Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Jakie tematy pojawią się na egzaminie z języka polskiego? Te lektury to pewniaki. Oto nasze typy

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Zobacz jakie zmiany czekają maturzystów, oraz co może pojawić się w zadaniach egzaminacyjnych
Zobacz jakie zmiany czekają maturzystów, oraz co może pojawić się w zadaniach egzaminacyjnych Grzegorz Olkowski / Polska Press - archiwum
Tematy maturalne 2023 od tygodni spędzają sen z powiek osobom, które już jutro przystąpią do egzaminu dojrzałości. Na początek tradycyjnie - język polski. Uczniowie ostatnich klas na maturze muszą uzyskać przynajmniej 30 procent poprawnych odpowiedzi, a żeby to zrobić, niezbędna jest znajomość dzieł literackich. Jakie lektury pojawiają się najczęściej na nowych arkuszach maturalnych? Podpowiadamy!

W tym roku na maturzystów czeka nowa formuła egzaminu, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w oparciu o testy diagnostyczne około 2800 uczniów, postanowili złagodzić sposób oceniania egzaminów pisemnych z języka polskiego. Padła też decyzja by zmodyfikować arkusze egzaminacyjne.

Zobacz jak prezentują się nowe arkusze egzaminacyjne z podstawy języka polskiego:

Jakie zmiany zajdą w maturze 2023?

W przypadku egzaminu z języka polskiego, tegoroczny maturzysta na poziomie podstawowym będzie mógł popełnić więcej błędów językowych. W minionych latach za 18 błędów uczeń otrzymywał zero punktów, od tego roku będzie to już 26 błędów językowych. Natomiast maksymalną liczbę punktów zdobywał pod warunkiem 3 błędów, w tym roku margines błędu sięga aż 5 potknięć na egzaminie.

- Z jednej strony to dobrze, bo łatwiej będzie zdać, ale z drugiej matura straci na wartości i renomie, a z tym już teraz nie jest najlepiej. To jednak egzamin, w teorii pierwszy z poważnych. Powinien być wymagający - mówi Kacper Matejczyk, tegoroczny maturzysta.

Również czas przeznaczony na podstawowy egzamin został wydłużony, od teraz uczniowie będą mieli aż 240 minut, czyli 4 godziny. Także liczba arkuszy egzaminacyjnych się podwoiła. Pierwszy będzie zawierał pytania pod hasłami Język polski w użyciu. Test oraz Test historycznoliteracki. Z kolei w drugim arkuszu będą dwa tematy do wyboru, z których maturzyści napiszą wypracowanie. By zdobyć punkty muszą uwzględnić dwa utwory literackie, w tym jeden wskazany jako obowiązkowa lektura, oraz dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, historyczne lub społeczne.

Po dwuletniej przerwie wróci także matura ustna, która odbędzie się między 10 a 23 maja 2023 r. Każdy z uczniów wylosuje zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań.

Pierwsze składa się z 200 jawnych pytań przygotowanych przez CKE, w zakresie lektur obowiązkowych. Drugie dotyczy innych tekstów kultury. Uczniowie otrzymają fragment tekstu językowego, literackiego lub ikonograficznego, na podstawie którego będą musieli odpowiedzieć na zadanie pytanie i odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury.

Uczniowie dostaną 15 minut by się przygotować do wygłoszenia monologu przez 10 minut. Ostatnie 5 minut poświęcone będzie odpowiadaniu na pytania egzaminatorów.

Zobacz również (dalsza część artykułu pod filmem):

od 16 lat

Czego na maturze obawiają się wrocławscy uczniowie?

Tematy matura 2023 - jakie mogą pojawić się lektury

Na przestrzeni 10 lat na arkuszach egzaminacyjnych z języka polskiego przewinęło się wiele tekstów literackich, prozy oraz poezji. Wśród nich zawsze znalazł się przynajmniej jeden z tak zwanych pewniaków, czyli dzieł literackich z listy lektur obowiązkowych, do których maturzyści muszą odwołać się w wypracowaniach. Te lektury to:

  • Lalka, Bolesław Prus
  • Wesele, Stanisław Wyspiański
  • Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz
  • Ziemia obiecana, Władysław Stanisław Reymont
  • Zemsta, Aleksander Fredro
  • Przedwiośnie, Stefan Żeromski
  • Potop, Henryk Sienkiewicz
  • Dziady, Adam Mickiewicz
  • Ludzie bezdomni, Stefana Żeromski

Należy jednak pamiętać, że te tytuły to tylko kilka z wielu lektur obowiązkowych, pełną listę można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Są one tak często przywoływane nie tylko ze względu na wartość literacką, ale także ponadczasowość i mnogość tematyczną, dzięki czemu maturzyści mogą odwołać się do nich w każdym temacie.

Matura we Wrocławiu - ilu uczniów przystąpi do egzaminu?

Jak poinformowało nas Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, na całym Dolnym Śląsku do nowej matury przystąpi ponad 10 tys. 800 uczniów, z tego prawie 4300 w samym Wrocławiu. Z kolei starą maturę będzie zdawać niewiele ponad 10 tys. młodych Dolnoślązaków, z czego trochę ponad 3 tys. uczy się we wrocławskich placówkach. We Wrocławiu pierwszy raz egzamin dojrzałości będzie zdawać ponad 6200 uczniów szkół średnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2023. Jakie tematy pojawią się na egzaminie z języka polskiego? Te lektury to pewniaki. Oto nasze typy - Gazeta Wrocławska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24