Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie od dewelopera kupisz z podwójnym długiem. Będzie trudniej o kredyt

Bartosz Gubernat
Rafał Mardoń: Nowe przepisy mogą być po części wymuszone przez banki udzielające kredytów hipotecznych, bo to one skorzystają na nich najbardziej. Dla firm deweloperskich i klientów szukających nowych mieszkań nowelizacja jest bardzo niekorzystna.
Rafał Mardoń: Nowe przepisy mogą być po części wymuszone przez banki udzielające kredytów hipotecznych, bo to one skorzystają na nich najbardziej. Dla firm deweloperskich i klientów szukających nowych mieszkań nowelizacja jest bardzo niekorzystna. Krzysztof Kapica
Od lutego będzie trudniej dostać kredyt na nowe mieszkanie od dewelopera. Wszystko przez pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, które planuje umożliwić bankom obciążanie takich lokali podwójna hipoteką.

W tej chwili kupując mieszkanie od dewelopera można bez problemu dostać na nie kredyt. Nawet, jeśli na budowę bloku sprzedawca zaciągnął kredyt hipoteczny, bank, który pożyczył mu pieniądze nie jest wpisywany do ksiąg wieczystych.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce to jednak zmienić. Zgodnie z nowelizacją ustawy o hipotekach i księgach wieczystych, od 20 lutego przyszłego roku każdy lokal ma być obciążany nie tylko hipoteką właściciela mieszkania, ale także inwestora, który nam je sprzedał. Ekonomista Tomasz Soliński uważa, że skorzystają na tym jedynie banki.

- Przede wszystkim dlatego, że będą zabezpieczone z dwóch stron. Jeśli kredyt nie będzie spłacany, zlicytują dewelopera, albo właściciela mieszkania. To dla nich komfortowa sytuacja - mówi.

W znacznie gorszym położeniu nowelizacja postawi osoby zainteresowane kupnem nowego mieszkania. Po pierwsze dlatego, że zmniejszy się ich zdolność kredytowa. Po drugie dlatego, że kupując mieszkanie na kredyt będą odpowiadać nie tylko za siebie, ale także za dewelopera.

- Mówiąc najprościej, klient stanie się żyrantem dla banku w imieniu dewelopera - wyjaśnia Soliński.

Zdaniem deweloperów nowelizacja ustawy godzi także w ich interesy.

- Jeśli wejdzie w życie w takiej formie, popyt na nowe mieszkania spadnie, co może odbić się na całej gospodarce. Ludzie będą woleli kupić lokal używany, ale spłacony, niż brać na siebie dwie hipoteki. Stracą też banki kredytujące deweloperów. Owszem, z jednej strony będą jeszcze lepiej zabezpieczone, ale przecież, jeśli firmy nie będą mogły sprzedać mieszkań, zrezygnują z kolejnych inwestycji i oczywiście kredytów - mówi Rafał Mardoń z firmy Developres.

W przyszłym tygodniu stanowisko wobec ustawy zajmie Związek Banków Polskich. Nieoficjalnie mówi się, że zrzeszeni w nim eksperci będą postulować o zmianę kontrowersyjnego zapisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24