MegaMisja i #SuperKoderzy ponownie zapraszają uczniów z całej Polski do przygody z cyfrowym światem

Anna Nagel
Udostępnij:
4 kwietnia ruszyła rekrutacja do dwóch bezpłatnych programów edukacyjnych Fundacji Orange skierowanych do szkół podstawowych. Nauczyciele i uczniowie z całej Polski mają teraz szansę poszerzyć grono blisko 800 szkół, które od 3 lat z entuzjazmem realizują nowoczesne scenariusze lekcji wprowadzające najmłodszych w tajniki technologii. Programy zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Oświaty.

Pod wpływem rozwoju nowych technologii otaczający nas świat ulega dynamicznym zmianom, a umiejętne posługiwanie się internetem jest niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Korzystanie z sieci już dawno przestało być domeną dorosłych. Szacuje się, że co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7 do 12 lat (Megaplanet PBI/Gemius, 2015). Jednocześnie, nasze życie jest coraz bardziej zautomatyzowane i na rynku pracy zaczynają dominować zawody związane z wykorzystywaniem kompetencji IT. Stawia to przed społeczeństwem liczne wyzwania, m.in. z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych oraz dostosowania edukacji do zmieniającego się świata. Fundacja Orange, która od 13 lat edukuje jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii, stworzyła MegaMisję i #SuperKoderów - dwa programy, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację wokół nas.

Program MegaMisja został stworzony z myślą o uczniach klas 1-3. Daje on solidną bazę cyfrowej edukacji. W trakcie programu dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, jak unikać niebezpieczeństw w sieci, jak znaleźć w internecie wiarygodne informacje, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. Mechanizm MegaMisji zakłada zarówno zajęcia przed tabletem, jak i pracę grupową, np. wspólne tworzenie plakatów. Opiera się na współpracy między dziećmi i twórczej dyskusji w trakcie zajęć, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji.

„Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja to program, który pomoże mądrze i bezpiecznie poruszać się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii” – przyznaje Krzysztof Kosiński – koordynator programu MegaMisja.

Każda szkoła po wykonaniu kolejnych zadań otrzymuje gwarantowane nagrody, takie jak tablety, audiobooki czy gry planszowe. Dodatkowo, szkoły mają możliwość wygrania wizyty Grzegorza Kasdepke, ambasadora programu.

W dotychczasowych edycjach MegaMisji udział wzięło 600 szkół z całej Polski, w tym 27 z województwa podkarpackiego.
Program #SuperKoderzy jest przeznaczony dla uczniów z klas 4-6. Polega on na nauce programowania i robotyki. Innowacją jest, że cyfrowe narzędzia są wprowadzane nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, matematyki, techniki, języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i muzyki, a także w trakcie zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Scenariusze zajęć są skonstruowane tak, by wpisywały się w podstawę programową każdego z przedmiotów.
Istotną korzyścią dla szkoły jest nie tylko atrakcyjna oferta edukacyjna, lecz także grant w wysokości 2500 zł na zakup sprzętu koniecznego do przeprowadzenia zajęć. Korzyścią dla nauczyciela jest solidne szkolenie, dzięki czemu nauczyciele prowadzący grupy #SuperKoderów nie muszą mieć wiedzy początkowej z programowania czy informatyki.

„Jest to podwójna korzyść dla uczniów – poprzez nowoczesną i ciekawą formę zajęć z kodowania utrwalają wiedzę z innych, pozornie niezwiązanych z programowaniem, przedmiotów. #SuperKoderzy to nie tylko okazja do nauki programowania, rozwijania kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, ale też okazja dla szkół, by zdobyć nowoczesne sprzęty multimedialne” – twierdzi koordynator programu, Monika Wrońska.

Do grona #SuperKoderów do tej pory dołączyło 170 szkół z całej Polski, w tym 6 szkół z województwa podkarpackiego.

Fundacja Orange jest partnerem programu Junior Media, który prowadzi m.in. nasza gazeta.

Więcej informacji o programach oraz formularze rekrutacyjne dostępne są na stronie: www.fundacja.orange.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie