reklama

Mieszkanie Plus bez tanich mieszkań! Czy ten sztandarowy projekt rządu okaże się klapą?

Wojciech Lechowski
Program Mieszkanie Plus, który zaraz po ogłoszeniu budził wielki entuzjazm, w chwili obecnej nie napawa już tak daleko idącym optymizmem.
Program Mieszkanie Plus, który zaraz po ogłoszeniu budził wielki entuzjazm, w chwili obecnej nie napawa już tak daleko idącym optymizmem. Magdalena Kmita-Kulesza
O wejściu w życie rządowego programu Mieszkanie Plus wiadomo od połowy 2017 roku. Oficjalna wiadomość ówczesnej premier rozbudziła spore nadzieje wśród wielu Polaków. Niestety wygląda na to, że początkowe założenia działania Mieszkania Plus to fikcja.

Według pierwotnego planu w Polsce miały powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością ich wykupu na własność. Niektórzy uważali, że nowy program mieszkaniowy zastąpi wygasające powoli Mieszkanie dla Młodych. Dziś wiadomo już na pewno, że rządowe obietnice nie zostaną spełnione w pełnym zakresie.

Problemy mieszkaniowe polskich rodzin są ogromne. Mieszkań niby nie brakuje, ale od bardzo wielu lat borykamy się z trudnością w dostępie do nich. Z jednego z opublikowanych raportów wynika, że na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada zaledwie 360 lokali mieszkalnych. Wynik ten lokuje Polskę na 14 miejscu pośród 15 zbadanych krajów Unii Europejskiej. Antidotum na bolączkę rodaków i uzupełnienie istniejącej niszy miał stanowić program Mieszkanie Plus, który zaraz po ogłoszeniu budził wielki entuzjazm, ale w aktualnej formie nie napawa już tak daleko idącym optymizmem. Mieszkań objętych programem ciągle nie ma, a te które mają powstać jako pierwsze (np. w Jarocinie czy Białej Podlaskiej) wcale nie będą takie tanie jak obiecywano, a o ich wykupiu na własność można zupełnie zapomnieć.

Mieszkanie Plus – a miało być tak pięknie…

W pierwszej fazie projektu rządowego programu Mieszkanie Plus wielu Polaków widziało poważne nadzieje na rozwiązanie swoich problemów mieszkaniowych. Trzeba przyznać, że założenia programowe były opracowane w sposób kompleksowy i brzmiały racjonalnie. Mieszkanie Plus miało opierać się na trzech filarach.

Poprzez wsparcie budownictwa społecznego miała zostać zwiększona dostępność do lokali komunalnych, co w większych miastach jest ogromnym problemem. Drugi filar programu zakładał budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością wykupu po 30 latach regularnego płacenia czynszu. Natomiast trzeci – miał być wsparciem dla oszczędzających na cele mieszkaniowe. Chodziło tu o to, że Polacy mieli być premiowani rządową dopłatą za długoterminowe i systematyczne oszczędzanie na specjalnych subkontach mieszkaniowych. Zgromadzone tam pieniądze (według pierwotnych założeń) można byłoby przeznaczyć na dowolne cele (remont, budowa domu, wkład do spółdzielni, itd.).

Polakom podobał się program Mieszkanie Plus tym bardziej, że teoretycznie każdy mógłby z niego skorzystać. Kierowano go do wielu grup społecznych, nie przewidywał ograniczeń wiekowych i zakładał szeroki zakres osiąganych dochodów (niższych niż pozwalające skorzystać z kredytu hipotecznego i wyższych niż uprawniające do ubiegania się o lokal komunalny). Mieszkania miały być rządowe i tanie w utrzymaniu, mieć gwarancję wysokości czynszu i miała istnieć możliwość pozyskania ich na własność.

Jak dziś wyglądają założenia programu Mieszkanie Plus?

Dzisiaj wiadomo już z całą pewnością, że mieszkań rządowych nie będzie, bo powstające lokale oferowane będą potencjalnym najemcom przez fundusze inwestycyjne. Funkcjonująca Rada Mieszkalnictwa dość śmiało wycofuje się też z obiecywanych jeszcze niedawno niskich czynszów (od 10 do 20 zł/m²) oraz wyklucza możliwość wykupu lokalu na własność.

W efekcie końcowym za lokum objęte programem Mieszkanie Plus trzeba będzie zapłacić normalną rynkową stawkę czynszu (opłata za 55 m² mieszkanie w Jarocinie ma wynosić około 1300 zł), a umowy będą zawierane jedynie na 15 lat, bo w przeciwnym razie mieszkań wciąż by brakowało. Po upływie tego czasu najemca będzie musiał opuścić lokal lub zawrzeć na niego nową umowę, ale na zasadach obowiązujących na lokalnym rynku mieszkaniowym. Wszystko dlatego, że pierwotne plany wybudowania metra kwadratowego nowego mieszkania za 2,5 tys. zł okazały się zupełnie nierealne (brak fachowców i dużo wyższe koszty robocizny). A przypomnijmy, że to właśnie niskie koszty budowy miały być głównym motorem napędowym rządowego programu.

W zamian za niedotrzymanie obietnicy o niskich czynszach, aktualnie proponuje się rządowe dopłaty do najmu. Nie wiadomo jeszcze czy takimi dopłatami objęci zostaną jedynie wynajmujący lokum od dewelopera, który zgłosił akces do Mieszkania Plus, czy też wszyscy korzystający z najmu komercyjnego. Niepewne są też kryteria uprawniające do pozyskania dopłaty (dochód, wiek, zajmowany metraż, itp.). Z tego co ogłosiła Rada Mieszkalnictwa wynika tylko, że dopłaty wyniosą 20 – 30% wartości czynszu oraz, że ich wysokość będzie różnicowana przez region kraju i liczbę członków rodziny. Na największą pomoc mogą zatem liczyć rodziny wielodzietne, co zresztą jest niezwykle spójne z polityką obecnego rządu.

Co z pozostałymi filarami programu Mieszkanie Plus?

Od początku wiadomo było, że program Mieszkanie Plus ma wspierać budownictwo komunalne (m.in. przy wykorzystywaniu zasobów już istniejących). W starych mieszkaniach przestanie obowiązywać prawo dziedziczenia, a nowe umowy mają być zawierane jedynie na czas określony. Skutkiem tego będzie konieczność weryfikacji dochodów wynajmujących co 2,5 roku. Jeśli status materialny najemcy poprawi się, mieszkanie komunalne przestanie mu przysługiwać, choć z zajmowanego dotychczas lokum będzie mógł korzystać nadal. Jednak czynsz ustalony zostanie według stawek rynkowych, a nie preferencyjnych.

Mieszkanie Plus przewiduje też dbałość o seniorów. W ramach rządowych środków będzie można wyremontować i dostosować zniszczone mieszkania do potrzeb osób starszych. Warto nadmienić, że wszystkie założenia programowe związane z budownictwem komunalnym będą dopiero podawane dyskusjom.

Zdecydowanie mało mówi się też ostatnio o indywidualnych kontach mieszkaniowych (tzw. IKM-ach), mających stanowić trzeci filar rządowego programu. Środki na realizację IKM-ów miały pierwotnie pochodzić z pieniędzy, które dotychczas wykorzystywano w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Teraźniejsze deklaracje dotyczą konieczności wykorzystania tych funduszy na dopłaty do czynszów. Czyżby powoli wycofywano się także z umożliwienia Polakom korzystnego oszczędzania na cele mieszkaniowe?

Jeśli indywidualne konta oszczędnościowe miałyby jednak nie powstać, oznaczałoby to, że programem Mieszkanie Plus nie zostaną w żaden sposób objęte osoby budujące własne domy, planujące kupno mieszkania na własną rękę i zmagające się ze złym stanem technicznym budynków.

Wątpliwe lokalizacje budynków z Mieszkania Plus

Dużym atutem Mieszkania Plus miało być to, że program miał być realizowany na gruntach będących własnością Skarbu Państwa. Miało to znacząco obniżać koszty jego wdrażania i nie obciążać rządowego budżetu. Akurat w tym zakresie pierwotne założenia nie ulegają zmianom. Problem jednak w tym, że owe rządowe grunty miewają dość wątpliwe lokalizacje. Dla przykładu: w Warszawie planowana jest duża inwestycja na obrzeżach Ursynowa, gdzie na chwilę obecną kompletnie brak jest infrastruktury. W pobliżu pustego pola po dawnej bazie kruszyw jest jedynie dyskont spożywczy i mała szkoła bez możliwości rozbudowy. Aby przyszłe osiedle mogło zacząć normalnie funkcjonować, miasto musiałoby zainwestować około 100 mln zł. Takich deklaracji stołeczny ratusz wciąż nie składa. Nie dysponuje też działkami, na których można by wybudować chociażby niezbędne placówki oświatowe.

Nieco inaczej maluje się los łódzkich budynków mających powstać w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym przypadku grunt przeznaczony pod budowę znajduje się niedaleko centrum, teren jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi rejonami miasta, a nawet z miejscowościami ościennymi. W pobliżu jest wiele szkół, przedszkoli, żłobków, sklepów, punktów usługowych i wszystkiego innego, potrzebnego do codziennego funkcjonowania. Szkopułem jest natomiast kiepska sława dzielnicy wytyczonej pod budowę. To łódzkie Bałuty, a dokładniej samo ich serce, czyli najliczniejsze skupisko tzw. elit społecznych tego miasta.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkanie Plus bez tanich mieszkań! Czy ten sztandarowy projekt rządu okaże się klapą?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arek

Zobaczymy po wyborach, czy też będziecie wypisywali takie kłamstwa. PO to kłamcy.

B
Bydgoszczanin

A ja czytałem wypowiedź premiera że wykup będzie bo to tylko spekulacje mediów więc może lepiej się dowiedzieć od źródła A nie kopiować od innych podm same bzdury i gdyby mieszkania miały kosztować 25 za m 2 to i tak jest do dobra oferta

G
Gość

Osoby budujące, dom lub mieszkanie w formie spółdzielczej, PiS wyposaża w następujące warunki:

•przydziela budującym działkę budowlaną w odpłatną dzierżawę na 99 lat
•przydziela oproc. kapitał własny na wysokość kosztów budowy, np. 80%. Kapitałem własnym jest 20%
•hipoteka należy do Skarbu Państwa. Wyjątek, może przejść na rzecz budującego, np. po 50 latach
•przy odsprzedaży domu i mieszkania Skarb Państwa zachowuje prawo pierwokupu i w cenach własnych
•osoba budująca ma wobec Skarbu Państwa następujące zobowiązania:
•spłaca na dogodnych ratach wyłożony kapitał kosztów budowy, np. miesięcznie 15 zł/m²
•nie ma prawa odnajmu obiektu osobom obcym. Ale prawo najmu zachowują małżonek i dzieci

System M+ jest już z samego założenia modelem na zapchanie kasy developerom i kombinacje innych

...

to nie scojalizm zeby mieszkania byly na wlasnoc, na handel za darmo.

sam najem dlugoterminowy to moze sie skonczyc wyeksploatowaniem budynku ktory popadnie w ruinę

B
Boguslaw
W dniu 27.02.2018 o 11:50, Adam Antoni napisał:

Nie ma Polskich mediów - sieczka TVP to przecież narzędzia w propagandzie PISlamu - nie wiesz? Zresztą prowadzone przez posła PISu - bulteriera nie jakiegoA może TV TRWAM złodzieja w sukience są Polskie??Dalej o jednym... porównanie na zasadzie - oni kradli to i my możemy - mi tylko oto chodzi o waszą obłudę.Żyjcie sobie dalej swoim życiem kierowanym przez kaczke - dobrze na tym wyjdziecie - gwarantuję.

Czy premia to kradzież?Według powszechnie dostępnej wiedzy np;Wikipedia
"Premia jest to składnik wynagrodzenia".
Kontrowersje budzić może natomiast jej wysokość,a ta jest taka 500:1 (PO:PiS).
Jednak wolę życie kierowane przez "kaczke"niż przez "Lwowskiego żulika".
Co do argumentów o Polskich mediach to przypomnij Panie Adamie kto je sprzedał za marne grosze?
A
Adam Antoni
W dniu 27.02.2018 o 11:45, Boguslaw napisał:

Celowo cytuję niemieckie media żeby dotarło do PO i MN wszak polskim mediom wy nie wierzycie.Teraz zrób sobie zestawienie premii za PO i za PiSu,wyjdzie jakieś 500:1.Pozdrawiam Panie Adamie.

Nie ma Polskich mediów - sieczka TVP to przecież narzędzia w propagandzie PISlamu - nie wiesz? Zresztą prowadzone przez posła PISu - bulteriera nie jakiego

A może TV TRWAM złodzieja w sukience są Polskie??

Dalej o jednym... porównanie na zasadzie - oni kradli to i my możemy - mi tylko oto chodzi o waszą obłudę.

Żyjcie sobie dalej swoim życiem kierowanym przez kaczke - dobrze na tym wyjdziecie - gwarantuję.

B
Boguslaw
W dniu 27.02.2018 o 11:36, Adam Antoni napisał:

A wy wciąż o jednym... Tusk i PO już nie rządzi!!!Ale co tam, brońmy nierząd kaczyńskiego wciąż wypominając Tuska...Śmieszne to jest bo zamiast skrytykować to atakujecie wymieniając właśnie rząd Tuska.A to że szydło, kaczyński robi dokładnie to samo co PO to już inna sprawa.Ważna polityka "na swoim"Druga sprawa że sympatycy PISu tak mocno cytują FAKT?? Ten niemiecki nie dobry FAKT??A no tak ale tylko jak Wam to na rękę, hipokryzja i obłuda w czystej postaci ;)Miłego Dnia Panie Bogusławie

Celowo cytuję niemieckie media żeby dotarło do PO i MN wszak polskim mediom wy nie wierzycie.
Teraz zrób sobie zestawienie premii za PO i za PiSu,wyjdzie jakieś 500:1.
Pozdrawiam Panie Adamie.
A
Adam Antoni

A wy wciąż o jednym... Tusk i PO już nie rządzi!!!

Ale co tam, brońmy nierząd kaczyńskiego wciąż wypominając Tuska...

Śmieszne to jest bo zamiast skrytykować to atakujecie wymieniając właśnie rząd Tuska.

A to że szydło, kaczyński robi dokładnie to samo co PO to już inna sprawa.

Ważna polityka "na swoim"

Druga sprawa że sympatycy PISu tak mocno cytują FAKT?? Ten niemiecki nie dobry FAKT??

A no tak ale tylko jak Wam to na rękę, hipokryzja i obłuda w czystej postaci ;)

Miłego Dnia Panie Bogusławie

A
Adam Antoni

Na razie to rząd realizuje program koperta plus.

Sama beatka sobie przyznaje ponad 60 tyś premii, za co się pytam? że wykonywała polecenia jarosłąwa k.?

I co nie jest Wam głupio wyborcy PISu którzy tak głośno komentowali jakieś tam ośmiorniczki?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3