Mieszkańcy Terliczki: Mamy dość hałasu z autostrady A4

Wojciech TataraZaktualizowano 
Mieszkańcy Terliczki przyszli wczoraj na spotkanie z naszym dziennikarzem. Uważają, że dzieje im się krzywda. Teraz wszystko w rękach drogowców i wojewody podkarpackiego.
Mieszkańcy Terliczki przyszli wczoraj na spotkanie z naszym dziennikarzem. Uważają, że dzieje im się krzywda. Teraz wszystko w rękach drogowców i wojewody podkarpackiego. Bartosz Frydrych
Mieszkańcy Terliczki mają dosyć ciągłego hałasu pochodzącego z autostrady A4. Wszystko przez to, że w trakcie robót zmieniły się przepisy i nie zamontowano ekranów akustycznych.

Autostrada została otwarta kilka tygodni temu, a ludzie, których domy stoją w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni, mają już dość. Wszystko przez brak ekranów akustycznych, które miały tłumić hałas.

- W projekcie i podczas konsultacji społecznych zapewniano nas, że ekrany zostaną wybudowane wzdłuż autostrady - mówi Tomasz Pacek, mieszkaniec Terliczki. - Cierpimy przez opóźnienia w budowie drogi. Gdyby skończyli w terminie, wszystko byłoby w porządku. Jednak w 2012 roku zmieniły się przepisy co do poziomu hałasu i zrezygnowano z montażu ekranów. Tu teraz nie da się żyć. Ekrany są konieczne na tym odcinku autostrady, który przebiega przez naszą miejscowość.

GDDKiA ma rok na wykonanie analizy porealizacyjnej i dopiero po tym terminie mogą zapaść decyzje o budowie brakujących ekranów w Terliczce.

Mieszkańcy piszą petycję

Kilkudziesięciu mieszkańców Terliczki, którzy mieszkają przy autostradzie A4, napisało petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi im o montaż ekranów akustycznych na odcinku drogi przebiegającej przez ich miejscowość. W 2012 roku zmieniły się przepisy, m.in. zmieniono dopuszczalne normy poziomu hałasu.

- Ta cała autostrada jest wielką porażką. Kilka lat męczyliśmy się, jak ją budowali. Cały czas obok naszych domów jeździł ciężki sprzęt. Teraz mamy apogeum, ponieważ po jej otwarciu, hałas jest nie do wytrzymania - mówi Stanisław Sierżęga z Terliczki.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

- Petycja mieszkańców wpłynęła do GDDKiA. Zgodnie z wymogami zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), tutejszy oddział zobowiązany jest do wykonania analizy porealizacyjnej po upływie jednego roku od oddania odcinka autostrady do użytkowania - wyjaśnia Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Otwarto odcinek autostrady Rzeszów - Jarosław. Autostrada A4...

Trzeba zmienić terminy

Chodzi o to, że dzięki takiej analizie można porównać opracowane kiedyś prognozy na temat wpływu tej autostrady na środowisko z rzeczywistym jej oddziaływaniem, już po oddaniu drogi do użytku.

Z powodu apeli mieszkańców, GDDKiA wystąpił z wnioskiem do wojewody o zmianę decyzji ZRID, czyli terminu wykonania analizy porealizacyjnej. Jak wyjaśnia Joanna Rarus, taka zmiana umożliwi rzeszowskiemu oddziałowi GDDKiA wcześniejsze jej wykonanie, a to może być potem podstawą do ewentualnej budowy dodatkowych ekranów akustycznych.

- Wcześniejsze wykonanie pomiarów hałasu będzie możliwe dopiero w sytuacji, gdy wojewoda podkarpacki zgodnie z wnioskiem GDDKiA zmieni zapis w decyzji ZRID w zakresie warunku ustalającego termin wykonania analizy, porealizacyjnej. Dzisiaj, na obecnym etapie i stanie formalno-prawnym, GDDKiA nie ma możliwości budowy dodatkowych ekranów akustycznych. Proszę mieć na uwadze, że GDDKiA jest instytucją realizującą zapisy decyzji administracyjnych wydanych przez inne, niezależne urzędy - dodaje Joanna Rarus.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 79

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Snerus McKwacz

Terliczka to wies kombinatorow i roszczeniowcow.

Za komuny WSZYSCY pracowali w PTHW,

wszyscy nalezeli do PZPR w PTHW,

wszyscy nalezeli do ORMO,

wszyscy nalezeli do Ochotniczej Strazy Pozarnej,

Razem kombinowali i wyludzili samochod od PTHW jakoby dla OSP w Terliczce, a ktory faktycznie byl uzywany do rozwozenia zwiru ktory nielegalnie ciagneli z Wisloka i ktory sprzedawali w okolicy, Organizowali zabawy w Remizie OSP i pili i bawili sie bo mieli za co.

Nastal czas Solidarnosci i WSZYSCY nagle zapisali sie do Solidarnosci bedac rownoczesnie czlonkami ORMO i OSP.

Wszyscy nalezeli do Solidarnosci i kazdy czlonek OSP jest czlonkiem Rady Parafialnej.

Skonczyly sie czasy gdy nalezeli do PO i nagle wszyscy naleza do PiS-u.

Autostrada jeszcze nie daje dochodu a wiec maja obiekcje co do halasu, a ceny za dzialki budowlane skoczyly w Terliczce jak za dzialki w czasach Gorączki złota nad Klondike na Alasce.

Chodza dumni jacy to teraz sa bogaci, a ponoc najlepsze ma dopiero nastapic.

Nagle stali sie tacy religijni jak nikt w calej Kurii Rzeszowskiej i wszyscy nagle budowali kosciol, swietego meczennika ze stygmatami Pio. Te stygmaty som najwazniejsze bo nikt takowych ni mo.

przy tym ksiadz w Terliczce dogadal ze z zydem i rozpoczeli biznes. Zyd porozkladal kramy i handluje, a ksiadz kropi wszystko woda swiecona i zbiera na odpuscie kase koszykami blogoslawiac w imieniu swietego ojca Pio. Ostanio jedna taka w okularach zrobionych z denkow od flaszek z "onzerady" z czasow komuny pyta tych co zamieniaja wino w wode pod GS-em czy pomoglo tu u was w Terliczce juz komu ?

Zyd ktory trzyma kramy na to;

No pewno ! Znam dwoch ktorym na pewno pomoglo !

W
Wir

Rozpoczynamy akcję STOP Hałasowi od Autostrady

 

Proszę to wpisać w Google: STOP Hałasowi od Autostrady

 

To projekt inicjatywy obywatelskiej mający na celu ochronę przed hałasem komunikacyjnym

G
Gość

W miejscach brakujących ekranów można postawić kapliczki ze świętymi i poprzez modlitwę załatwić konkretne wstawiennictwo, by ekrany zamontowano.

G
Gość

Najwięksi kapusie i donosiciele to w pierwszych ławkach w kościele !!!!!!!!!!!!!!!!!!

z
zniesmaczona
W dniu 22.09.2016 o 19:24, ALA napisał:

Przewalone, współczuję mieszkańcom; ((te sieroty pojęcia niemaja co piszą! !!!!!!

A kiedy pikieta na zaśmiecanie działek sąsiadom ?

a
albinos
W dniu 23.09.2016 o 12:11, awo napisał:

wieśniaki, gdyby nie ta autostrada to nawet chodnika byście nie mieli a tak to macie gdzie protestować, wy kmioty przywykle do błota i furmanek dziś macie czysto i bez gumiaków możecie chodzić i narzekać. Modly wznoście wraz ze swoim ojczulkiem aby wam autostradę przenieśli gdzieś do lasu albo do sąsiadów - we łbach i doopach wam się poprzewracało.

Polska od 1050 lat modlitwami stoi więc tej,ludzkiej działalności nie krytykuj. Lud wierzy powszechnie w ich moc i wznosi je codziennie do Boga w niebie. O przeniesienie autostrady w inne miejsce nikt się nie będzie modlił,bo jest to niewykonalne,ale o postawienie ekranów dźwiękochłonnych  w potrzebnych miejscach już tak.  Za wstawiennictwem o.Pio nie takie cuda się wydarzały.

d
doawo
W dniu 23.09.2016 o 12:11, awo napisał:

wieśniaki, gdyby nie ta autostrada to nawet chodnika byście nie mieli a tak to macie gdzie protestować, wy kmioty przywykle do błota i furmanek dziś macie czysto i bez gumiaków możecie chodzić i narzekać. Modly wznoście wraz ze swoim ojczulkiem aby wam autostradę przenieśli gdzieś do lasu albo do sąsiadów - we łbach i doopach wam się poprzewracało.

Nie no "awo" gratuluję - aleś wieśniakom dowalił... Zazdroszczę elokwencji, ciętego języka, poznać po twoich słowach człowieka nad wyraz inteligentnego, oczytanego, wykształconego, zapewne z miasta, z jakiejś zamożnej, inteligenckiej rodziny, może szlacheckiej. Nie brak ci kultury, szacunku do drugiego człowieka, umiesz się "znaleźć w każdej sytuacji... To dobrze... dobrze , bo słowo wieśniak, dawno straciło swoje przestarzałe znaczenie oznaczające mieszkańca wsi. Teraz wieśniak oznacza człowieka nie umiejącego się zachować w określonej sytuacji, też głupiego i prostego... ale to przecież nie o tobie...

G
Gość
W dniu 22.09.2016 o 18:05, Gość napisał:

Dom  Pana Sierżęgi leży kilkadziesiąt jak nie mniej metrów od autostrady. Byłem...słyszałem i wiem o czym ów pan mówi. Brak ekranów  to jakieś nieporozumienie  .Droga przecina miejscowosć , wokół zabudowania, a ekranów zero. Z kolei dalej w szczerych polach bez żywego ducha - ekrany są. Przekręty same....

Ale to kłamstwo za domem tego pana są ekrany ,może mało skuteczne

G
Gosc

To przenieście ekrany z ul. Lubelskiej w  Rzeszowie. Jak mieszkańcy ich nie chcieli to miasto uszczęśliwiło mieszkańców na siłę

Kto w mieście,  w centrum buduje szpecące ekrany metalowe? Juz niedługo będą rdzewieć jak te przy S19  - to się nazywa estetyka miasta.

G
Gość
W dniu 23.09.2016 o 20:44, Gość napisał:

Ministrant ma szczególny obowiązek obrony wiary w środowisku i dawanie pozytywnego przykładu swoim zachowaniem. Powinien też mężnie i stanowczo zachęcać innych do modlitwy i inicjować jej odmawianie w swoim otoczeniu. Dobrze,że widzisz "udawanie religijności" przez młodzież,szkoda że nic nie wspominasz o własnych reakcjach na negatywne zjawisko. Wydajesz się osobą dzielną,godną miana wierzącego,dlatego mam głębokie przekonanie,że znajdziesz sposób na przekonanie innych do pogłębiania wiary.

 


Brzeszczot ty internetowy trolu..spierd....

G
Gość
W dniu 23.09.2016 o 20:31, ministrant napisał:

a co chodzenie do kościoła ma do sprawowania pieczy nad wsią. Czy ludzie którzy idą do kościoła poobrabiać d*** albo gadu gadu i fajeczka koło kościoła to wiara czy odbębnienie godziny żeby starzy się nie czepiali.a oblegane wiadukty autostrady przy wisłoku albo giełda samochodowa w czasie mszy to jest wiara?? Nie używajmy słowa religijnej miejscowości kiedy takiej niema ok. 30%ludzi nie chodzi sprzątać kościoła,uczestniczenie we mszy pod wiaduktami lub w samochodach na parkingu-wiara?nie sadzę, udawanie na kolędzie że nikogo niema w domu a firanka się rusza-dziwne?pewnie większość wsi nie chodzi do spowiedzi a bluźni na tym forum-a miało by już co nieco wyrzucić z siebie pani Halinko  Zastanówmy się więc czy nie nadużywamy za bardzo  słowa religijna miejscowość ... zostawiłem kropki na przemyślenie  Pozdrawiam wierzący praktykujący ministrant który widzi nie osądza pochopnie

Ministrant ma szczególny obowiązek obrony wiary w środowisku i dawanie pozytywnego przykładu swoim zachowaniem. Powinien też mężnie i stanowczo zachęcać innych do modlitwy i inicjować jej odmawianie w swoim otoczeniu. Dobrze,że widzisz "udawanie religijności" przez młodzież,szkoda że nic nie wspominasz o własnych reakcjach na negatywne zjawisko. Wydajesz się osobą dzielną,godną miana wierzącego,dlatego mam głębokie przekonanie,że znajdziesz sposób na przekonanie innych do pogłębiania wiary.

m
ministrant
W dniu 23.09.2016 o 16:24, halina napisał:

No ok, może i fajna z tej sołtyski kobieta, ale ja jej w kościele w ogóle nie widziałam - nie chodzi sprzątać, nie udziela się w życiu parafialnym. Nie wiem czy osoba antykościelna powinna być sołtysem w tak religijnej miejscowości. 

a co chodzenie do kościoła ma do sprawowania pieczy nad wsią. Czy ludzie którzy idą do kościoła poobrabiać d*** albo gadu gadu i fajeczka koło kościoła to wiara czy odbębnienie godziny żeby starzy się nie czepiali.a oblegane wiadukty autostrady przy wisłoku albo giełda samochodowa w czasie mszy to jest wiara?? Nie używajmy słowa religijnej miejscowości kiedy takiej niema ok. 30%ludzi nie chodzi sprzątać kościoła,uczestniczenie we mszy pod wiaduktami lub w samochodach na parkingu-wiara?nie sadzę, udawanie na kolędzie że nikogo niema w domu a firanka się rusza-dziwne?pewnie większość wsi nie chodzi do spowiedzi a bluźni na tym forum-a miało by już co nieco wyrzucić z siebie pani Halinko  Zastanówmy się więc czy nie nadużywamy za bardzo  słowa religijna miejscowość ... zostawiłem kropki na przemyślenie  Pozdrawiam wierzący praktykujący ministrant który widzi nie osądza pochopnie

G
Gość
W dniu 23.09.2016 o 17:44, Gość napisał:

Połowa miejscowości nie sprząta ... z nowych mieszkańców - nikt . Kwestia wiary jest kwestia indywidualną i nie ma nic wspólnego z zaangazowaniem w życie społeczne . Jest osoba wierzacą bo widywałam ja wielokrotnie w kosciele w Trzebownisku . 

Nie jest najważniejsze,że bywa w kościele. Istotą wiary jest aktywność w życiu religijnym wspólnoty.

Sprzątanie domu bożego jest też okazją do pogłębionej modlitwy,szkoda że niektórzy mieszkańcy nie korzystają z tego wyróżnienia i możliwości.

G
Gość

Połowa miejscowości nie sprząta ... z nowych mieszkańców - nikt . Kwestia wiary jest kwestia indywidualną i nie ma nic wspólnego z zaangazowaniem w życie społeczne . Jest osoba wierzacą bo widywałam ja wielokrotnie w kosciele w Trzebownisku .

 

Wracając do tematu . Bardzo dobrze ,że ludzie zwrócili uwagę na istniejący problem . W dokumentacji z 2012 roku wyraźnie mowa jest o ekranach  wokół autostrady (rzadził PiS) ... potem władze przejeła PO i wszystko pozmieniało sie w złym kierunku  o czym my jako mieszkańcy dowiedzielismy sie na samym koncu...gdy juz otwarto autostradę a ekranów obicanych ani widu ani słychu . Ludzie poza branżą nie sa w stanie na bieżąco kontrolowac zmian prawnych w każdej dziedzinie życia  To jest niemożliwe .

 

Walczyć i jeszcze raz walczyc..jesli my szarzy ludzie nie umiemy się postawic tym u koryt i sami siebie nawzajem dołujemy to Polska nadal będzie krajem absurdów , gdzie logika jest diedzina abstrakcyjna.!

l
libert
W dniu 23.09.2016 o 16:24, halina napisał:

No ok, może i fajna z tej sołtyski kobieta, ale ja jej w kościele w ogóle nie widziałam - nie chodzi sprzątać, nie udziela się w życiu parafialnym. Nie wiem czy osoba antykościelna powinna być sołtysem w tak religijnej miejscowości. 

 

Bardzo trafne spostrzeżenie. Szatan potrafi przybierać wygląd dowolnych ludzi,by realizować swoje główne zadanie,czyli walkę z Bogiem. Wierni, którzy są jej sąsiadami wiedzą najlepiej,czy sołtyska jest osobą autentycznie wierzącą, czy też taką udaje i wspomaga władcę piekieł w jego misji.

Miejscowy proboszcz nie powinien zaniedbywać swoich kapłańskich obowiązków i częściej wizytować zagrożone grzechem domy. Miejscowe sanktuarium przyjmie prośby o msze intencyjne i modlitwami doprowadzi do pogodzenia się z Bogiem ludzi chwiejnych. Mocna wiara doprowadzi wszystkich do życia wiecznego w raju.
 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3