Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto uniknie kar

DARIUSZ DELMANOWICZ
Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu wiąże duże nadzieje z rozpoczętym właśnie drugim etapem rozbudowy oczyszczalni ścieków. Od lewej: Aleksander Kozik - wiceprezes, Jan Miś ? kierownik oczyszczalni i Jan Pelc ? prezes firmy.
Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu wiąże duże nadzieje z rozpoczętym właśnie drugim etapem rozbudowy oczyszczalni ścieków. Od lewej: Aleksander Kozik - wiceprezes, Jan Miś ? kierownik oczyszczalni i Jan Pelc ? prezes firmy. DARIUSZ DELMANOWICZ
JAROSŁAW. Ścieki będą czystsze, a opłaty za ich odprowadzanie nie dużo większe niż obecnie. Wszystko to stanie się możliwe po zakończeniu rozpoczętego właśnie drugiego etapu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni.

Oczyszczalnia ścieków w Jarosławiu ma już 30 lat. Jeszcze do niedawna charakteryzowała się nieodpowiednią przepustowością, przestarzałą technologią oczyszczania i złym stanem technicznym. W 1996 roku Urząd Miasta wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji rozpoczął starania o uzyskanie pieniędzy na modernizację obiektu. Jednak dopiero w 2001 roku zamierzenia zostały częściowo sfinalizowane. Wówczas to udało się zakończyć pierwszy etap modernizacji oczyszczalni polegający m.in. na wymianie pomp oraz budowie nowych instalacji.
? Z uwagi na grożące nam kary z tytułu niespełnienia wymaganych parametrów ścieków odprowadzanych z oczyszczalni musieliśmy zdecydować się na drugi etap prac ? mówi Janusz Dąbrowski, burmistrz Jarosławia.
Jego celem jest modernizacja części mechanicznej i biologicznej oraz sektora przeróbki osadu. Spowoduje to dostosowanie możliwości technicznych oczyszczalni do coraz surowszych wymogów ochrony środowiska.
? Najważniejsze, że ścieki będą czystsze, a miasto uniknie kar ? podkreśla Aleksander Kozik, zastępca prezesa ds. technicznych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. ? Dodatkowo oczyszczalnia stanie się mnie energochłonna i zacznie na siebie zarabiać przyjmując ścieki z sąsiednich gmin. Przypuszczamy, że dzięki temu podwyżki za ich odprowadzanie będą minimalne, co z pewnością ucieszy mieszkańców i przedsiębiorców.
Zaplanowana na 14 miesięcy rozbudowana oczyszczalni pochłonie 18 mln zł. 40 pro. niezbędnej kwoty wyłoży Unia Europejska w ramach funduszu Phare. Reszta pochodzić będzie z budżetu PWiK i kredytu udzielonego firmie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24