Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód dobry na wszystko

ula, Stanisław Siwak
Miód jest łatwo przyswajalny i strawny przez organizm dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych glukozy i fruktozy.
Miód jest łatwo przyswajalny i strawny przez organizm dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych glukozy i fruktozy. sxc.hu
Miód wzmacnia i uodparnia nasz organizm. Regularnie spożywany pomaga przetrwać pogodowe huśtawki bez przeziębień i kataru.

Rodzaje miodu:

Rodzaje miodu:

Miód wielokwiatowy - po skrystalizowaniu ma kolor jasnobrązowy. Łagodny, o woskowym zapachu. Może też posiadać różne barwy i smak uzależnione od rodzaju oblatywanego kwiatu. Poleca się go w profilaktyce i ogólnym żywieniu.

Lipowy - jest ostry w smaku, z lekką goryczką, ma wyraźny zapach lipy. Najlepszy na przeziębienia. Zaleca się go także przeciw grypie, kaszlowi. Działa uspokajająco na system nerwowy.

Akacjowy - miód o słabym zapachu kwiatu akacji, mdły. Odznacza się znacznie większą zawartością sacharozy niż wszystkie inne miody nektarowe. Jest lubiany przez dzieci. Używa się w schorzeniach dróg moczowych i żołądka.

Gryczany - to miód o silnym zapachu kwiatu gryki, smak ma ostry, lekko piekący. Nadaje się do wyrobu miodów pitnych. Pomaga przy niedoborze w organizmie żelaza i magnezu oraz po zabiegach operacyjnych z utratą krwi. Wskazany przy kruchości naczyń krwionośnych.

Spadziowy - stosuje się w leczeniu nerwicy serca oraz górnych dróg oddechowych. Często zalecany jest również dla osób przemęczonych.

- Pierwszy wiosenny miód jest wielokwiatowy. Następnie przychodzi czas na rzepakowy, akacjowy, lipowy. Miód gryczany jest wyjątkowo smaczny, bardzo dobry dla sercowców - opowiada Roman Bartoń, doświadczony pszczelarz, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Rzeszowie.

Miód jest łatwo przyswajalny i strawny przez organizm dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych glukozy i fruktozy. W swoim składzie ma także składniki biologiczne. Chodzi o bakteriobójcze inhibiny, enzymy, a także mikropierwiastki.

Aby poprawić przemianę materii, a przy okazji także stan cery, dobrze jest pić codziennie, najlepiej na czczo, miodowy napój przygotowany z trzech łyżeczek miodu rozpuszczonych w szklance wody. Napój taki należy przyrządzić 10-12 godzin przed wypiciem. Ten czas jest potrzebny do uaktywnienia niektórych substancji zawartych w miodzie.

Dobry na sklerozę

Według starych przepisów miód pomaga w leczeniu sklerozy. W tym przypadku polecana jest mikstura przygotowana ze szklanki soku zmieszanej z 500 gramami miodu. Zażywamy ją trzy razy dziennie po jednej łyżeczce stołowej przed jedzeniem lub 2-3 godziny po jedzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno jeść więcej niż 100 gramów miodu dziennie.

Cenny spadziowy

Najbardziej cenny w naszym regionie jest podkarpacki miód spadziowy. Pochodzi z lasów iglastych zwłaszcza jodłowych, których najwięcej jest na Podkarpaciu.
- Podkarpacki miód spadziowy został wpisany do Unijnego Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia. Procedura uzyskania tego cennego znaku trwała aż pięć lat - zaznacza prezes Bartoń.

Dawaj dziecku

Miód należy do tych artykułów spożywczych, które powinny wchodzić w skład codziennych posiłków dzieci i młodzieży, przy czym forma, w jakiej jest spożywany powinna być urozmaicona. Dzieci chętnie jedzą miód z chlebem, ale można go również dodawać do ciepłego mleka lub przygotować napój z przegotowanej wody, miodu i cytryny.
Dzieci w wieku 5-12 lat mogą spożywać około 15-40 g miodu w ciągu dnia. Niemowlęta powinny dostawać 7 gramów miodu, czyli łyżeczkę dziennie. Również dla osób dorosłych miód pszczeli jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną lub umysłową. Ze względu na dużą zawartość glukozy i fruktozy miód jest często stosowanym lekiem w chorobach serca. Powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także rozszerzenie naczyń wieńcowych. Przyczynia się do zahamowania procesu miażdżycowego. Ma właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne

Dobry na alergię

Miód odznacza się również właściwościami przeciwalergicznymi. Związane jest to przede wszystkim ze zmniejszeniem obrzęku błon śluzowych, który zazwyczaj towarzyszy stanom alergicznym dróg oddechowych, jak również działaniem uodparniającym miodu.
Duża zawartość cukrów prostych w miodzie, takich jak glukoza i fruktoza oraz niewielka ilość sacharozy, czynią miód pomocnym również w leczeniu cukrzycy. Cenna jest zwłaszcza obecność fruktozy, czyli cukru łatwo przyswajalnego przez chorych na cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24