” w polskim społeczeństwie, 11 listopada odbył się także bowiem marsz antyfaszystów. Stacja skontaktowała się z Lidią Domańską, przedstawicielką organizacji Antyfaszystowska Warszawa, która powiedziała, że wybory parlamentarne w 2015 r., sprawiły, że „faszyści założyli garnitury i zasiedli w Sejmie, a polskie media są „przepełnione prawicową propagandą”. Al Dżazira zauważa jednak, że pomimo „wyraźnie nacjonalistycznej retoryki” Marszu Niepodległości, zwolennicy prawicowych organizacji ostrzegali w mediach społecznościowych, aby nie nazywać go „faszystowskim i nacjonalistycznym”.

Stacja przytacza również badania CBOS z początku 2017 roku, według których tylko 26 procent Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia identyfikowało się z prawicowymi poglądami. Coraz większa liczba nacjonalistów nie idzie jednak w parze z religijnością, która systematycznie spada. Jak zauważa Al-Dżazira, hasło „My chcemy Boga”, które przyświecało Marszowi Niepodległości, budzi więc zdziwienie. - Religia jest przede wszystkim narzędziem retorycznym, którego skrajna prawica używa, aby przedstawić się jako obrońcę tradycyjnych wartości w obliczu liberalnego postępu i innych „grzeszników” - mówił w rozmowie z arabską stacją telewizyjną Andrea Pirro z włoskiego studium badawczego Scuola Normale di Pisa. Pirro podkreślił także, że taka narracja pokazuje różnicę między chrześcijańskimi „nami”, czyli polską narodowością, a niechrześcijańskimi „nimi”, czyli „obcymi”, ludźmi innej narodowości.

Materiał oryginalny: Marsz Niepodległości 2017. Światowe media o marszu: pokaz nacjonalizmu, faszyzmu i rasizmu - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bubel

Marsz Niepodległości krutykuje światowe media. Pokaz nieuczciwości, manipulacji i marzucania poprawności politycznej.

Z
Zbi

Właśnie takie komentarze pokazują kto jest półmózgiem.
Zamiast narracji nienawiści i obrazania wszystkich, ktorzy wierza w Boga skup się czlowieku na tym co Ci nie pasuje np hasła faszystowskie czy antysemickie a nie wszystkich do jednego wora bo robisz sobie 250000 wrogow, a wora tak dyzego nie masz.

j
jk

W marszu chuliganów chyba, jak widzę co w Polsce się dzieje to mam ochotę wyjechać BO PRAWDZIWY POLAK SZANUJE DRUGIEGO CZŁOWIEKA.i co to znaczy lewak

j
jk

Nie obrażaj zwierząt zwierzęta nie są tak okrutne tylko ci gówniarze nie zaznali nigdy wojny ani biedy za dobrze w tylkach nie wiedzą co to chonor bo chonorowi ludzie nie gardzą innymi ludzmi.Powinni jeszcze raz usiąśc nad książką do histori.

L
Lewatywa dla lewaków!

Ateista ekspertem od nauczania o Bożej nauce-dobre! Pewno mózgownicę ma przerytą Gejzetą Żydorczą! Zorganizuj sobie swój własny marsz gejów, komuchów, feminazistek, koderastów i reszty dewiantów! Ciekawe ilu chętnych przyjdzie?

U
Ucho Prezesa
W dniu 16.11.2017 o 19:23, Salvatore napisał:

Chora umysłowo istoto,oni opisali tych którzy wznosili rasistowskie hasła.Że byli najbardziej widoczni, to pretensje miej do tych, którzy odpowiadają za ład i porządek w kraju. To oni powinni przeprosić spokojnych obywateli.


Byli najbardziej widoczni, bo przez 2 dni eksponowała ich WSI24, grzała Czerska i już w piątek pisała o nich "korespądętka" ze Indepędęt, "chora umysłowo istoto"...
S
Salvatore

Najnowsze informacja jest taka, że będzie konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Nawet jeśli przepadnie to przynajmniej dojdzie to publicznej dyskusji na temat skandalicznej postawy rządu w związku z wydarzeniami 11.11.

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 14:08, Olaf Leniuchowicz napisał:

Ale leczyć trzeba. Im szybciej się zacznie tym rokowania co do wyników lepsze.

 

Ja myślę, że w Polsce tego "nowotworu " nie da się już zatrzymać...

Już nawet Dr Schulz czy Prof. Timmermans orzekli, że są bezradni...

Medycyna nie zna leku na tę "chorobę", która toczy Polskę.

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 15.11.2017 o 13:34, Ucho Prezesa napisał:

Panie Olafie, nie każdy nowotwór da się wyleczyć...


Ale leczyć trzeba. Im szybciej się zacznie tym rokowania co do wyników lepsze.
U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:28, Olaf Leniuchowicz napisał:

To powiedz mi, jak to jest, że władza, która uważa siebie za lepszy sort Polaków, patriotów jedynych słusznych, dąży do historycznej prawdy i rozliczenia krzywd, nic z tym nie robi?Chyba mają świadomość że jedna komórka nowotworowa zaraża inne?

 

Panie Olafie, nie każdy nowotwór da się wyleczyć...

O
Olaf Leniuchowicz
W dniu 15.11.2017 o 13:08, Ucho Prezesa napisał:

Ja też, Panie Olafie.


To powiedz mi, jak to jest, że władza, która uważa siebie za lepszy sort Polaków, patriotów jedynych słusznych, dąży do historycznej prawdy i rozliczenia krzywd, nic z tym nie robi?
Chyba mają świadomość że jedna komórka nowotworowa zaraża inne?
S
Samanta Blumstein
W dniu 15.11.2017 o 13:10, Ucho Prezesa napisał:

Byleby nie przedawkować, Szanowna Pani Samanto!

Nie można przedawkować , bo co pislamistę nie  "zabije" to go wzmocni . Taki typ hydry .

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:05, Samanta Blumstein napisał:

Były czasy , że stonka była wszędzie .  I co , ni ma stonki. Jakiś  psychologiczny "Azotox" się na pislam znajdzie . Damy radę !!!

 

Byleby nie przedawkować, Szanowna Pani Samanto!

U
Ucho Prezesa
W dniu 15.11.2017 o 13:05, Olaf Leniuchowicz napisał:

Powiedz mi jak to brunatne ścierwo może siebie określać mianem patriotów kiedy maszerują pod hasłami zbrodniarzy, którzy w imię chorej ideologii mordowali m.in. Polaków? :angry:Ja bym ich co najmniej pozbawił polskiego obywatelstwa

 

Ja też, Panie Olafie.

S
Samanta Blumstein
W dniu 15.11.2017 o 13:01, Ucho Prezesa napisał:

Szanowna Pani Samanto, PiSowcy są wszędzie... :D

Były czasy , że stonka była wszędzie .  I co , ni ma stonki. Jakiś  psychologiczny "Azotox" się na pislam znajdzie . Damy radę !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3