Minimalny CIT – nowe wyzwanie dla podatników

Materiał informacyjny AXELO Prawo i Podatki
W obliczu dynamicznych zmian w polskim systemie podatkowym jedną z istotnych nowości, która zasługuje na szczegółową analizę, jest wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych. Minimalny podatek dochodowy definiowany jest jako obowiązkowa minimalna kwota podatku, którą podmiot gospodarczy musi zapłacić niezależnie od wykazanego zysku.

Minimalny CIT został wprowadzony wraz z wejściem w życie „Polskiego Ładu” czyli ostatniej, kompleksowej reformy systemu podatkowego. Nowy art. 24ca ustawy o CIT miał być odpowiedzią na potrzebę zapewnienia sprawiedliwszej alokacji obciążeń podatkowych oraz zwiększenia transparentności działalności gospodarczej w Polsce. Regulacja ta ma również na celu promowanie uczciwej konkurencji między przedsiębiorstwami oraz zapobieganie erozji podstawy opodatkowania.

Początkowo zmiany miały dotyczyć już roku podatkowego 2022. Ustawodawca, zdając sobie sprawę z wyzwań związanych z adaptacją do nowych przepisów zdecydował jednak na wydłużenia czasu na przygotowanie się do nowych przepisów. Zgodnie z 38ec ust. 1 ustawy o CIT „Zwalnia się podatników obowiązanych do zapłaty minimalnego podatku dochodowego z obowiązków określonych w art. 24ca za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.”. Oznacza to, że obowiązek wyliczenia oraz zapłaty podatku minimalnego dotyczy dopiero 2024 r.

Kluczowe aspekty minimalnego CIT-u

Zgodnie z nowymi przepisami minimalny CIT dotyczy spółek oraz podatkowych grup kapitałowych, które w danym roku podatkowym poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, lub osiągnęły niski udział dochodów z takich źródeł w swoich przychodach – 2%, tzw. niska dochodowość. Ustawodawca określił, że stawka minimalnego CIT-u wynosi 10% podstawy opodatkowania. Wprowadził jednocześnie złożony mechanizm obliczania tej podstawy, który uwzględnia różnorodne czynniki ekonomiczne i finansowe przedsiębiorstw (zysk operacyjny, tzw. EBIT, koszty finansowania dłużnego, koszty usług niematerialnych). Podatnicy mają jednak możliwość wyboru uproszczonej formy opodatkowania, tj. przyjąć za podstawę opodatkowania 3% przychodów operacyjnych (bez przychodów ze źródeł kapitałowych).

Przy wyliczeniu udziału dochodu w przychodach należy też zwiększyć przychody o koszty np. amortyzacji, leasingu, część kosztów pracowniczych. Ustawa przewiduje również szereg wyjątków od obowiązku płacenia minimalnego podatku, w tym dla nowo powstałych przedsiębiorstw, małych podatników CIT, przedsiębiorstw finansowych, a także dla podmiotów, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, o ile podmiot ten nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki. Warto zauważyć, że podmioty, które są w Programie Współdziałania, są zwolnione z podatku minimalnego.

Znaczenie zmian dla spółek

Wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego stanowi istotne wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy muszą teraz dokładnie przeanalizować swoją sytuację podatkową i dostosować strategie działalności gospodarczej do nowych realiów prawnych. Konieczność zrozumienia i właściwej aplikacji skomplikowanych przepisów wymaga dokładnej analizy własnej sytuacji finansowej już w 2024 r., aby przy składaniu deklaracji za 2025 r. podatnik był świadomy, czy istnieje obowiązek zapłaty podatku minimalnego CIT-u. Minimalny CIT można odliczyć od „klasycznego” CIT-u, ale możliwość ta jest ograniczona do 3 kolejnych lat podatkowych.

Wpływ minimalnego CIT na biznes

Wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych stanowi znaczące wyzwanie dla przedsiębiorców. Dokładna analiza sytuacji finansowej podatnika pozwoli na ocenę czy i w jakim zakresie będzie ono podlegało minimalnemu CIT. Wymaga to jednak starannej kalkulacji. Aby uniknąć nieprzewidzianych obciążeń podatkowych, przedsiębiorstwa powinny już teraz rozpocząć analizę swoich finansów i strategii działalności gospodarczej.

Wprowadzenie minimalnego CIT-u wpływa na branże w niejednorodny sposób. Największe ryzyko zapłaty minimalnego CIT-u dotyka podmioty z niską dochodowością lub sezonowymi stratami. Z tego powodu przedsiębiorstwa z sektorów takich, jak hotelarstwo, gastronomia, transport czy handel detaliczny lub hurtowy powinny szczególnie dokładnie przemyśleć swoją politykę podatkową i rozważyć ewentualne korekty.

Z całą pewnością przygotowanie się do minimalnego CIT-u wymaga nie tylko głębokiego zrozumienia nowych przepisów, ale również umiejętności ich prawidłowe zastosowania w praktyce biznesowej. Nasz zespół ekspertów podatkowych oferuje wsparcie w analizie, planowaniu oraz optymalizacji strategii podatkowej, aby dostosować działalność Państwa firmy do nowych wymogów. Zachęcamy zatem do kontaktu w celu uzyskania indywidualnej konsultacji.

dr Marzena Kidacka – radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, partner w AXELO Prawo i Podatki
dr Radosław Bulejak – radca prawny, doradca podatkowy, senior associate w AXELO Prawo i Podatki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24