MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rakszawy wybudowali prehistoryczną osadę

Małgorzata Motor
-Warsztaty w naszej osadzie są dla młodzieży, jak żywa lekcja historii. Mogą przyjrzeć się pracy hutnika, bednarza, tkacza i gospodyni domowej. Sami mogą też np. wytapiać rudę żelaza i piec chleb - wyjaśnia Agnieszka Rzepka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie.
-Warsztaty w naszej osadzie są dla młodzieży, jak żywa lekcja historii. Mogą przyjrzeć się pracy hutnika, bednarza, tkacza i gospodyni domowej. Sami mogą też np. wytapiać rudę żelaza i piec chleb - wyjaśnia Agnieszka Rzepka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Fot. Archiwum
Chata celtycka, domek konstrukcji zrębowej, ziemianka i kilka wiat, w których można piec chleby lub wystrugać z drewna naczynia. Tak wygląda prehistoryczna osada w Rakszawie.

Osada mieści się za Zespołem Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie. Wokół niej płynie rzeczka Młynówka. Aby dostać się do osady, trzeba najpierw przejść przez most. A tuż za nim, w samym środku osady, znalazło się miejsce na palenisko. Wokół postawiono kilka chat.

Jest tu ziemianka z dachem pokrytym trzciną i ścianami wyplecionymi wikliną i oblepionymi gliną. Nie brakuje też wiat, w których można nauczyć się warsztatu tkackiego, wytapiać rudę żelaza, pisać gęsim piórem lub strugać naczynia z drewna.

-Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc mieszkańców. W sumie osadę budowało ok. 100 osób. Nie tylko młodzież gimnazjalna i ze szkoły średniej, ale też miejscowi rzemieślnicy. Robotników podesłały nam też władze gminy. Dodatkowo wspomogły nas firmy z Rakszawy -wylicza Agnieszka Rzepka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie.

Mieszkańcy postarali się nie tylko o wybudowanie osady. Wytyczone do niej trzy ścieżki rowerowe. Opracowano dodatkowo też przewodnik po Rakszawie. Wszystko po to, by turyści bez problemu mogli trafić do osady. Dodatkowym atutem jest jej położenie. Mieści się pomiędzy leżajską bazyliką i Muzeum-Zamkiem w Łańcucie, które są wpisane na Listę Pomników Historii.

Budowa ruszyła pod koniec kwietnia. Mimo że jest już gotowa, w planie jest już rozbudowanie jej o dodatkowe chaty, w których można byłoby nauczyć się m.in. warsztatu kowalskiego. W przyszłości murowany budynek, który stoi w pobliżu osady, ma się zamienić w muzeum i miejsce, w którym można będzie sprzedawać wyroby rzemieślnicze z osady.

Możesz zobaczyć osadę

Jak żyli mieszkańcy przed 2,5 tys. lat, w co się ubierali, jakich narzędzi używali na co dzień i w jaki sposób przygotowywali posiłki. Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć w rakszawskiej osadzie. Wystarczy wcześniej zgłosić się do Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Więcej informacji pod nr tel. 017 226 12 89.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24