Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: Rozpoczął się egzamin z matematyki

kmularz
O godzinie 9 maturzyści w całej Polsce rozpoczęli obowiązkowy egzamin z matematyki. To drugi dzień matury 2011.
Matura 2011: Rozpoczął się egzamin z matematyki
Wojciech Zatwarnicki

(fot. Wojciech Zatwarnicki)Dzisiaj prawie 27 tys. maturzystów zdaje pisemny obowiązkowy egzamin matematyki. O godz. 9 rozpoczęła się część podstawowa matury, która potrwa 170 minut. Po jej zakończeniu nastąpi dwugodzinna przerwa, a po niej część rozszerzona - 180 minut.

Za wszystkich maturzystów Nowiny trzymają kciuki i zapraszają na Nowiny24 tuż po zakończeniu egzaminu. Opublikujemy arkusze, a potem odpowiedzi z dzisiejszej matematyki.

Matura z matematyki 2011. Zadania, rozwiązania, odpowiedzi, arkusze

Zdaniem eksperta... Rozmowa z prof. Leszkiem Woźniakiem, prorektorem ds. kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej

- Dwukrotnie więcej podkarpackich maturzystów zdecydowało się zdawać matematykę rozszerzoną, niż np. język polski. To zaskakuje?

- Dla mnie nie jest to zaskoczeniem. Polska młodzież już się nauczyła logicznego wyboru. Wie, że wiele kierunków studiów daje gwarancję bezrobocia, a nie pracy. W związku z tym maturzyści starają się wybrać te kierunki, po których wiadomo, że przyszłość przed nimi rysuje się przynajmniej przyzwoita, a czasami świetlana.

- Kierunki przyszłości to...

- Praktycznie wszystkie techniczne: budowa maszyn, lotnictwo, informatyka, elektrotechnika, automatyka, robotyka. Musimy wprowadzać unijne przepisy, a więc będą potrzebni inżynierowie ochrony środowiska. Rozwinie się też technologia chemiczna jako zapotrzebowanie na specjalistów od kreowania nowych materiałów, technologii. Mimo że szkół zarządzania jest dużo, to jednak specjaliści znajdą swoje miejsce, bo w każdej firmie muszą takowi być.

- Zły wybór to dramat w przyszłości?

- To w jakimś sensie może być poważnym problem życiowym. Taki absolwent staje przed dylematem: wyjechać, szukać jakiejkolwiek pracy, byle coś robić lub funkcjonować jako osoba bezrobotna. Tak więc wybieranie na maturę rozszerzonej matematyki, fizyki, chemii, biologii, czyli przedmiotów trudniejszych, to znakomita oznaka tego, że młodzież wie, co robi, czego oczekuje od życia i siebie.

- Młodych ludzi przekonała zachęta ministerstwa do kierunków zamawianych, gdzie są wysokie stypendia?

- Rzeczywiście. To nie są wybrane przypadkowo kierunki. Jednoznacznie wiążą się z trendami rozwoju gospodarki. Myślę, że dobrze podpowiadają też nauczyciele i rodzice. Przecież każdy jest zatroskany o przyszłość dziecka. Widzi, co dzieje się na rynku pracy i potrafi doradzić.

- Prawie 4 tys. maturzystów pisze rozszerzoną matematykę. Nie boją się.

- Matematyka jest do opanowania przez każdego. Tyle że czasami wymaga większego nakładu pracy, olbrzymiej liczby rozwiązanych zadań. Ale trzeba zapracować na przyszłość. Rozsądnie myśląca osoba temu podoła. Oczywiście, jak ktoś chce studiować inne kierunki, to też przecież może. Bywają i takie, że perspektywy zawodowej specjalnie nie ma, ale człowiek się dalej rozwija.

- Na maturze prym wiedzie angielski.

- To język światowy. Absolutnie podstawowy już dziś. W najbliższej perspektywie każda osoba pracująca w przyzwoitej firmie, czy prowadząca działalność na własną rękę, będzie musiała dobrze ten język znać. Już nie te czasy, kiedy korzysta się z tłumaczy.

Rozmawiała: Beata Terczyńska

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24