Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 bez tajemnic

Beata Terczyńska
Salon Maturzystów zorganizowany na Politechnice Rzeszowskiej przyciągnął bardzo wielu uczniów szkół średnich z regionu.
Salon Maturzystów zorganizowany na Politechnice Rzeszowskiej przyciągnął bardzo wielu uczniów szkół średnich z regionu. KRYSTYNA BARANOWSKA
Egzaminy maturalne nie są obowiązkowe. Jeżeli chcesz je zdawać, do końca września musisz w szkole złożyć deklarację przystąpienia do matury 2013.

Do końca miesiąca trzeba podjąć wstępną decyzję o zdawanych przedmiotach i poziomach. Do czasu złożenia deklaracji ostatecznej, czyli 7 lutego, można jeszcze zmienić temat prezentacji z języka polskiego, zdawany język obcy, przedmioty egzaminów dodatkowych i ich poziom. Deklaracje są dostępne na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: www.oke.krakow.pl.

Dokładnie sprawdź dane

- Uczeń powinien dostać od dyrektora szkoły podpisaną kopię deklaracji. To ważne - mówił podczas rzeszowskiego Salonu Maturzystów Lech Gawryłow, dyr. OKE w Krakowie. - Zdarzają się bowiem sytuacje - na szczęście nieliczne - że osoba odpowiedzialna za przekazanie danych do bazy OKE popełni błąd. Ktoś zadeklarował np. egzamin z historii, natomiast ona wpisała z geografii. I wtedy jest problem, stres, nerwy. Unikniemy tego, mając w ręku podpisaną deklarację.

Warto też sprawdzić w systemie elektronicznym OBIEG, do którego mają dostęp podkarpaccy maturzyści, czy zgadzają się dane osobowe.

Pięć egzaminów obowiązkowych

W tym roku szkolnym nie ma żadnych zmian zasad zdawania matury w porównaniu do ubiegłego roku. Należy zdać pięć egzaminów z trzech przedmiotów: języka polskiego - ustnie i pisemnie, języka obcego (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski i hiszpański) - ustnie i pisemnie oraz z matematyki - pisemnie.

- Egzaminy pisemne zdawane są na poziomie podstawowym, natomiast w przypadku egzaminów ustnych nie określa się poziomu egzaminu - przypomina dyrektor krakowskiej OKE. - Maturzysta może wybrać od 1 do 6 przedmiotów dodatkowych do zdawania albo na poziomie podstawowym, albo na rozszerzonym.

Wybierając je, uczniowie powinni kierować się wymaganiami uczelni, na którą się wybierają.

Bibliografia jest konieczna

Lech Gawryłow podkreśla, że ważne jest terminowe złożenie bibliografii:

- Nie później, niż cztery tygodnie przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu maturalnego, czyli w tym roku do 9 kwietnia, należy przekazać dyrektorowi szkoły bibliografię wykorzystywaną do opracowania wybranego tematu z języka polskiego na egzamin ustny. Musi być ona podpisana imieniem i nazwiskiem.

Jakie są konsekwencje niezłożenia jej w terminie?

- Złożenie bibliografii jest warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu. Nie łożenie jej traktowane jest jako nieobecność na egzaminie obowiązkowym - przypomina dyrektor. - Skutek jest taki, że nie można przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Razem z bibliografią trzeba podać informacje o materiałach pomocniczych i środkach technicznych przydatnych podczas prezentacji.

Dyrektor przypomina, co się stanie, kiedy maturzysta przyjdzie na egzamin ustny z polskiego, ale nie wygłosi prezentacji lub przedstawi inny temat, niż zadeklarował. Wtedy komisja nie przeprowadza z nim rozmowy. Egzamin nie jest więc zdany, ale jest szansa na sierpniową poprawkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24