Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Przemyśla zachwyceni widokami z wieży katedralnej. Zobacz film

Dariusz Delmanowicz
Wielu przemyślan pierwszy raz w życiu miało okazję zobaczyć panoramę Przemyśla z takiej perspektywy.
Wielu przemyślan pierwszy raz w życiu miało okazję zobaczyć panoramę Przemyśla z takiej perspektywy. Dariusz Delmanowicz
Do późnych godzin wieczornych trwało zwiedzanie otwartej wczoraj dla mieszkańców i turystów wieży katedralnej w Przemyślu.
Po drodze do punktu widokowego znajdującego się za tarczami zegarów trzeba pokonać 260 stopni klatki schodowej.
Po drodze do punktu widokowego znajdującego się za tarczami zegarów trzeba pokonać 260 stopni klatki schodowej. Dariusz Delmanowicz

Po drodze do punktu widokowego znajdującego się za tarczami zegarów trzeba pokonać 260 stopni klatki schodowej. (fot. Dariusz Delmanowicz)- Fantastyczne widoki, mieszkamy w wyjątkowo urokliwym mieście - ekscytowali się młodzi ludzie, którzy zza przeszklonych tarcz zegarów spoglądali na Przemyśl.

- Szkoda, że tak długo musieliśmy czekać, aż ktoś wpadnie na pomysł, aby wieża była dostępna dla zwiedzających - przekonywały dwie kobiety. - Ale lepiej późno, niż wcale - dodały zaraz.

Mająca 71 metrów wysokości zabytkowa budowla przeszła najpoważniejszy od kilkudziesięciu lat remont w 85 procentach finansowany przez Unię Europejską. Wymieniono wieńczący ją krzyż, wykonano nowe poszycie hełmu, odświeżono elewację, zmodernizowano klatkę schodową.

Prace kosztowały ponad 3 miliony złotych.

Na parterze znajduje się winda dla niepełnosprawnych wyjeżdżająca na pierwszy poziom do 4 stanowisk z monitorami. Prezentują obraz z kamer zainstalowanych na szczycie.

Chętni po przejściu 260 stopni mogą napawać się wyjątkowymi widokami z góry. Po drodze zobaczą mechanizm zegara wykonany przez wiedeńską firmę Zegarów Wieżowych Richarda Liebinga w 1906 roku.

Ponadto przejdą obok 4 dzwonów: "Jana" z 1766 roku oraz "Stanisława Kostki", "Anatola" i "Marii" odlanych w 1927 roku.

Wieża katedralna to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Przemyśla. Wznoszono ją etapami. Początek budowy to lata 1759 - 1764 za czasów biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Koniec datowany jest na okres 1765 - 1766, kiedy urząd biskupi sprawował biskup Walenty Wężyk.

W 1907 roku nabudowano trzecią kondygnację według projektu Stanisława Majerskiego. W 1935 roku wieża została gruntownie odrestaurowana przez Kazimierza Marię Osińskiego: do wnętrza wprowadzono żelbetonową konstrukcję wzmacniającą.

W narożnikach budowli od jej zewnętrznej strony znajdują się rzeźby przedstawiające: Chrystusa z krzyżem, Matkę Boską Łaskawą, św. Józefa i św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Wczoraj o godz. 19 poświęcenia wieży dokonał abp. Józef Michalik, metropolita przemyski. Uczynił to w obecności przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24