Mimo protestów jaślan na osiedlu będzie większy ruch

Ewa Wawro
Mieszkańcy przeglądali się wprowadzonym zmianom planistycznym
Mieszkańcy przeglądali się wprowadzonym zmianom planistycznym FOT. MAREK DYBAŚ
Jasielscy radni odrzucili skargę mieszkańców, bo ich zarzutów nie poparł wojewoda. Nowe studium obowiązuje.

Na przełomie roku mieszkańcy ulic Sikorskiego, Szkolnej, Mickiewicza i Szopena ostro protestowali przeciwko zapisom nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Dopuszczały one zwiększony ruch samochodowy na ich osiedlu. Obawiali się, że pod ich oknami będzie droga tranzytowa i zaczną nią jeździ tiry.

- Proponowaliśmy, aby nie przecinać osiedla nowymi trasami, ale obejść to osiedle wzdłuż wałów przy rzece Ropie i wyprowadzić ruch tranzytowy w innym kierunku - podkreślał Marian Sobel, przedstawiciel mieszkańców.

Zaskarżyli uchwałę

Protest podpisany przez 394 osób nic nie dał, więc zaskarżyli uchwałę do wojewody. Zarzucali władzom miasta naruszenie w sposobie przygotowania i powiadomienia mieszkańców o wprowadzanych zmianach i brak konsultacji społecznych.

Skarga odrzucona

- Zarzut ten jest zbyt ogólny i nie dotyczy interesu prawnego konkretnej osoby, a wskazane zagrożenia są tylko hipotetyczne - podkreślił Henryk Rak, przewodniczący Komisji rozwoju gospodarczego RMJ.

- Procedura sporządzania Studium przeprowadzona była zgodna z wymogami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Potwierdził to wojewoda podkarpacki badając całą dokumentację formalno-prawną - podkreślił Rak.

Nieaktualna lista?

Zakwestionowano również fakt, że do skargi do wojewody dołączono listę podpisów protestujących mieszkańców sporządzoną jeszcze przed uchwaleniem Studium, a nie osób opowiadających się już za zaskarżeniem uchwały do wojewody.

- Ale to była przecież kontynuacja sprawy, więc podpisy były aktualne - bronił swojego stanowiska Sobel.

Radni odrzucili jednak wniosek mieszkańców 10 głosami za, 2 przeciw i przy 5 wstrzymujących się. Ale Sobel już zapowiedział, że mieszkańcy skierują sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
inny

protestujący zapominają że jeszcze żęby im zatruć życie trzeba uchwalić plan przestrzenny i tam można zapisać np obiżenie tonażu na drodze tylko do osobówek

Dodaj ogłoszenie